TWÓJ KOKPIT
0

Książki

Timothy Zahn przerywa pracę nad powieściami ze „Star Wars”

2021-11-15 13:52:37 Polygon

Timothy Zahn to autor niezliczonej ilości książek ze świata Star Wars. Najlepiej znany jest ze swojej pierwszej trylogii o admirale Thrawnie, w której to po raz pierwszy pojawił się niebieskoskóry Chiss o nadnaturalnym talencie strategicznym. Parę lat później wydana została dobrze przyjęta dylogia „Ręka Thrawna” dziejąca się u schyłku Ery Nowej Republiki, która na swój specyficzny sposób kontynuowała historię Chissa. W późniejszym czasie, wciąż za czasów starego kanonu (aktualnie określanego jako Legendy), fani mogli przeczytać kolejne gwiezdno-wojenne książki jego autorstwa m.in. „Poza Galaktykę" czy „Rozbitków z Nirauan”. Nie na tych książkach kończy się dorobek autora związany z uniwersum Star Wars, ale to te pozycje przyniosły mu największą popularność.

Thrawn i Thrass na materiałach promocyjnych z „Thrawn Ascendancy: Lesser Evil”


Gdy „stary” kanon został zastąpiony „nowym” nie było wiadomo którzy twórcy powrócą do pisania powieści z tego świata. Już na samym początku nowego rozdania zwerbowany został James Luceno i John Jackson Miller, lecz na Timothy'ego Zahna musieliśmy czekać aż do roku 2017. Wtedy swoją premierę miał pierwszy tom nowej trylogii o Thrawnie — tym razem osadzonej w czasach pomiędzy „Zemstą Sithów” a „Nową Nadzieją”. Zahn szybko poradził sobie z ukończeniem owej serii i właściwie zaraz po wydaniu trzeciego tomu Del Rey poinformowało o rozpoczęciu prac nad kolejną serią, „Dynastią Thrawna”. Jak można przeczytać w artykule na portalu Polygon, „Dynastia Thrawna” może okazać się ostatnią serią o słynnym strategu. Tak autor odniósł się do ewentualnych powieści dziejących się po wydarzeniach z serialu „Star Wars: Rebelianci”:

„Mam nadzieję, że pojawi się szansa na napisanie książek w tej erze. Na ten moment to cała historia Thrawna, jaką chciałem opowiedzieć.”
— Timothy Zahn

Wszystko jednak wskazuje na to, że Thrawn nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Admirał może pojawić się w którymś z nadchodzących seriali, ale na dzień dzisiejszy nie wiemy co stało się z Chissem po finale czwartego sezonu „Star Wars: Rebelianci”. W ostatnich miesiącach pojawiały się pogłoski o tym, że bohater serialu o Rebeliantach, Ezra Bridger oraz Thrawn powrócą do kanonu za sprawą serialu „Ahsoka”. Jak pokazały ostatnie tygodnie, nawet mimo zapewnień o rzetelności źródeł, przecieki często okazują się nieprawdziwe, więc aktualnie powinniśmy zawierzyć słowom Zahna i przyjąć, że historia Thrawna jest tymczasowo zakończona. Nie na tym jednak koniec pomysłów Amerykanina.

W artykule możemy przeczytać o tym, że Timothy Zahn ma pomysł na historię osadzoną aż 1000 lat przed wydarzeniami z sagi! Disney i Lucasfilm bardzo asekuracyjnie podchodzą do rozwijania uniwersum o historie dziejące się przed filmową sagą. Dopiero po ponad 5 latach udało się rozpocząć inicjatywę związaną z erą dziejącą się około 250 lat wcześniej, a historie dziejące się przed Wielką Republiką to właściwie tylko parę opowiadań z antologii „Myths & Fables” i „Dark Legends” (chronologię tych opowieści można sprawdzić tutaj). Niemniej jednak, Zahn ma koncepcję na taką historię — miałaby opowiadać o pewnej enigmatycznej broni, która pojawia się w serii „Dynastia Thrawna”. Czy Zahn dostąpi szansy napisania pierwszej kanonicznej powieści dziejącej się tysiąc lat przed sagą? Trudno uwierzyć w to, by od książek miało się rozpocząć rozwijanie tego okresu, ale nadzieja jest jednym z głównym motywów tego świata, więc może wystarczy mieć nadzieję.
TAGI: Dynastia Thrawna (trylogia) (14) Thrawn (2018) (10) Thrawn (trylogia 2017) (30) Timothy Zahn (234)

KOMENTARZE (9)

 • Finster Vater2021-11-17 15:51:12

  @SW-Y - ja wszystko rozumiem, ale co Ci biedny Thrawn zawinił?

 • SW-Yogurt2021-11-16 22:25:38

  @FV - To byłoby zbyt oczywiste.
  Ja to bym wolał: Mostowiak martwy, Thrawn martwy i Ahsoka na dokładkę też. Ale się nie spełni. ~;)

 • Finster Vater2021-11-16 16:32:07

  @SW-Y - a nie może być odwrotnie? Znaczy się Ahsoka, Thrawn i martwy Mostowiak?

 • KyloRen19872021-11-15 23:56:52

  @Mossar najpierw muszą wywalić Ketlyn Kenedy... bo ostatnio nieciekawie się dzieje w Łukaszowie, a to ona odpowiada za wszystkie produkcje

 • HAL 90002021-11-15 23:31:30

  Ahsoka, Mostowiak i zwłoki Thrawna - gdzie to można kupić :)

 • SW-Yogurt2021-11-15 20:14:49

  Ahsoka odnajdzie Mostowiaka i zwłoki Thrawna. Okaże się, że ten pierwszy zanudził tego drugiego; na śmierć. I dlatego Zahn nie dostał zielonego światła... ~;)

 • lordvaderchristensen2021-11-15 18:09:07

  Może to i dobrze. Zahn napisał z 10 książek okołothrawnowych, z których większość jest b.dobra/dobra, ale znamy już jego sposób przedstawiania postaci Thrawna i nie sądzę, żeby kiedyś przebił swoje opus magnum jakim był „Dziedzic Imperium” (chociaż kanoniczny Thrawn bywa nawet ciekawszy to jednak wydarzenia mają zupełnie inną skalę). Moim zdaniem wystarczy już książek o Thrawnie, pora na live action!

 • Mossar2021-11-15 15:18:59

  No o ile ktoś nie postanowi użyć początek spoilera Grysków koniec spoilera w serialu to nie sądzę, że Zahn dostanie zielone światło na ich wykorzystanie na jakaś większą skalę. Ewentualnie dopiero jak już Thrawn powróci w serialu i będzie tam jakiś okres postROTJowy, w którym będzie można ich użyć.

 • KyloRen19872021-11-15 14:58:10

  coś mi się widzi, że chciałby pisać dalej, al go Disney zablokował serialem Ahsoka i tym, że tam ma się pojawić Thrawn...no i nie dostaniemy tej inwazji 🙁

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..