TWÓJ KOKPIT
0

Bastion

20-lecie Bastionu: Wyniki konkursu o bohaterach serialowych

2022-02-16 19:35:26


Kolejny z naszych urodzinowych konkursów niedawno się zakończył. Tym razem mieliście za zadanie udzielić odpowiedzi na dwa pytania i spośród tych odpowiedzi jury wybrało trzy, które wydały im się najciekawsze. Szczere gratulacje dla zwycięzców i dla pozostałych uczestników za pomysłowość!

Sponsorem nagród jest wydawnictwo Wydawnictwo Olesiejuk.

Podium wraz z nagrodami wygląda następująco:

I miejsce – hashhana
Nagrody: 5-minutowe opowieści kontratakują, The Mandalorian - Superkolor

Kto jest Twoim zdaniem najciekawszym bohaterem/bohaterką z animowanych lub aktorskich seriali Star Wars i dlaczego?

W obecnie emitowanych animowanych i aktorskich serialach Star Wars pojawiło się wiele ciekawych postaci wymykających się z utartych schematów, zarówno pod względem charakteru jak i odgrywanej roli. Dla mnie osobiście póki co najciekawsza jest przywódczyni mandaloriańskiej grupy znanej jako Children of the Watch. Głównie dlatego, że to rzadkość w gwiezdno-wojennych źródłach zobaczyć kobietę, która jest nie tylko utalentowaną zbrojmistrzynią, ale także duchową przewodniczką, niczym szaman łączącą świat rzeczywisty z dawnymi tradycjami i opowieściami swego ludu. I choć bardzo lubię Mandaloriańskie wojowniczki w omawianych serialach, naprawdę przyjemnie jest oglądać tak odmienną osobowość i światopogląd od bardziej przyziemnej (ambitnej) Bo-Katan czy bitnej Koski. No i nie ukrywam, jej bardziej neutralna, pozbawiona kobiecych zarysów zbroja to miła gratka dla oka.

Który bohater/bohaterka z animowanych lub aktorskich seriali Star Wars powinien doczekać się własnej historii książkowej i dlaczego?

Na bohatera książkowej historii wybrałabym Pre Vizsla, gdyż jego postać i klanowe powiązania ze starą Watahą Śmierci stanowią potencjalny pomost między Nowym Kanonem a Legendami. O ile Mandalorianie obecnie cieszą się zainteresowaniem twórców - i w rezultacie samych fanów, tylko powierzchownie została poruszona historia ich planety i jej skomplikowane relacje z Republiką. Animowany serial Wojny Klonów nie wspominał wprost Wielkiego Wycięcia Mandalorian sprzed 700 lat ani jak mandaloriańskie społeczeństwo utraciło swoją niezależność na rzecz Republiki, a jednocześnie mocno sugerował, że wbrew podniosłym hasłom księżnej Satine, nie był to świat wolny od politycznych prześladowań skoro część społeczeństwa zesłano na ekologicznie zniszczony księżyc w nadziei, że wymrą. A tych, których nie zabiły trudne warunki, ścigać miał rząd Concordii o czym sama księżna wiedziała i uznawała za coś właściwego. Pre w serialu nie miał szans być kimś innym niż złoczyńcom. Jednocześnie nie wiemy prawie nic o jego przeszłości, a przecież nie wziął się znikąd i został ukształtowany zarówno przez klanowe, stare tradycje wojowników jak ich ekonomiczno-społeczną sytuację. Bardzo chętnie przeczytałabym, jak ktoś z rodzinnymi powiązaniami do potępionej części społeczeństwa (Straż Śmierci) został nie tylko gubernatorem księżyca (kolonii karnej dla wygnańców?), ale przede wszystkim bliskim i zaufanym współpracownikiem księżnej i co właściwie się działo z wojownikami gdy władza Nowych Mandalorian utrwaliła się na dobre na Mandalorze. Nie po to, aby postać Pre została wybielona czy uchodziła za bohatera-wyzwoleńca, ale by poznać przyczynowo-skutkowy przebieg bratobójczej waśni, w który Republika i Jedi wmieszali się dla własnych korzyści, a która dała grunt dla późniejszych starań o wyzwolenie Mandalory z imperialnego jarzma. Przeczytałabym taką historię także dla samego Pre, którego wkład Nowy Kanon skrzętnie wymazuje z pamięci bohaterów, chociaż z samej Bo-Katan, jego najbliższej towarzyszki nie mniej winnej śmierci niewinnych i bezbronnych ludzi, czyni wielką bohaterkę i zasłużoną przywódczynie. Pre Vizsla w końcu był Mandalorianinem z krwi i kości i zasługuje aby tak go zapamiętać.


II miejsce – VaderTarm
Nagrody: Gdzie jest Wookiee? 3 - Misja: Znaleźć Chewiego, The Mandalorian - Superkolor

Kto jest Twoim zdaniem najciekawszym bohaterem/bohaterką z animowanych lub aktorskich seriali Star Wars i dlaczego?

Din Dijarin z serialu The Mandalorian. Bardzo mi się podoba. Mamy typowego bohatera o tajemniczej tożsamości - nic o nim nie wiemy tylko tyle, że przyjmuje zlecenia. Wraz z rozwojem fabuły dowiadujemy się o nim znacznie więcej. Sam jego styl walki robi duże wrażenie. Bardzo mi się spodobało to jaką nawiązał głęboką więź z Grogu. Nie mogę się doczekać trzeciego sezonu i wydarzeń w "Księdze Boby Fetta", które uzupełnią jego wątek.

Który bohater/bohaterka z animowanych lub aktorskich seriali Star Wars powinien doczekać się własnej historii książkowej i dlaczego?

Cad Bane jest tym faworytem. W ostatnim odcinku "Księgi Boby Fetta" mogliśmy go zobaczyć jako postać aktorską. Miał swój debiut w Wojnach Klonów więc jego postać powinna mieć swoją adaptację książkową. Taka powieść powinna czytelnikom przybliżyć jego los w czasach Imperium Galaktycznego. Powinien być opisany wątek spotkania z Bobą Fettem oraz o ich potencjalnej rywalizacji.


III miejsce – Cysio
Nagrody: The Mandalorian - Superkolor

Kto jest Twoim zdaniem najciekawszym bohaterem/bohaterką z animowanych lub aktorskich seriali Star Wars i dlaczego?

Thrawn, ponieważ jest badasem, wzbudza respekt, jest trochę tajemniczy i jest przerysowany w taki sposób, który mi nie przeszkadza.

Który bohater/bohaterka z animowanych lub aktorskich seriali Star Wars powinien doczekać się własnej historii książkowej i dlaczego?

Din Djarin, książka mogłaby pokazywać jego młodość, dlaczego jest tak przywiązany do kultury Mandalorian i jego początki w Gildii Łowców Nagród. Mogłaby być "brudna" i przeznaczona dla starszego odbiorcy.
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do brania udziału w naszych pozostałych konkursach!

TAGI: Konkurs (411) Olesiejuk (42)

KOMENTARZE (3)

 • hashhana2022-02-18 16:45:15

  Gratulacje i dziękuję :)

 • VaderTarm2022-02-17 19:53:42

  Dzięki. Nie wiedziałem, że wygrałem :D

 • SW-Yogurt2022-02-16 23:42:57

  Gratulacje! ~:)

  Jak widzę, odpowiedzi 1. Eulalia, 2. Eulalia, które są samotłumaczące się, raczej nie zdobyły by uznania jury.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..