TWÓJ KOKPIT
0

Klasyczna Trylogia

P&O 483: Dlaczego B-wing nie przypomina litery „B”?

2022-04-10 09:08:34Dziś pytanie o pochodzenie nazwy, czyli wpływ tego, co się działo za kulisami na późniejszy kanon.P: Myśliwiec A-Wing wygląda jak litera A. X-wing jak litera X. Jak więc powinien wyglądać B-wing?

O: Wizualne powiązanie B-winga by wyglądał jak mała litera „B” jest wymuszone. Istnieje kilka teorii na temat źródła tej nazwy. Niektórzy lubią myśleć, że kształt ostrza (ang. blade) jest źródłem litery „B”. Inni, że w Expanded Universe ten myśliwiec gwiezdny został stworzony do walki z fregatami eskortowymi Nebolon-B.

Inna odpowiedź pochodzi zza kulis. Modelarz z ILM, Bill George był odpowiedzialny za powstanie modeli B-wingów. Jak wyjaśnił, gdy dostał pierwsze szkice dwóch nowych myśliwców Sojuszu dla „Powrotu Jedi”, jeden z nich nazywał się „pojazd A”, drugi „pojazd B”. Była to tylko i wyłącznie metoda rozróżnienia ich podczas produkcji. Prawdopodobnie przypadkowo więc A-wing przypomina literę „A”. Pseudonim B-wing przyjął się dobrze, także dlatego, że niektórzy członkowie ekipy modelarskiej nazywali ten pojazd mianem „Bill-wing”, właśnie w nawiązaniu do Billa George’a.
TAGI: Bill George (6) Epizod VI: Powrót Jedi (494) Industrial Light & Magic (302) Zapytaj Radę Jedi (Pytania i Odpowiedzi) (554)

KOMENTARZE (3)

  • SW-Yogurt2022-05-26 19:58:19

    Mój stary laptak nazywa się B-wing. ~:) Co odróżnia go od blaszaka (X-wing), starego blaszaka (Y-wing), palmtopa (A-wing) i nowego laptaka (V-wing). ~:P

  • rebelyell2022-04-14 20:38:48

    @Hagan słuszna uwaga :D

  • Hagan2022-04-12 14:52:57

    Ja się zapytam raczej o to, skąd społeczność Galaktyki posługująca się na co dzień Aurebeshem, zna nieistniejące w ich uniwersum litery alfabetu łacińskiego? Drew Karpyshyn w trylogii Bane`a wprowadził myśliwce Aurek i tam to miało sens.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..