TWÓJ KOKPIT
0

Książki

Celebration 2022: Panel o „Wielkiej Republice”

2022-05-30 13:38:29

Pierwszego dnia imprezy odbył się panel związany z cyklem „Wielka Republika”. Podczas panelu zapowiedziano nowe książki i komiksy (artykuł tutaj). Nie na tym koniec tego, czego można było się dowiedzieć o drugiej fazie projektu. Autorzy przekazali parę interesujących informacji, na ekranie zaś równocześnie wyświetlane były rysunki koncepcyjne. Podobnie jak w przypadku zwiastunów „Ahsoki” czy „Tales of the Jedi”, rysunki również są dostępne dla zdecydowanej większości fanów w podrzędnej jakości. Póki co nie zanosi się na to, żeby te rozmazane materiały miały być zastąpione odpowiednikami w wysokiej rozdzielczości, więc zapraszamy do zapoznania się z poniższymi grafikami, które mogą rzucać światło na to, co czeka nas w drugiej fazie.


Zanim przejdziemy do przedstawienia wspomnianych rysunków, przydatne może się okazać krótkie wyjaśnienie czym jest druga faza tego projektu. Pierwsza faza książek, komiksów, mang i opowiadań opisywała wydarzenia dziejące się 200 lat przed wydarzeniami z „Mrocznego Widma”. Druga faza cyklu rozpocznie kolejny proces wydawniczy książek z ery Wielkiej Republiki — tym razem kolejne 150 lat wcześniej. Książki i komiksy pierwszej fazy nieraz sugerowały, że wydarzenia z przeszłości mają istotnych wpływ na motywacje Marchiona Ro, Nihilów i jego nienawiść względem Jedi. Nie o samego Marchiona jednak chodzi, gdyż tytuły zapowiadanych pozycji sugerują parę innych związków między pierwszą i drugą fazą. By lepiej rozeznać się w linii czasowej tego cyklu, zapraszamy do naszej chronologii kanonu i przewodnika „Jak czytać Wielką Republikę”.


Jednym z ciekawszych wątków związanych z cyklem jest wątek nadprzestrzenny, a dokładniej proces wytyczania nowych szlaków, rozwoju nauki związanej z hiperprzestrzenią i sposobów wykorzystania jej do własnych celów — biznesowych, wojskowych czy eksploracyjnych. Wygląda na to, że druga faza rozwinie ten wątek. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż już jakiś czas temu sugerowano, że druga faza będzie mocno związana z eksploracją, podczas panelu również zwrócono na to uwagę. W pierwszej fazie mogliśmy poznać dwie rodziny, które dorobiły się znacznych pieniędzy na wytyczaniu szlaków nadprzestrzennych, a jakiś czas wcześniej doszło do zdarzenia zwanego „Hyperspace Rush”. Najwięcej na ten temat można przeczytać w książce Justiny Ireland pt. „Pośród Cieni”. Tym razem szerzej przyjrzymy się podróżom w nieznane.

Na panelu zdradzono, że 350 lat przed wydarzeniami z sagi nie ma jako takiej sieci komunikacyjnej, więc informacje przekazywane są w jakiś sposób przez droidy. Na tym etapie pojawia się wielka potrzeba komunikacyjna, więc pracownicy Jedi i Republiki zwani Communication Team istnieją właśnie po to, żeby tą potrzebę spełnić. Na pierwszy rysunku widzimy przykładowy zespół tego rodzaju, na drugim grupę Pathfinders, zajmującą się podróżami do odległych rejonów, wytyczaniem nowych ścieżek i eksploracją tego, co wciąż nieodkryte. Więcej na ten temat dowiemy się zapewne z pierwszych książek i komiksów drugiej fazy.


Wcześniej tego roku informowaliśmy o postaci nazywanej Mother. Fani Legend mogą szerzej otworzyć oczy na dźwięk tego imienia, gdyż w starym kanonie była taka postać, znana również jako Abeloth. Wydaje się jednak, że to przypadkowe podobieństwo — Matka ma dowodzić ekstremistyczną grupą The Path of the Open Hand, której nadrzędną zasadą jest to, Moc powinna być wolna. Co to znaczy? Może oznaczać to, że nie powinno się z niej korzystać, ale to tylko jedna z możliwości. Drugi z rysunków przedstawia jej Herolda, który, jak sama nazwa wskazuje, prawdopodobnie głosi doktryny tego ugrupowania i zajmuję się administracją tego kultu.


Jak to zwykle bywa z powieściami Daniela J. Oldera, postacie w nich zawarte zwykle są dosyć nietypowe. Wygląda na to, że podobnie będzie z The Dank Graks. Trudno stwierdzić kogo przedstawia powyższy rysunek, ale warto wspomnieć o tym, że autorem jest sam Older. Autor powiedział tylko, że postacie są wyrzutkami kultu Sithów. Na pozostałych dwóch obrazkach widzimy kolejne postacie związane z drugą erą. Na jednym widzimy dwie Jedi, Matthea Cathley oraz Olivię Zeveron, które związane są z planetą Jedha. Cavan Scott zwrócił uwagę, że wątek Jedhy jest bardzo istotnym elementem drugiej fazy. Na drugim rysunku widzimy zaś dwójkę kanclerzy, Greylark i Molo. Quarren Molo ma zapewniać wewnętrzną stabilność, pani kanclerz Greylark zaś jest za ekspansją terytorialną. Razem stanowią równowagę w Republice.


Na sam koniec zostały dwa rysunki koncepcyjne, które mogą być uznane za spoiler przez tych, którzy nie przeczytali całej pierwszej fazy cyklu. Na pierwszym obrazku widzimy Niwelatora z książki „Burza Nadciąga”. Na drugim stworzenie o nazwie Nameless. Jeden i drugi oraz związek między nimi wciąż pozostaje pewną tajemnicą, a pierwsza faza nieznacznie poruszyła ten temat. Tytuł komiksu Dark Horse („The Nameless Terror”) sugeruje jednak, że dowiemy się na ten temat więcej.
TAGI: Wielka Republika (The High Republic/Project Luminous) (154)

KOMENTARZE (3)

 • SW-Yogurt2022-06-04 18:17:49

  Znajdź 5 różnic między obrazkami - poległem. ~;)
  Orania KoTORa ciąg dalszy. ~;)

 • Wolf Sazen2022-05-31 14:00:03

  Zapowiada się dośc ciekawie, jedynie martwi to że 350 lat przed TPM Republika była dośc zacofana... a jej złota era trwa już od 650 lat? To jak wcześniej to musiało wyglądać? Jak wyglądąły wojny Sithów? Przecież podróż z Korriban do swiatów jądra musiała trwać lata...

 • mkn2022-05-30 13:58:08

  Zapowiada się jeszcze lepiej niż pierwsza faza. Can`t wait!

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..