TWÓJ KOKPIT
0

Obi-Wan Kenobi

Jak miał wyglądać film „Obi-Wan Kenobi”?

2022-06-29 17:27:07

Finał „Obi-Wana Kenobiego” już za nami. Warto chwilę poświęcić wynikom. Zdaniem Samba TV, którzy mierzą oglądalność przeszło 3 milionów domów w USA, aż 1,8 miliona z nich obejrzało finał serialu w ciągu pierwszych pięciu dni. To wynik o 20% lepszy niż miała „Księga Boby Fetta”. Dla porównania pierwszy odcinek w analogicznym czasie obejrzano w 2,14 miliona domów, co było najlepszym wynikiem na Disney+ do tej pory.

W Polsce w pierwszym tygodniu działania Disney+, „Obi-Wan Kenobi” był najczęściej oglądanym serialem. Na drugim miejscu był „The Mandalorian”. „Księga Boby Fetta” nie zakwalifikowała się do pierwszej dziesiątki.

Jest też kilka nowych plakatów.Stuart Beattie jeden ze scenarzystów, opowiedział swoją historię związaną z „Obi-Wanem Kenobim”. Jak pamiętamy serial przeszedł z jego rąk do Hosseina Aminiego, a następnie do Joby’ego Harolda. Stuart przyznał, że pracował nad scenariuszem do filmu o Kenobim przez prawie rok. Jednakże po premierze „Hana Solo” stało się jasne, że Lucasfilm nie chce kolejnych filmów. Projekt zatrzymano, Beattie opuścił pokład, a ostatecznie prace już na serialem przejął Harold, który bazował na scenariuszu Beattiego, dlatego on też jest wymieniony wśród scenarzystów.

Jednak Beattie pracując nad filmem przekazał Lucasfilmowi pomysł nie na jedną produkcję, ale na trzy. Chcieli pokazać w nich różne aspekty ewolucji postaci Obi-Wana stającego się Benem, którego znamy z klasycznej trylogii. Kenobim, który dla dobra sprawy daje się łatwo pokonać. To co, widzieliśmy w serialu, to zaledwie pierwszy film. Swoją drogą o trylogii o Kenobim pisaliśmy w w 2014, wówczas nikt jednak nie traktował tego aż tak poważnie.

Drugi film miał pomóc Benowi zmierzyć się ze śmiertelnością. Miał być w nim więcej Qui-Gona, który miał zaszczepić Kenobiemu pomysł, że być może kiedyś będzie musiał się poświęcić. Ben miał zareagować na to sceptycznie. Natomiast w przypadku drugiej i trzeciej części nie powstały scenariusze, były to raczej pomysły. Stuart jest zadowolony, że choć to zrealizowano i że jest wymieniony w napisach, ale jak mówi, chciałby zobaczyć te filmy.

Jeśli chodzi o Revę, to ciekawy artykuł można znaleźć na The Direct. Według ich informacji Reva znalazła się już w scenariuszu Beattiego, ale było tam kilka różnic. Nie wiedziała, że Anakin to Vader. Miał ją zranić, ale nie zabić, zostawić tylko by umarła. Więc Reva bardzo szybko uwierzyła w historie o tym, że rada Jedi chciała przejąć władzę i że była całym złem. To Kenobi powiedział jej kim jest Vader i wówczas otwierają się jej oczy. Mieliśmy dostać całą historię jej odkupienia, w której od osoby ogarniętej obsesją zabijania Jedi (których uważała za największe zło w galaktyce), postanawia ocalić Kenobiego, skłamać Vaderowi, że go zabiła, a ostatecznie zginąć z jego rąk. Reva miała szukać Kenobiego przez dużą część serialu, ale jednocześnie zmagać się z własnymi demonami.

Beattie nie chciał mieć innych inkwizytorów w serialu. Głównym złym miał być Vader, ale potrzebował jeszcze kogoś innego, dlatego powstała Reva. No i Stuart rozumiał, że pojedynku Vader – Kenobi nie można wygrać. Chciał dać Obi-Wanowi zwycięstwo, pozwolić mu odkupić kogoś. To nie wchodziło w grę z Anakinem. Reva była idealna.

Beattie odniósł się także do podobieństw do gry „Jedi: Upadły zakon”. Swój scenariusz pisał w 2017, nie było wówczas jeszcze tej gry. Ale gdy w nią zagrał, to zobaczył wiele podobieństw. To raczej przypadek. Dodał też, że zastanawiał się nad użyciem Cody’ego, ale ostatecznie porzucił ten pomysł.

Czy będzie drugi sezon? Tu jest coraz ciekawiej. Kathleen Kennedy ponownie przyznała, że planowali, że będzie to ograniczony serial, ale skoro się podobał i ludzie chcą więcej Obi-Wana, na pewno rozważa głos fanów. I jeśli będzie powód by to zrobić, to zrobią to. Deborah Chow wypowiedziała się bardzo podobną formułką, twierdząc, że ta opowieść jest zamknięta. Ale teraz mogą iść dalej i jeśli będzie rzeczywisty powód, by kontynuacja miała powstać, to...

Liam Neeson przyznał, że nie chciał, by ktoś inny zagrał Qui-Gona. No i chciał pokazać swój szacunek wobec George’a Lucasa i świata, który stworzył. A dodatkowo przyjaźni się z Ewanem McGregorem od „Mrocznego widma”.

Mamy też krótki filmik zza kulis ukazujący ćwiczenia Haydena Christensena i Moses Ingram.Temuera Morrison skomentował swój krótki występ w serialu, mówiąc, że to był zdecydowanie najlepszy fragment. Potem dodał, że żartuje. Przyznał, że bardzo mu się to podobało, zwłaszcza, że mógł zagrać z Ewanem ponownie.

Serial „Obi-Wan Kenobi” jest już w całości dostępny na Disney+. Nie zapomnijcie go ocenić w naszej bazie.
TAGI: Deborah Chow (63) Disney+ (405) Ewan McGregor (492) George Lucas (1109) Hayden Christensen (259) Hossein Amini (5) Jedi: Fallen Order (56) Joby Harold (13) Kathleen Kennedy (430) Księga Boby Fetta (The Book of Boba Fett) (126) Liam Neeson (226) Moses Ingram (15) Obi-Wan Kenobi (serial) (155) Temuera Morrison (94) The Mandalorian (445)

KOMENTARZE (8)

 • grzegokon2022-07-06 18:17:10

  Oglądnąłem Kenbiego, Disney ma u mnie plusa.

 • 19shady962022-07-01 01:13:16

  Szaleństwo. Kompleks KK odnośnie Hana Solo jest niewiarygodny. Jak to jest, że filmy Marvela mimo, że miały słabe odsłony krytykowane przez fanów nadal wychodziły dalej nie oglądając się za plecy, a Lucasfilm stąpa po lodzie. Od czasu przejęcia praw przez Disneya można było franczyzę pięknie rozwinąć a wszystko idzie tak wolno bo ktoś boi się słabych wyników.

 • SW-Yogurt2022-06-29 21:55:42

  Firma na L., co ma "film" w nazwie nie chce kręcić filmów. OK. Może powinna rozważyć zmianę nazwy na zgodną z profilem? Proponuję "Dykta Und Popelina Absolutna". Mogą użyć akronimu.
  Choć z drugiej strony, to może ten "film" to ukryta sugestia, że większość z nich pracowała kiedyś w radiu Erewań? W sumie przekształcenie jakiegoś scenariusza na film w, hmmm, skrypt do serialu jakoś bardzo mi do tego pasuje.

 • AJ732022-06-29 20:59:30

  ... ponieważ wszystkiemu som winni fani, którzy nie poszli na "Solo", a teraz chcom sizonu 2 "ObiKenobi". Oni w tym Disneyu długo nie wyrobią z taka schizą u fanów :P

 • disclaimer2022-06-29 20:53:48

  Drugi film miał pomóc Benowi zmierzyć się ze śmiertelnością. Miał być w nim więcej Qui-Gona, który miał zaszczepić Kenobiemu pomysł, że być może kiedyś będzie musiał się poświęcić.
  - Mają gotowe pomysły, ale z nich nie korzystają XD

 • CoranHorn2022-06-29 19:17:45

  W celu opisania co o tym myślę, pozwolę sobie na kopiuj-wklej fragmentu swojej recenzji "Tarkina":

  W poczynaniach Lucas Filmu dziwi mnie najbardziej to, że odkąd zostali podkupieni przez Disneya, nie wpadli na pomysł skorzystania z pomocy zasłużonych dla Uniwersum autorów.

  Mają tylu fantastycznych pisarzy, którzy w Uniwersum Gwiezdnych Wojen potrafili stworzyć cuda, a oddają pracę nad scenariuszem ludziom, którzy piszą głupoty, naciągają fakty i powielają schematy. Myślę że tacy autorzy jak: Luceno, Keyes, Zahn czy Stackpole napisali by o niebo lepsze scenariusze do Suqueli i seriali, niż te które powstały. kompletnie zmarnowany potencjał.

  Cytowanie siebie - poziom narcyzmu skoczył mi o kilka stopni w górę :D

 • bartoszcze2022-06-29 19:12:18

  Ale jeżeli to jest materiał ze scenariusza pierwszego filmu, to jak mieli skorzystać z nienapisanych scenariuszy dwóch kolejnych filmów?

  Jeśli chodzi o mnie to niech te sezony powstają, albo nie. Nadal nie jest to wysoko na mojej liście priorytetów.

 • AJ732022-06-29 17:53:37

  Cały czas, podczas oglądania tego serialu miałem wrażenie, że to co widzimy, to wycięte wątki z większej całości.
  No i jak widać, wyszło hehe szydło z workia. Spartolono dobre pomysły na film/y, czy duży serial, na rzecz dykciarskiego minimalizmu po taniości licząc, że same postacie zrobią resztę. No rence opadajom normalnie.

  I co za logika głównej kierowniczki tego cyrku. Mieli materiał na trylogię, ale z powodu "Solo" - czytaj nie zebralim tylu hajsu na ile liczylim, z winy fanów oczywiście, no to zrobimy mini serial.
  A teraz, skoro serial miał wysoką oglądalność, no to Kachna myśli o drugim sezonie ... ..... ....... (G O D) widzisz to i nie grzmisz.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..