TWÓJ KOKPIT
0

Książki

Bastion poleca #3: Era Rebelii

2022-08-05 09:22:41

Bastion Polskich Fanów Star Wars to nie tylko zbiór artykułów z odległej galaktyki i forum dyskusyjne, ale również pokaźne archiwum filmów, serialów, książek, komiksów i innych produkcji z uniwersum Star Wars. Przy pomocy chronologii, wykazu publikacji czy pozostałych zakładek można przejrzeć wydane pozycje zarówno ze starego kanonu jak i tego obowiązującego od przejęcia marki przez firmę Disney. Co więcej, każda pozycja umożliwia użytkownikom wystawienie oceny i komentarz tekstowy. Seria Bastion poleca ma przybliżyć po jakie pozycje warto sięgnąć — na podstawie średniej ocen wystawionych przez użytkowników Bastionu lub, w dalszej części cyklu, na bazie prywatnych odczuć redaktorów.

W trzecim artykule z cyklu czas na erę Rebelii. To okres Starej Trylogii, czyli pod uwagę brane zostały wszelkie książki i komiksy dziejące się pomiędzy „Nową Nadzieją”, a „Powrotem Jedi”. W zestawieniu w większości znajdują się komiksy z pierwszych lat powstawania kanonu. Wydaje się, że w tamtych latach fandom był przychylniej nastawiony do wychodzących pozycji, bo te współcześnie wydawane przez Egmont oceniane są gorzej. Niezależnie jednak od powodów takiego stanu rzeczy, widać sporą różnicę w ilości wystawionych ocen — komiksy i książki sprzed 6 lat mają ich od kilkudziesięciu do ponad stu, a te obecnie wydawane przez Wydawnictwo Egmont ledwie kilka. To idealna okazja, żeby zachęcić tych, którzy kupują i czytają owe komiksy do wystawienia własnych ocen. Aby to zrobić należy kliknąć w menu Expanded Universe i wybrać książkę lub komiks za pośrednictwem chronologii lub wykazu. Aby kolejny z artykułów cyklu lepiej oddawał odczucia fanów, zachęcamy do oceny książek z serii „Eskadra Alfabet” czy „Koniec i Początek”.

5. Star Wars: Ścieżka Przeznaczenia — 8.14/10

Autor: Charles Soule


Pierwszy tom głównej serii Star Wars Charlesa Soule'a to jedyny komiks z nowej serii Egmontu z ery Rebelii, któremu udało się uzyskać średnią ocenę wyższą niż 8. Historia dzieje się zaraz po wydarzeniach z „Imperium Kontratakuje” — Luke musi poradzić sobie z nową wiedzą na temat ojca, ze swoją rolą jako Jedi, natomiast Rebelia bez chwili wytchnienia trafia w wir wojennych potyczek z Imperium.

4. Star Wars: Skywalker Atakuje — 8.26/10

Autor: Jason Aaron


Wydawać by się mogło, że gdyby taki komiks poddać ocenie w dzisiejszych czasach to jego ocena nie byłaby tak wysoka. Niemniej jednak „Skywalker Atakuje” rozpoczęło pewną erę i w 2015 zostało bardzo ciepło przyjęte przez fanów na Bastionie. Co można znaleźć w tej historii? Dużo Luke'a, Lei, Hana, Vadera, szturmowców i innych elementów fabularnych jednoznacznie kojarzących się ze Starą Trylogią.

3. Osaczony Vader — 8.33/10

Autor: Jason Aaron, Kieron Gillen


Kolejny z komiksów w zestawieniu to „Osaczony Vader” wydany w SWK 05/2016. Jest to jedna z tych historii, które pokazują wręcz przerysowaną potęgę Dartha Vadera walczącego z dużo liczniejszym przeciwnikiem.

2. Darth Vader (2015) #1-6 — 8.50/10

Autor: Kieron Gillen


Kolejne numery komiksu o Vaderze z 2015 roku nie zostały tak ciepło przyjęte jak pierwszy z arców. Poza oczywistym bohaterem jakim jest Darth Vader, czytelnik poznaje też Doktor Aphrę oraz dwa zabójcze droidy - Triple-Zero i BT-1.

1. Utracone Gwiazdy — 8.81/10

Autor: Claudia Gray


Na pierwszym miejscu absolutna czołówka kanonicznych pozycji, czyli „Utracone Gwiazdy” Claudii Gray. Wyżej znajduje się tylko „Dooku: Jedi Lost” Cavana Scotta. Książka uzyskała tak wysoką ocenę przy aż 117 ocenach użytkowników Bastionu. Historia dzieje się na przestrzeni kilku er, ale to w czasie ery Rebelii dzieją się najważniejsze wydarzenia przedstawione w książce. Historia wprowadza postacie Thane'a Kyrella i Cieny Ree, którzy to z jakiegoś bliżej nieokreślonego powodu nie zostali później wykorzystani w żadnej z kanonicznych historii.

Era Rebelii to okres, w którym znajduje się niewiele ksiażek i od groma komiksów dotyczących Vadera, Luke'a, Hana i Lei. Tym, którym historie tych głównych bohaterów sagi się już dawno przejadły, polecamy książkę „Utracone Gwiazdy”, która w obecnym kanonie jest najjaśniejszym punktem tej ery. Przypominamy, że podane wyżej oceny to subiektywna opinia podgrupy użytkowników Bastionu i osobiste doświadczenie może odbiegać od podanego rankingu. Po pełną listę zapraszamy do chronologii książek i komiksów lub wykazu powieści.
TAGI: Bastion poleca (6) Charles Soule (158) Claudia Gray (97) Jason Aaron (37) Kieron Gillen (69)

KOMENTARZE (7)

 • SW-Yogurt2022-08-05 19:35:20

  Proszę tu nie podpowiadać rozwiązań nieoczywistych, skoro można skorzystać z darmowych zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej miasta Wrocławia. ~;) Przynajmniej trzy filie mają...

 • Finster Vater2022-08-05 17:50:59

  Zawsze można zakupić komplet zer i jedynek w wersji oryginalnej ;)

 • SW-Yogurt2022-08-05 15:54:40

  Poudaję ubolewanie: Niestety, epuby wydawnictwa na U. są niedostępne. A papieru nie wolno mi kupować. ~;)

 • Finster Vater2022-08-05 13:08:26

  Jest jedną dobra książka (SW-Y, naprawdę warto) i zrobiona na jej podstawie manga, zresztą owa książka tutaj na pierwszym miejscu (w końcu 😉) I komiksy o tym co już było kilka razy, czyli przygody wścibskich dzieciaków i ich futrzaka + Wdowiec masakrujący otoczenie latarką.

  Chyba najlepsza z tego było więzienny crossover z Aphrą, ale jego nie ma w zestawieniu, niestety.

 • SW-Yogurt2022-08-05 11:37:24

  Dokładnie tak. Teraz, kolejny raz, opowiadają jak to Bobek szmugluje Hana. Co by się nie działo - dostarczy. Bo nigdy(?) nie wpadną na pomysł, że to nie Bobek tkwi w zbroi w EVI... ~;)

 • Mossar2022-08-05 11:22:07

  Osobiście uważam, że ta era jest strasznie nudna jeśli chodzi o książki i komiksy ;) Zresztą filmów i seriali z tego okresu też nie potrzebuję. Wystarczy Stara Trylogia, reszta od lat 80 sprawia wrażenie odgrzewanych kotletów :D

 • SW-Yogurt2022-08-05 11:14:33

  Jakoś wcale mnie to nie zachęciło. Pewnie przez przesyt z czasów słusznie minionych.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..