TWÓJ KOKPIT
0

Książki

Bastion poleca #4: Nowa Republika

2022-08-26 11:40:16

Bastion Polskich Fanów Star Wars to nie tylko zbiór artykułów z odległej galaktyki i forum dyskusyjne, ale również pokaźne archiwum filmów, serialów, książek, komiksów i innych produkcji z uniwersum Star Wars. Przy pomocy chronologii, wykazu publikacji czy pozostałych zakładek można przejrzeć wydane pozycje zarówno ze starego kanonu jak i tego obowiązującego od przejęcia marki przez firmę Disney. Co więcej, każda pozycja umożliwia użytkownikom wystawienie oceny i komentarz tekstowy. Seria Bastion poleca ma przybliżyć po jakie pozycje warto sięgnąć — na podstawie średniej ocen wystawionych przez użytkowników Bastionu lub, w dalszej części cyklu, na bazie prywatnych odczuć redaktorów.

W trzecim artykule z cyklu czas na erę Nowej Republiki. Znajdują się tu wszystkie pozycje, które dotyczą czasów po „Powrocie Jedi” — ilościowo prym wiodą dwie serie, „Koniec i Początek” oraz „Eskadra Alfabet”. Komiksów opisujących tę erę jest zaskakująco mało — zaraz po „Rozbitym Imperium” mamy od razu „The Rise of Kylo Ren”, które nie doczekało się jeszcze polskiego wydania i własnej podstrony na Bastionie, a na pewno jest komiksem wartym uwagi.

5. Koniec i początek: Dług życia — 6.67/10

Autor: Chuck Wendig


„Dług Życia” to drugi tom trylogii Chucka Wendiga, która była najważniejszym książkowym projektem wydawanym w okolicy premiery „Przebudzenia Mocy”. Trylogia nie spotkała się z pozytywnym odbiorem wśród fanów, szczególnie z powodu specyficznego stylu autora. Niemniej jednak najlepiej ocenianym tomem całej trylogii jest drugi tom. Akcja dzieje się nieco po wydarzeniach z sagi. Bohaterami powieści są nie tylko postaci znane z Oryginalnej Trylogii, ale także nowe, które później pojawiają się w filmach, serialach oraz innych książkach i komiksach.

4. Eskadra Alfabet: Puste Słońce — 7.75/10

Autor: Alexander Freed


Na kolejnym miejscu drugi tom trylogii Eskadry Alfabet. Pierwsza część cyklu wprowadza do fabuły określone postacie, ich motywacje. W drugim tomie fabuła powoli zmierza ku wielkiemu zakończeniu z części trzeciej (premiera w Polsce już niebawem). W „Pustym Słońcu” możemy spodziewać się bardziej kameralnej historii, której celem jest rozwój postaci po obu stronach barykady. W tej części autor postanowił przedstawić czytelnikowi więcej imperialnego punktu widzenia związanego z elitarnym pułkiem o nazwie Skrzydło Cienia.

3. Force Collector — 8.0/10

Autor: Kevin Shinick


Pewnym zaskoczeniem jest obecność w tym zestawieniu książki dla młodego dorosłego pod tytułem „Force Collector”. Powieść nie miała swojej premiery w Polsce, lecz udało jej się uzyskać pozytywną opinię od kilku użytkowników Bastionu, którzy czytali ją w oryginale. Fabuła dzieje się przed „Przebudzeniem Mocy” i dotyczy podróży młodego chłopaka odkrywającego swoją więź z Mocą. Historia jest stosunkowo prosta i łatwa odbiorze. Nie należy spodziewać się skomplikowanej, poruszającej fabuły, a bardziej klimatycznej, humorystycznej podróży bohatera pełnej odniesień do znajomych postaci i planet.

2. Więzy Krwi — 8.19/10

Autor: Claudia Gray


Kolejna era i kolejna książka Claudii Gray na wysokim miejscu. Autorka przyzwyczaiła, że w aktualnym kanonie wiedzie prym i jest gwarantem solidnej historii. Tym razem jest to powieść skupiająca się na konflikcie między populistami, a centrystami i roli rodziny Solo w tej historii. Wydawało się, że owa historia, dziejąca się parę lat przed „Przebudzeniem Mocy”, będzie początkiem serii książek wprowadzającej do trylogii sequeli. Nic bardziej mylnego. „Więzy Krwi” w ciekawy sposób pokazały rozłam w działającej od ponad dwudziestu lat Nowej Republice, wprowadziły wątki sugerujące pojawienie się Najwyższego Porządku, lecz żadne z późniejszych książek i komiksów nie rozwinęły tej historii.

1. Eskadra Alfabet — 8.36/10

Autor: Alexander Freed


Na pierwszym miejscu na bazie kilkunastu głosów znalazł się pierwszy tom trylogii „Eskadry Alfabet” Alexandra Freeda. Historia rozpoczyna się parę tygodni po wydarzeniach z „Powrotu Jedi” i pokazuje z jakimi problemami borykała się świeżo powstała Nowa Republika, co działo się z imperialnymi jeńcami wojennymi oraz jakiego rodzaju konflikty pogrążały galaktykę po pokonaniu Palpatine'a. Powieść skupia się na kilku bohaterach mających stworzyć specjalną jednostkę o nazwie Eskadra Alfabet (bądź w uproszczeniu „Abecadła”) i zmierzyć się z elitarnym Skrzydłem Cienia. Pozycja warta uwagi m.in. ze względu na powiązania z wieloma innymi dziełami, tj. „Koniec i Początek”, „Battlefront 2” czy „The Mandalorian”.

Warto mieć świadomość, że okres Nowej Republiki to jeden z okresów najpilniej rozwijanych w ostatnich latach. Większość nadchodzących seriali dzieje się w tym czasie i wciąż pojawiają się książki i komiksy dziejące się między 5 a 34 rokiem po Bitwie o Yavin. Z tego powodu w zestawieniu nie pojawiły się takie książki jak „The Princess and the Scoundrel”, „Shadow of the Sith” czy „Eskadra Alfabet: Cena Zwycięstwa”, które nie uzyskały wymaganej ilości głosów. Przypominamy, że podane wyżej oceny to subiektywna opinia podgrupy użytkowników Bastionu i osobiste doświadczenie może odbiegać od podanego rankingu. Po pełną listę zapraszamy do chronologii książek i komiksów oraz wykazu publikacji.
TAGI: Alexander Freed (57) Bastion poleca (4) Chuck Wendig (57) Claudia Gray (84) Kevin Shinick (9)

KOMENTARZE (7)

 • Mossar2022-08-28 17:33:35

  Niestety.. jeśli brać pod uwagę mój wymóg conaimniej 5 glosów to Dług Życia zajmuje 5 miejsce.

 • SW-Yogurt2022-08-28 16:58:39

  Polecenie fałszywego Chucka ze średnią poniżej 7, to taki dowcip, który ma ocieplić deszczowy koniec wakacji? ~;)

 • CoranHorn2022-08-26 18:35:17

  Z podanych tytułów miałem do tej pory przyjemność przeczytać jedynie "Więzy krwi". Bardzo mnie wtedy wciągnęła. Płynna narracja, ciekawa fabuła, świetnie wykreowane postacie. No i było czuć mocno klimat SW. Ciężko ją teraz dostać, ale jak ktoś ma na zbyciu około 80zł to polecam.
  Sam żałuję, że sprzedałem swój egzemplarz, bo chyba chciałbym do niej wrócić 🙂

 • Mossar2022-08-26 18:24:35

  A tak personalnie to lubię tę erę. Jest tu pięć książek które bardzo lubię (trzy z nich w rankingu).

  BTW trzeci tom Alfabetu na razie 9/10 ale za mało ocen. Jestem ciekawy jak się spodoba jak już wyjdzie w PL.

 • Nestor2022-08-26 15:00:23

  Fani Chucka Wendiga ASSEMBLED!

 • Mossar2022-08-26 12:02:52

  @Keshan okej racja, mea culpa. Już poprawiam. Trochę wstyd, jako, że trzy razy czytałem tę książkę :D

 • Keshan2022-08-26 11:59:27

  Historia Eskadry Alfabet nie zaczyna się rok o Powrocie Jedi tylko kilka tygodni po nim. Trzecia część kończy się początek spoilera bitwą o Jakku która ma miejsce 8-9 miesięcy po Endorze koniec spoilera

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..