TWÓJ KOKPIT
0

Różne

10 lat z Disneyem: 10 najciekawszych nowych postaci

2022-11-01 03:05:58

W ramach podsumowania dekady „Gwiezdnych Wojen” z Disneyem, przygotowaliśmy ranking 10 nowych najlepszych i najciekawszych postaci, wprowadzonych w naszym uniwersum. Oczywiście lista jest subiektywna i jest wynikiem naszych wewnętrznych kompromisów.

1. Tobias Beckett


Lord Sidious: Mentor Hana Solo to zupełnie nowa postać, doskonale zagrana i wykreowana przez Woody’ego Harrelsona. To łotr w stylu Solo, ale jednocześnie mimo wielu podobieństw udało się uzyskać unikalność tej postaci, nadać jej życia, humoru i naznaczyć tragedią.
Rusis: Bardzo mi się podobało to, że Tobias był postacią niejednoznaczną. Idealnie pasował do młodości Hana Solo, pozwalając uzyskać postać od której Han mógł się uczyć i od której mógł się odróżnić.
Mossar: Bardzo fajna i dobrze zagrana postać. Uwielbiam „Solo”, a Tobias jest jedną z ciekawszych postaci tego filmu. Szkoda, że jego postać dostała tak słaby komiks.

2. Dryden Vos


Lord Sidious: W wersji Paula Bettany’ego to właściwie dość późny dodatek do filmu. Jednocześnie niesamowicie zaskoczył, świetnie zagrany i napisany. Przerysowany, ale nie w sposób karykaturalny. Bardzo chętnie zobaczyłbym jego i Becketta jeszcze raz na ekranie w prequelu „Hana Solo”.
Ponda: Na myśl o Drydenie Vosie przychodzą mi do głowy filmowi mafiosi z międzywojnia. Postać Paula Bettany’ego świetnie sprawdziła się jako główny antagonista filmu i chętnie ponownie zobaczyłbym aktora w tej roli – może znajdzie się dla niego miejsce w „Andorze”?

3. Qi’ra


Lord Sidious: I obiektem westchnień Hana Solo została sama Khaleesi. Dobrze obsadzona Emilia Clarke, a rola też ciekawie napisana. Stworzyli mocno stąpającą po Ziemi, zdecydowaną, czasem wręcz niebezpieczną kobietę, która jest piękną przeciwwagą dla niepoprawnego marzyciela i optymisty jakim jest Han Solo.
Rusis: Świetnie rozpisana postać, która doświadczona życiem potrafiła dążyć do własnych celów. Qi’ra bardzo dużo zyskiwała również dzięki temu co LS powyżej napisał, byciu swoistą przeciwwagą dla Hana Solo. Obie postacie dzięki temu się lepiej oglądało.

4. Orson Krennic


Mossar: Dla mnie jeden z najjaśniejszych punktów „Łotra 1”. Świetnie zagrany przez Mendelsohna i fabularnie będący idealną kontrą dla statecznego i zrównoważonego Tarkina.
Lord Sidious: Też bardzo lubię dyrektora Krennica, ale właśnie za to, że wykreował maniaka technologicznego, mającego świra na punkcie swojej broni. Te komentarze o tym jak pięknie niszczona jest Jedha doskonale ukazują tę postać. A przy tym nie jest to wariat, to bardzo kompetentny imperialny, próbujący piąć się po szczeblach drabiny. Dobrze obrazuje to biurokratyczny charakter Imperium.
Rusis: Jak zobaczyłem pierwszy raz Krennica to pomyślałem o Tarkinie i bardzo mi pasowało, podobnie jak Mossarowi, że okazał się swoistą kontrą do niego. Jest to jak dla mnie chyba najlepiej wykreowany nowy czarny charakter ze wszystkich filmów od Disneya.

5. Din Djarin


Lord Sidious: Din to przede wszystkim nowokanoniczne wyobrażenie o starokanonicznym Bobie Fetcie. Bezwzględny łowca nagród, przyszły Mandalor (przynajmniej tak to wygląda), a jednocześnie bohater pełen odcieni szarości, czyli taki, których się lubi.

6. Poe Dameron


Lord Sidious: Narwany, zbyt pewny siebie, wręcz kłótliwy i problemowy, a przy tym mający w sobie jakąś magię Oscara Isaaca. W IX Epizodzie przechodzi fajną przemianę, gdzie tak naprawdę zaczyna rozumieć, że siła jego przywództwa nie polega na tym, co zrobi, a w tym co zrobią razem z przyjaciółmi. No i ma świetne interakcje z Finnem czy Rey, nie mówiąc już o niezdrowym zainteresowaniu BB-8.
Rusis: Postać niezwykle energetyczna, narwana, posiadająca poczucie humoru ale i olbrzymie serce dla przyjaciół. Jak dla mnie najlepiej rozpisany nowy pozytywny bohater z filmów Disneya.

7. Kylo Ren/Ben Solo


Lord Sidious: O ile Kylo Ren jest postacią nietypową, zwracającą na siebie uwagę, o tyle… te kilka minut z Benem Solo to zdecydowanie najlepszy występ w całej nowej trylogii. Adam Driver w tej roli jest fenomenalny, świetnie imituje tam gdzie trzeba Harrisona Forda. Dopiero w roli Bena zrozumiałem jak trafną decyzją było obsadzenie go w tej roli.
Mossar: Adam Driver i jego Kylo Ren to mój ulubiony element całej trylogii sequeli. Wiem, że wielu fanów było oburzonych już na etapie pierwszego filmu, z powodu jego płaczliwej natury i niezrównoważenia. Dla mnie to właśnie powodowało, że był ciekawszym rozwiązaniem niż klasyczny Sithowy villain rodem z „The Old Republic”.
Rusis: Kolejna postać niedwuznaczna, rozdarta wewnętrznie i miotająca się w wielu miejscach. Bardzo dużo dobrego zrobił tu Adam Driver, który świetnie był w stanie to wszystko zagrać.

8. BB-8


Lord Sidious: Pierwszy z nabytków gadżetowych w Disney Star Wars. Tam gdzie jest to kukiełka, czyli przede wszystkim w VII i IX Epizodzie, udało się stworzyć miłego, droida z charakterem, ale świadomego swoich ograniczeń. Te sceny, gdy BB-8 chowa się przed rathtarem i trzęsie ze strachu są świetne. Co tu dużo mówić, w niejednym filmie żywi aktorzy wypadli gorzej.
Rusis: Uwielbiam to, że dzięki BB-8 można było do filmu wprowadzić sporo niewymuszonego humoru. Wiadomym było, że nowe Gwiezdne Wojny muszą mieć swoje droidy, ale bałem się czy to wyjdzie dobrze. Może to co powiem nie będzie zbyt popularne, ale jak dla mnie BB-8 wypadł nawet lepiej niż R2-D2, on był swoistym połączeniem najlepszych cech R2-D2 i C-3PO.

9. Babu Frik


Lord Sidious: Babu Frik to istny fenomen. O bohaterze niewiele wiadomo, mało go w filmie, a jednocześnie potrafił stać się ulubieńcem fanów. Jego pojawienie się na Exagol zawsze bardzo mnie raduje, widząc, że uniknął losu Kijimi.

10. Grogu


Lord Sidious: To bohater, który zdobył internet, który stał się ikoną, memem, rozbudził zainteresowanie, nawet wśród osób ledwo kojarzących „The Mandalorian”. Brzdąc niby sam w sobie mało ciekawy, ale jednocześnie potrafił zaistnieć jako bohater.
Rusis: A mnie Grogu nie kupił. Może dlatego, że miałem w pewnym momencie poczucie, że gdy otworzę lodówkę to on z niej wyskoczy. Byłem nim po prostu w pewnym momencie zmęczony.
Mossar: Mnie kupił w pełni. Ale muszę przyznać, że jak go zobaczyłem ostatnim razem przy okazji innego serialu niż „The Mandalorian” to zacząłem sądzić, że Grogu może się stać elementem blokującym dalszy rozwój tego serialu. Na podobnej zasadzie jak Ahsoka w produkcjach Filoniego, ale na dużo większą skalę.
I jak zwykle w podsumowaniach pytanie do Was. Który nowi bohaterowie Wam najbardziej podpasowali?
TAGI: Adam Driver (151) BB-8 (47) Ben Mendelsohn (61) Emilia Clarke (55) Epizod IX: Skywalker. Odrodzenie (448) Grogu (26) Han Solo (spin-off) (423) Łotr 1 (spin-off) (547) Oscar Isaac (174) Paul Bettany (31) The Mandalorian (601) The Old Republic (532) Woody Harrelson (48)

KOMENTARZE (24)

 • SW-Yogurt2022-11-07 17:50:14

  Kompromisy... ~XD
  Oczywiście tak: Tobias Beckett, Dryden Vos, Qi’ra i ewidentny brak L3-37.
  Oczywiście tak: Orson Krennic i ewidentny brak K-2SO, Cassiana Andora (nawet firma na D. go dostrzegła ~:P), Jyn Erso.
  Mniej oczywiście tak: Din Djarin i Eulalia.

  Tym samym zabrakło miejsca dla flagowych Poe Dameron i Kylo Ren/Ben Solo (z całą resztą nowych z ST). ~:P
  Szkoda Babu Frika, ale za krótko był na boisku, by otrzymać ocenę. ~;)

 • thx11382022-11-04 23:01:57

  Jeśli to lista top postaci z retcanonu to z Gwiezdnymi jest gorzej niż myślałem.

 • Lord Pupatin2022-11-04 09:17:53

  Moim zdaniem lista jakby oderwana - znalazło się miejsce dla Babu Frika i BB8, ale Jin Erso, Andora czy postaci z Rebelsów już nie? Dameron istnieje tylko dzięki obsadzeniu przez Isaaca, bo jak widać mimo bycia jednym z głównych protagonistów nowej trylogii za wiele to o nim nie można napisać.

 • disclaimer2022-11-03 12:47:33

  K2SO to comic relief, kochani, a nie pełnoprawna postać.

 • Nestor2022-11-02 15:11:17

  Ja siem pytam gdzie jest K2SO?

 • DarthMati2022-11-02 00:06:41

  Krennic. Andor. Jyn Erso. Grogu. Reszta do recyklera. A Kylo Ren do cyrku.

 • kociSamuraj2022-11-01 22:04:02

  Kylo i Mando i Grogu. A na liście brakuje Gideona. To ciekawy złol.

 • Evening Star2022-11-01 17:43:55

  3 z 10 to nie postacie, a rekwizyty, a jeśli jeszcze to jest ułożone miejscami to wychodzi, że rekwizyty są the best <facepalm> Ciekawe pod jakim względem są "najlepsze i najciekawsze" <facepalm> Decydując się na wrzucenie droida nie zawrzeć K2SO, który przy tych innych rekwizytach jest faktycznie postacią coś oferujacą <facepalm>

 • bartoszcze2022-11-01 16:09:48

  @AJ
  Han-Solo-I-know.gif :)

 • WIKspace2022-11-01 16:01:45

  Może być. XD

 • disclaimer2022-11-01 15:07:06

  Miały być najciekawsze, a po komentarzach wychodzi, że to postacie płaskie jak decha.

 • AJ732022-11-01 14:50:08

  lista jest subiektywna i jest wynikiem naszych wewnętrznych kompromisów.
  Cieszę się, że pomogłem :P

 • bartoszcze2022-11-01 14:25:52

  Lubsokowi się nie wydaje, on postanowił w to wierzyć :)

 • darth sheldon hiszpański inkwi2022-11-01 14:24:01

  Lubsbok tak jak przy Andorze, to że tobie tak się wydaje, nie znaczy że tak jest.

 • bartoszcze2022-11-01 13:55:38

  Ja nie rozumiem jak można było obsadzić Top3 postaciami z SOLO i jednocześnie pominąć L3-37.

  Braku K2SO i Cassiana też za bardzo nie :)

 • JJ Abrakad Abrams2022-11-01 13:54:55

  "W IX Epizodzie przechodzi fajną przemianę, gdzie tak naprawdę zaczyna rozumieć, że siła jego przywództwa nie polega na tym, co zrobi, a w tym co zrobią razem z przyjaciółmi." Nie zrozumiał już tego wycofując się w bitwie o Crait ?

  Poza tym, co jest ciekawego w BB-8 lub w Babu Friku ? No błagam, przecież jest tyle nowych postaci...

 • Lubsok2022-11-01 12:52:55

  Nie ma postaci z animacji, bo żadna nie była ciekawa, proste.

 • Mossar2022-11-01 12:51:58

  Kurcze, wstyd, że nie dorzuciłem do listy Kanana ;)

 • darth sheldon hiszpański inkwi2022-11-01 12:51:55

  A Dameron miał przemianę w 8 epizodzie, w 9 epizodzie jedyny pomysł jaki Abrams miał na tę postać to "Jesteś byłym przemytnikiem, kij że to się nie łączy z ustanowioną historią"

 • darth sheldon hiszpański inkwi2022-11-01 12:36:18

  Czemu same postaci live action. Gdzie Ezra Bridger, Elzar Mann, a już zwłaszcza Kanan Jarrus.

 • Finster Vater2022-11-01 11:08:12

  Brak K2SO w pierwszej trójce tej listy!

 • AJ732022-11-01 10:47:57

  Lista pod którą właściwie mogę się podpisać. Podzielam też zdanie Mossara odnośnie Grogu. Obawiam się kolejnego sezonu "Mando" właśnie z powodu żaby, której wątek powinien zostać zamknięty w innym serialu - "Boba", skoro już tam go wrzucili zupełnie niepotrzebnie.
  Dorzuciłbym do tej topki jeszcze Kerri, tyle tylko, że zamiast zrobić z niej rycerza Ren, to kazano jej założyć ten śmieszny kombinezonek. Nie powiem, leży odpowiednio i tam gdzie trzeba, no ale. • Sifo-Dyass2022-11-01 10:20:43

  A gdzie K2SO

 • PsychO_GhouL2022-11-01 07:22:33

  Podobają mi się te artykuły z okazji 10-lecia Di$neya, dobra robota.
  Ale Dryden Vos i Andor? Nie w tej hiperprzestrzeni :D (no chyba że podczas retrospekcji)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..