TWÓJ KOKPIT
0

Andor

Finał „Andora” z większą oglądalnością

2022-12-26 04:17:55

Najważniejsza wiadomość jest taka, że mamy wyniki ratingu Nielsena za okres w którym pojawił się finałowy, dwunasty odcinek „Andora”. Powiedzieć, że coś drgnęło to mało powiedzieć. Serial poprawił swoje wyniki o prawie 50%. W tygodniu 21 – 27 listopada w USA „Andor” miał 674 miliony obejrzanych minut. Oczywiście wlicza się w to nie tylko sam finałowy odcinek, ale cały serial, czyli także osoby, które robiły powtórki, bądź postanowiły obejrzeć „Andora” gdy już wszystkie odcinki będą dostępne.

Wciąż jednak są to wyniki niższe niż miały „The Mandalorian”, „Obi-Wan Kenobi” czy „Księga Boby Fetta” i dużo niższe, gdy popatrzy się na netflixową konkurencję. „Wednesday” miała prawie 6000 milionów obejrzanych minut. „Andor” uplasował się na 6 pozycji w kategorii oryginalnych produkcji.

Serial dostał też kolejną nominację, tym razem do nagród kompozytorów – Annual Society of Composers & Lyrics Award. W kategorii oryginalnej muzyki do produkcji telewizyjnej nominowano Nicholasa Britella. Walczy on między innymi z „Pierścieniami władzy”. W kategorii filmowej są dwie osoby ze Starwarsówka - Michael Giacchino za „Batmana” i John Powell za „Nie martw się, kochanie”.Diego Luna powiedział niedawno, że jest bardzo zadowolony z przyjęcia „Andora” i tego jaką dostają w internecie informację zwrotną w postaci komentarzy czy recenzji. Pomaga to w pracy nad kolejnym sezonem, ale też daje sporo satysfakcji, bo do wielu osób serial trafił. Luna pamięta rozmowy z Tonym Gilroyem, gdy chcieli by postacie były jak najbardziej prawdziwe, przyziemne, a serial miał momenty intensywne i intymne. Gilroy powtarzał, że wszystko w „Andorze” musi mieć znaczenie, musi istnieć powód dla którego coś się dzieje tak a nie inaczej. To ma być wiarygodne i tak widzą to recenzenci. Luna przypomina sobie uwagi Gilroya i widzi, że ludzie odebrali to w dokładnie ten sam sposób.

Istotne jest też to, że tu nie ma dobrych bohaterów. Ludzi w życiu popełniają błędy, robią złe rzeczy, z różnych intencji, są skomplikowani, ale to te różne wybory ostatecznie ich kształtują.

Wspomniał też o procesie powstawania serialu. Początkowo był to pomysł Kathleen Kennedy by zrobić serial, który dopowie historię postaci z „Łotra 1”. Dopiero potem pojawił się Tony Gilroy, który nadał serialowi charakter i ustanowił ton. Tu uzupełniając wypowiedź Diego warto przypomnieć, że początkowo miał to być thriller szpiegowski o misjach dla Rebelii nad którym pracował Stephen Schiff. Gilroy prawdopodobnie wróci do tego pomysłu w drugim sezonie.

Luna trochę zahaczył o sezon 2, mówiąc że będzie on w dalszym ciągu zmieniał bohatera. Ale całość to historia w trzech aktach, tym trzecim jest „Łotr 1” i decyzja o samobójczej akcji. Nie byłoby jej, gdyby nie Maarva, gdyby nie wspólnota z Ferrix. To wszystko się ma zazębiać, a w rezultacie na „Łotra 1” mamy spoglądać inaczej.Luna także odniósł się do tego, iż drugi sezon ma się dziać na przestrzeni 4 lat, czyli wszystko przyśpieszy. Tłumaczył, że powód ku temu jest bardzo prozaiczny. On się starzeje. Nie jest w stanie grać za 10 lat postać, która byłaby od niego młodsza o 20 lat. No chyba, że robiliby film animowany. Kwestię starzenia się też mieli na uwadze ograniczając się do dwóch sezonów. I jak wiemy to wyszło od samego Diego.

Jeszcze jedna ciekawostka z wywiadu z Denise Gough. Aktorka opisywała kręcenie scen na Ferrix, wliczając w to przemowę Maarvy. Fiona Shaw na planie powiedziała „p*** Imperium” (F**k the Empire), co dobrze oddawało charakter tamtej sceny. Jednak włodarze w Disneyu nie pozwolili na tak kwiecisty język, więc... został „Walczcie z Imperium” (Fight the Empire).

Zdjęcia do drugiego sezonu trwają, na jego premierę musimy jednak poczekać do 2024.
TAGI: Andor (serial) (203) Denise Gough (14) Diego Luna (113) Disney+ (489) John Powell (35) Kathleen Kennedy (458) Księga Boby Fetta (The Book of Boba Fett) (157) Łotr 1 (spin-off) (542) Michael Giacchino (56) Nicholas Britell (6) Obi-Wan Kenobi (serial) (190) Stephen Schiff (13) The Mandalorian (542) Tony Gilroy (85)

KOMENTARZE (10)

 • SW-Yogurt2023-01-01 16:09:33

  P*** włodarzy.

 • disclaimer2022-12-27 15:40:58

  W "wprost" Nowej Nadziei, gdzie aby zdemaskować intruzów wystarczyło poprosić o identyfikator czy tam numer operacji :D

 • JJ Abrakad Abrams2022-12-27 15:23:38

  @disclaimer Ta "tradycja" bierze się wprost z Nowej Nadziei, więc nie wiem do czego zmierzasz.

 • AJ732022-12-27 13:22:51

  Szkoda. Bo gdyby padło "F***the Empire" to dałbym serialowi 15/10. A tak, tylko 10/10 :)))

 • disclaimer2022-12-27 13:10:41

  Skoro mowa o ładzie i składzie, dalekich kuzynów Obi-wana i Andora, nie należy zapominać jak łatwo zinfiltrować bazę Imperium - wystarczy się przebrać w mundur. No ale to już mieliśmy w Łotr 1, możemy udawać, że jest spójnie :)

 • darth sheldon hiszpański inkwi2022-12-27 12:40:20

  Dobry serial, więc słowo szeptane mu pomogło i coraz więcej osób go oglądało.

 • Peter_D2022-12-26 18:45:16

  Niektórzy oceniają Andora negatywnie tylko poprzez tego, że serial jest wolny i to jest ich jedyny argument. A to dlatego, że nie ma się do czego przyczepić. A to, że nie jest to bezmyślna łupanina, bez składu i ładu, z dziurami fabularnymi (spacer z kimś schowanym pod płaszczem przez całą bazę Imperium)...

 • disclaimer2022-12-26 15:20:39

  Gizmodo popełnił ostatnio akapit na temat dlaczego według ziemskich standardów (autor nie zdaje sobie z tego sprawy) jednak Fiona Shaw powinna powiedzieć to f*ck, a nie hurr durr cenzura, przeto ludki na Ferrix są "angry". Wiedźmin, Obi-wan, Rodowód krwi, Andor, Boba Fett, Koło czasu, Rings of Power. Uj tam, że podobno mamy do czynienia ze światem fantastycznym. Hollywood ostatnio nie znosi światów fantastycznych. Ta sama strona uważa nowego Willow z kowbojkami rozmawiającymi jak typowe privileged upper-middle class z LA (posiłkuję się relacjami) za "excellent" ;)

 • bartoszcze2022-12-26 10:42:09

  Ja zdążyłem obejrzeć powtórnie do połowy przed końcem abonamentu, ale mam znajomych starłorsowców którzy odkładali oglądanie (pierwsze!) na Święta.

 • Nestor2022-12-26 08:55:46

  Oglądam powtórnie i zapewne wrócę do niego jeszcze nie raz.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..