TWÓJ KOKPIT
0

Komiksy

Komiksowo o 2022 i 2023 roku

2022-12-31 17:17:22 Filmożercy

Obecny rok niedługo przeminie i zaraz będziemy świętować rozpoczęcie nowego. Przyszedł więc chyba odpowiedni moment, aby podobnie jak przed rokiem, podsumować co się wydarzyło na naszym komiksowym rynku Star Wars oraz zerknąć na to, czego możemy spodziewać się w nadchodzącej przyszłości.

Rok 2022 był dla fanów komiksowych opowieści dosyć owocny. Już od dawna nie mieliśmy na naszym rynku tylu nowych pozycji opisujących przygody z odległej galaktyki. Niestety wpłynęło to negatywnie na obciążenie naszych portfeli, a rosnąca inflacja, koszty druku, a także ceny papieru wymogły z kolei podwyżkę cen komiksów. Łącznie nakładem wydawnictwa Egmont, a właściwie Story House Egmont (nazwa została zmieniona dobrze ponad rok temu) ukazało się piętnaście tytułów. Część z nich to oczywiście kontynuacje rozpoczętych już wcześniej serii takich jak: Star Wars, Darth Vader, Łowcy nagród oraz Wielka Republika. Do tego grona, w pierwszym kwartale, dołączył nowy cykl czyli Doktor Aphra (chodzi o tytuł publikowany w USA przez Marvela od 2020 r.), którego w 2022 r. pojawiły aż trzy tomy. Poza głównymi seriami, w formie zbiorczej, otrzymaliśmy również kilka pojedynczych, przedstawiających zamknięte historie albumów, natomiast, w ramach Star Wars Film, ukazały się ostatnie dwie brakujące adaptacje filmowych epizodów. Miło, że wydawnictwu udało się domknąć ten projekt i miejmy nadzieję, że uda się także powtórzyć to samo ze spin-offami. Cieszy również fakt, że Egmont postanowił dokończyć, wydawany oryginalnie za oceanem w latach 2015-2019, cykl Star Wars, którego wszystkie opowieści zamieszczano u nas w czasopiśmie Star Wars Komiks. Niestety sam periodyk został, przynajmniej na razie, zamknięty i obecnie nie wiadomo czy kiedykolwiek zostanie wznowiony. Największym tegorocznym wydarzeniem jeżeli chodzi o gwiezdnowojenne komiksy, było prawdopodobnie zapoznanie polskich czytelników z crossoverem "Wojna łowców nagród". Historią, która na kilka miesięcy zdominowała plan wydawniczy Egmontu i została opisana na stronach prawie wszystkich obecnie głównych serii.

Poniżej dla przypomnienia prezentujemy zestawienie wszystkich pozycji, których premiera odbyła się w 2022 r.


W 2023 roku Egmont nie zamierza zwalniać tempa. Chociaż nie znamy jeszcze szczegółowego harmonogramu, ten zostanie zaprezentowany fanom w w przyszłym tygodniu, to jednak wiemy już czego mniej więcej możemy się spodziewać. We wrześniu, podczas odbywającego się w Łodzi 33 Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, Tomasz Kołodziejczak, redaktor naczelny wydawnictwa Egmont, na jednym ze spotkań przedstawił ogólne plany na przyszły rok. W ten sposób dowiedzieliśmy się, że w 2023 roku planowanych jest około 15-18 pozycji. Jak łatwo zgadnąć dotychczasowe serie będą nadal konsekwentnie kontynuowane, co pozwoli czytelnikom wkroczyć w kolejny crossover pt. "Crimson Regin". Komiksowa Wielka Republika wejdzie w drugą fazę swojego cyklu, a "Wojna łowców nagród" zostanie uzupełniona o kolejny tom. Ponadto na naszym rynku pojawią się także krótsze serie, takie jak Han Solo & Chewbacca oraz The Mandalorian, będący adaptacją telewizyjnej serii. Na tym nie koniec ponieważ wydawnictwo postanowiło poszerzyć ofertę o gwiezdnowojenne mangi, których na przyszły rok planowanych jest wstępnie sześć, m.in. Leia i Wielka republika. Jak widać Egmont twardo stawia na najnowsze pozycje Marvela, które stosunkowo niedawno pojawiły się za oceanem. Niestety, ma to też swoją ciemniejszą stronę. Fani, którzy liczyli na starsze historie, oryginalnie publikowane przez Dark Horse'a, mogą czuć się rozczarowani. Nie ma na nie szans, nie tylko w przyszłym roku, ale i jeszcze prawdopodobnie przez długi czas. W nadchodzących miesiącach nie ma też co liczyć na reaktywację Star Wars Komiks oraz dokończenie pierwszego cyklu Doktor Aphra, który ukazywał się w tym czasopiśmie. Na razie brak konkretów kiedy te tytuły, jeśli w ogóle, miałyby do nas powrócić. Mimo tego liczba planowanych nowości i tak przedstawia się naprawdę dobrze, co może świadczyć o fakcie, że publikacje ze znakiem Star Wars złapały drugi oddech. Miejmy nadzieję, że zainteresowanie miłośników gwiezdnych przygód będzie na tyle duże, że nawet rosnące ceny nie przeszkodzą wydawnictwu w realizacji ich celów.

Całą relację ze spotkania znajdziecie w zamieszczonym niżej filmie. Fragmenty poświęcone Gwiezdnym Wojnom zaczynają się w około 25 i 38 minucie nagrania.Temat na forum.
TAGI: Darth Vader (2020) (12) Doktor Aphra (Doctor Aphra 2020) (14) Egmont Polska / Story House Egmont (666) Epizod III: Zemsta Sithów (956) Epizod IX: Skywalker. Odrodzenie (444) Han Solo i Chewbacca (Han Solo & Chewbacca - 2022) (3) Łowcy nagród (Bounty Hunters - 2020) (13) Manga (10) Piloci TIE / TIE Fighter (2019) (6) Plan wydawniczy (90) Star Wars (2015 - 2019) (145) Star Wars (2020) (13) Star Wars Film (komiksy) (19) Star Wars Komiks (236) Szkarłatne rządy (Crimson Reign - 2021) (4) The Mandalorian (513) Vader. Mroczne wizje (Vader: Dark Visions (2019)) (7) Wielka Republika (2021-2022) (The High Republic - komiksy) (45) Wielka Republika (2022-2023) (The High Republic - komiksy) (9) Wojna łowców nagród (War of the Bounty Hunters) (16) zapowiedzi komiksowe (103)

KOMENTARZE (5)

 • Karwan892023-01-03 08:17:22

  @Mossar "where is Aphra 1?" :) nie skreślajmy jej tak szybko - naciski, naciski, naciski :P

 • Mossar2023-01-02 16:07:39

  Brakuje trochę komiksów ;) Nawet trochę więcej niż trochę, ale rzeczywiście rozpoczęcie od tych najnowszych to była świetna decyzja.

  Z istotniejszych to brakuje całej serii Age of, miniserii o Kylo, tie-inu do JFO, ale są też różne miniserie, np. o Kenobim, Hanie & Chewbacce, Yodzie, itd. Większość bym na miejscu Egmontu olał ale ta miniseria o Kylo aż się prosi, a Age of imo by się mogło nieźle sprzedawać, bo to takie oneshoty o różnych znanych i lubianych postaciach.

 • Nestor2023-01-02 12:06:10

  Powiem szczerze - to co Egmont zrobił z wydawaniem komiksów to majstersztyk. Jakie mamy opóźnienie względem TPB w USA? Niecały rok? Czapki z głów.

 • Karwan892023-01-02 00:45:18

  Ja za to planuje zakup wszystkich. Od Misji Lorda Vadera, po grób :)

 • SW-Yogurt2023-01-01 00:28:01

  Najmocniej przepraszam, że w zeszłym roku mój portfel nie odczuł istnienia komiksów SW. W obecnym roku obiecuje to samo. Drań...

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..