TWÓJ KOKPIT
0

Klasyczna Trylogia

P&O 526: Jak Han mógł pokonać Trasę na Kessel w mniej niż 12 parseków?

2023-02-05 09:08:27Tym razem pytanie, które budziło kontrowersje od bardzo dawna. W EU nie raz próbowano do tego podejść, ale ostateczne rozwiązanie dał nam film „Han Solo”. Tyle, że pytanie jeszcze pochodzi sprzed okresu Disneya.

P: Han twierdzi, że „Sokół” zrobił trasę na Kessel w mniej niż 12 parseków, ale parseki są jednostką odległości, nie czasu. O co tu chodzi?

O: Podczas gdy kapitan Solo jest znany z wykłaszania barwnych opowieści, które zdają się przeczyć podstawowym prawom fizyki czasu i przestrzeni, w tym konkretnym przypadku, zrozumienie mechaniki Trasy na Kessel rzuca inne światło na tę statystkę.

Trasa na Kessel jest rodzajem współzawodnictwa wśród przemytników, w którym liczy się prędkość i wytrzymałość. Ci którzy się tego podejmują, musza dostarczyć określony towar (zazwyczaj nielegalny) na szereg poruszających się w okrętów transportowych. Przemytnik musi dostarczyć towar na transportowce w wolnej przestrzeni, zanim trafią do ograniczonej przestrzeni imperialnej.

Rekord Solo jest o tyle imponujący, że te poruszające się statki transportowe pokonały dystans mniej niż 12 parseków, podczas jego pośpiesznego biegu między nimi. To świadczy zarówno u umiejętnościach pilota jak i prędkości „Sokoła Millennium”.

Jest więcej niż jeden sposób by przemycić przyprawę z Kessel. Zgodnie z jedną z opowieści, Solo pominął pośrednika i przewiózł ukradzione dobra osobiście, zbliżając się niebezpiecznie do Otchłani, gdzie znajdują się czarne dziury. Robiąc to skrócił dystans i osiągnął imponujący rekord 12 parseków.

Używając tej metodologii Solo może utrzymywać swoje stwierdzenie, ale wiele osób w tym Jedi Obi-Wan Kenobi, czuli, że koreliański kapitan po prostu się przechwala.

K: Oczywiście ta wersja tłumaczenia pochodzi sprzed filmu „Han Solo”. Jednak widać, jak bardzo ta kwestia trasy na Kessel i 12 paresków rozwijała się od premiery „Nowej nadziei”. Ostateczne, kanoniczne rozwiązanie to faktycznie skrócenie dystansu przez przelecenie przez Otchłań.
TAGI: Epizod IV: Nowa nadzieja (704) Han Solo (spin-off) (416) Zapytaj Radę Jedi (Pytania i Odpowiedzi) (592)

KOMENTARZE (5)

 • Lubsok2023-02-08 11:25:43

  Znów pytanie o system metryczny xD

 • Peter_D2023-02-07 07:47:39

  Czym jest określenie "wykłaszania"? ;)
  BTW. Nie przelecenie przez Otchłań, bo Otchłań to nazwa czarnej dziury, co niebezpiecznie blisko Otchłani.

 • SW-Yogurt2023-02-06 21:01:04

  Oddychanie w próżni nie jest żadnym problemem. Purrgile, neebraye, czy inne exogorthy jakoś sobie radzą. A było ich więcej. ~;)

 • JJ Abrakad Abrams2023-02-06 14:13:38

  @Hagan A robaczywa asteroida ma jakieś zapasy tlenu ?

 • Hagan2023-02-06 11:43:48

  Z jednej strony to dobrze że film to w końcu pokazał, choć niektórzy twardogłowi fani woleli żeby to pozostało tajemnicą. Mnie bardziej wkurzał kosmiczny kraken umiejący... oddychać w próżni.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..