TWÓJ KOKPIT
0

Książki

Na północnym horyzoncie ścieżka zemsty

2023-05-02 09:17:32

Początek maja w tym roku to nie tylko słynne już May the 4th, ale też dwie premiery książkowe związane z inicjatywą „Wielka Republika” — jedna na naszym rodzimym rynku, druga za granicą. Ta pierwsza jest zakończeniem pierwszej fazy wydawanej przez Wydawnictwo Olesiejuk, druga kończy drugą fazę dziejącą się 150 lat wcześniej


Wspomnienie nadchodzącego May the 4th nie jest przypadkowe, gdyż „Horyzont Północy” jest zaplanowane przez wydawnictwo właśnie na ten dzień. Powieść ta wieńczy pierwszą fazę „Wielkiej Republiki” zabierając czytelnika na Korelię, gdzie po raz kolejny dojdzie do konfrontacji Jedi z Nihilami. Tym razem jednak tymi Jedi są bohaterowie znani z komiksu „The High Republic Adventures” i tutaj warto na moment się zatrzymać. Wspomniany komiks to drugi zbiór typu ongoing przeznaczony dla trochę młodszego czytelnika. Znajduje się w nim wstęp do takich postaci jak Lula Talisola, Zeen Mrala i Krix Kamerat. Ci właśnie bohaterowie dostają książkową kontynuację w ramach „Horyzontu Północy”. Nie byłoby to problemem, gdyby nie to, że komiksy od wydawnictwa IDW nie są w Polsce wydawane, więc zdecydowana większość polskich czytelników nie zna tej historii. Autor Daniel Jose Older stara się tak przedstawić bohaterów i ich przeszłość, żeby historię dało się poznawać bez znajomości komiksu. Jednakże jeśli podczas lektury odczujecie, że coś Wam umyka, to najprawdopodobniej jest to właśnie historia z tego komiksu.

Nota wydawnicza:

U progu zwycięstwa… czy też klęski? Po serii druzgocących ciosów, zadanych Republice przez Nihilów, wszystko wskazuje na to, iż udało jej się w końcu zmusić nikczemnych grabieżców do odwrotu i że wreszcie widać światełko w tunelu. Wówczas jednak rozchodzą się wieści o rzekomym ataku tych okrutnych piratów na przemysłową, kosmopolityczną planetę Korelia, leżącą w samym sercu Jądra Galaktyki. Z misją zbadania tej sprawy wyruszają mistrzowie Jedi Cohmac Vitus i Kantam Sy wraz z padawanami Reathem Silasem i Ramem Jomaramem. Każde z nich po wielu miesiącach stawiania czoła niekończącym się zagrożeniom toczy własne, prywatne bitwy. Gdy docierają na Korelię, Reath i Ram spotykają młodą, śmiałą specjalistkę od ochrony zwaną Trzask, której przyjaciel padł ofiarą ataku Nihilów. Padawani sprzymierzają się z nią, aby zinfiltrować szeregi koreliańskich elit, podczas gdy ich mistrzowie wybierają działanie bardziej oficjalnymi kanałami. Współpraca z Trzask okazuje się niebezpieczniejsza, niż ktokolwiek się spodziewał, a tymczasem Ram prosi swoją przyjaciółkę Zeen o pomoc w skomplikowanym fortelu z udziałem galaktycznej gwiazdy popu. Koniec końców to, co odkrywają na Korelii, okazuje się być częścią większego planu… planu, który może doprowadzić Jedi do druzgocącej klęski… DANIEL JOSÉ OLDER to główny architekt cyklu Star Wars: Wielka Republika oraz autor kilkunastu innych powieści, licznych opowiadań i nowel. Jest także scenarzystą serii komiksowej Star Wars: The High Republic Adventures oraz wielu pozycji Marvela. Zdobył International Latino Book Award i był nominowany do nagród Kirkus Prize, Mythopoeic Award, Locus, Andre Norton Award oraz World Fantasy Award.


Druga z premier to finałowa książka dla młodego dorosłego z drugiej fazy „Wielkiej Republiki”. Jej tytuł brzmi „Path of Vengeance”, zaś autorem jest Cavan Scott, który na tym projekcie zjadł już zęby. Wygląda na to, że główna fabuła będzie zorientowana wokół planety Dalny, zaś jedną z istotniejszych bohaterek okaże się Marda Ro — intrygująca członkini Ścieżki Otwartej Dłoni, która wydaje się być w jakiś sposób spokrewniona z głównym antagonistą serii, Marchionem Ro. Premiera 2 maja tego roku, prościej mówiąc: dzisiaj.

Nota wydawnicza:

The thrilling conclusion to Phase II of the #1 New York Times best-selling High Republic series!

An enthralling and relentlessly paced young adult adventure set in the world of the High Republic, 150 years before the storytelling of Phase I. Meet fortune-seeking explorers, enigmatic followers, and valiant Jedi whose intersecting paths on the planet Dalna will set them on a collision course that will haunt the Republic for centuries to come.
TAGI: Cavan Scott (126) Daniel José Older (63) Wielka Republika (The High Republic/Project Luminous) (195)

KOMENTARZE (2)

  • Mossar2023-05-02 14:05:37

    Coś w ten deseń :D

  • SW-Yogurt2023-05-02 13:48:07

    Wspaniale, koniec pierwszej fazy, zatem będzie można przejść do drugiej, by dowiedzieć się(?) skąd wzięła się faza pierwsza. ~;)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..