TWÓJ KOKPIT
0

Książki

Wielka Republika #1: Co to jest?

2023-05-15 09:02:42


Większość ze stałych czytelników Bastionu w mniejszym lub większym stopniu wie czym jest tytułowa „Wielka Republika”, niemniej jednak wielokrotnie trafiają do nas pytania o ten projekt. Projekt, na który składają się dwadzieścia cztery książki. Ponad dwanaście różnych komiksów. Audiobooki, mangi, opowiadania. Serial „The Acolyte”, bajka dla dzieci „Przygody Młodych Jedi”, gra „Eclipse”. Pierwsza, druga, trzecia faza. Każda podzielona na fale, a to wszystko nie w chronologicznym porządku. Można od tego dostać zawrotu głowy, nic więc dziwnego, że niektórzy, mimo chęci, nawet nie próbują zabierać się za ten cykl. Nie taki jednak diabeł straszny jak go malują — do Wielkiej Republiki można podejść jak do każdej innej serii. Zaczynając od początku.

Tym początkiem dla wielu fanów Gwiezdnych Wojen jest „Mroczne Widmo”. Już we wstępie widzimy dwóch Jedi, Qui-Gon Jinna i Obi-Wana Kenobiego, na statku Federacji Handlowej. No to cofnijmy się w czasie o sto, dwieście lub trzysta lat, fru, jesteśmy w Wielkiej Republice. Tak nazwano erę poprzedzającą czasy znane z trylogii prequeli. Właściwie tyle wystarczy, żeby zacząć czytać lub oglądać, bo za niedługo tym punktem startowym dla wielu fanów będzie serial „The Acolyte”. Jeśliby jednak chcieć być dokładnym to warto skorzystać z oficjalnych danych, a te brzmią tak, że owa era obejmuje lata od około 500 do 100 BBY (przed Bitwą o Yavin). Warto również wiedzieć, że nikt w czasach Wielkiej Republiki nie nazywa tego okresu Wielką Republiką. Nazwa ta musiała przyjść później — już w czasach gdy Dooku był padawanem tak nazywano wcześniejsze czasy. Nie ma jednak nigdzie informacji o tym skąd wziął się przymiotnik „wielka”, nie wiemy również dlaczego w pewnym momencie Republika przestała być „wielka”.


„Światło Jedi” to nie tylko książka, która rozpoczęła cykl, ale też historia najlepiej wprowadzająca do nowej ery. Charles Soule poświęca sporo czasu ukazaniu Republiki w tamtych czasach, pokazuje na jakich zasadach działał Zakon Jedi i z czym musiał się mierzyć w tamtych czasach. Nie ma prostszej drogi, żeby zacząć przygodę z Wielką Republiką. Nie trzeba zawracać sobie głowy chronologią, fazami i falami czy innymi farmazonami. Tutaj dowiemy się jak wygląda Republika, co dzieje się w galaktyce w tej erze. Poznamy statki produkowane w tych czasach i dowiemy się na jakich zasadach działał Zakon Jedi. Wystarczy sięgnąć po pierwszy tom cyklu i po jego lekturze stwierdzić czy wchodzimy w to głębiej czy pasujemy.


Jeśli jednak jest się fanem komiksów, a nie książek to jest też drugie rozwiązanie. „Wielka Republika” to komiks Cavana Scotta, który rozpoczyna się niemal w tym samym momencie co książka Soule'a. Komiks nie poświęca tyle czasu na wprowadzenie ery. Opowiada historię Keeve Trennis i jej Mistrza, lecz za jego sprawą również można poczuć, przynajmniej częściowo, czym jest ta era. Co istotne historia przeplata się z historią z książek, a później kontynuowana jest (zachowując ten sam tytuł) w ramach kolejnych faz. Mimo, że to książki zawierają te najistotniejsze wydarzenia fabularne to sam komiks pozwoli doświadczyć choć części klimatu tej ery. Należy mieć jednak świadomość, że czytając sam komiks, późniejsze zeszyty zdradzą nam częściowo fabułę książek.

Dobra dobra, może jednak być tak, że zamiast czytać książki i komiksy ktoś chciałby dowiedzieć się pokrótce czym jest ta cała Wielka Republika, tylko po to, by znać istotne podstawy przed seansem „The Acolyte”. Najistotniejsza informacja brzmi tak, że Wielka Republika to obejmująca kilkaset lat era poprzedzająca erę Republiki znaną nam z prequeli. Założenia cyklu są takie, by pokazać Jedi w ich złotej erze oraz (prawdopodobnie) to jakie wydarzenia doprowadziły do tego, że Republika przestała być „wielka” (cokolwiek to może znaczyć). Książki, komiksy, mangi, opowiadania i słuchowiska wprowadzają nas w pewien określony okres Wielkiej Republiki, a pozostałe kilkaset lat tej ery wciąż jest dostępne dla przyszłych twórców filmów czy seriali. Rynek wydawniczy Star Wars przygotował się również na taki przypadek, gdy fan nie chce lub nie ma czasu angażować się w dziesiątki powiązanych ze sobą pozycji. Jednym z rozwiązań jest „The High Republic: Chronicles of the Jedi”, czyli kompendium wiedzy o Jedi z Wielkiej Republiki okraszone ilustracjami i całą masą wyjaśnień i opisów. Mamy również „Star Wars Timelines”, które co prawda dotyczy wszystkich er, ale powinno bardzo zwięźle podsumowywać to co na ten moment wiemy o erze Wielkiej Republiki.


Mimo, że już w tym roku za granicą rozpoczyna się trzecia faza projektu to wygląda na to, że daleko jeszcze do końca. Wielka Republika wydaje się być bezpiecznym „obszarem” dla przyszłych odseparowanych od siebie historii. Nie ma tutaj miejsca na ewentualne konflikty fabularne z legendarnymi historiami o Darthie Bane'ie, Revanie czy Valkorionie, a na jej korzyść działa sytuacja polityczna — Zakon Jedi w rozkwicie, pełen użytkowników Mocy szukających swojego drogi i mierzących się z własnymi wątpliwościami, pokusami i przeciwnikami z nieodkrytych jeszcze rejonów galaktyki. Wydaje się, że Disney zauważył zainteresowanie fanów czasami sprzed sagi — na Star Wars Celebration mogliśmy zobaczyć nową kanoniczną linię czasową, na której zawarto nie tylko Wielką Republikę, ale też Starą Republikę i Świt Jedi. Właśnie w tej najwcześniejszej z epok (Świt Jedi) ma być osadzona zapowiedziany na Celebration film Jamesa Mangolda. Nic tylko czekać co przyniesie przyszłość.

TAGI: Cavan Scott (138) Charles Soule (168) Wielka Republika (2021-2022) (The High Republic - komiksy) (47) Wielka Republika (The High Republic/Project Luminous) (237)

KOMENTARZE (6)

 • chris872023-05-16 16:57:05

  Swietna inicjatywa, ksiazki sa kapitalne, komiksy trzymaja poziom i ogolnie historia jest ciekawa gdzie w koncu to nie Sithowie sa wrogami Jedi. Dziwie sie ze tak wielu fanow SW omija to.. naprawde dobry material wydaja..

 • 19shady962023-05-16 02:35:39

  Komiksy z Nowej Republiki są świetne. Jeśli miałbym komuś polecić jak zacząć z Nową Republika, to konieczne zagrać w Jedi: Survivor żeby się wkręcić a potem zacząć komiksy.

 • SW-Yogurt2023-05-15 22:38:20

  No i pięknie, że Redaktor się wprawia przed Wielką Encyklopedią Wielkiej Republiki Wyprostowaną Czasowo I Eliminującą Konieczność Sięgania Po Źródła. W skrócie: WEWRWCIEKSPŹ. ~:)

 • mkn2023-05-15 20:53:00

  Pewnie część ogrywających Ocalałego zainteresuje się Wielką Republiką, więc Mossar zwietrzył okazję na zwiększenie zasięgu swoich newsów no i stąd to wprowadzenie. It`s all about the money ;)
  Bardzo fajny wpis, czekam na kolejne części.

 • Mossar2023-05-15 18:51:19

  Główny zamysł jest taki żeby te moje newsy zebrać do jednej serii. Mam parę pomysłów, a na początek takie wprowadzenie.

 • AJ732023-05-15 17:47:22

  No,
  wreszcie coś konkretnego można poczytać na tych Bastionowych niusach ... :P. Cdn będzie ?, good work :)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..