TWÓJ KOKPIT
0

Komiksy

Kloss kontra Vader

2002-10-09 10:44:00 FilmWeb

Podczas zakończonego w niedzielę Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi miała miejsce premiera nowego komiksu Jerzego Ozgi (rysunek) i ZEKE'go (scenariusz) pt. "Salut bohaterom". Album ten zasługuje na uwagę bowiem jego głównymi bohaterami postaci inspirowane Hansem Klossem oraz gwiezdo-wojenną ekipą w składzie: Vader, Luke, Solo i Chewbacca.
Akcja komiksu dzieje się "dawno temu, w pewnej odległej galaktyce" i opowiada o zmaganiach dzielnego Hansa Klotza, żołnierza w służbie wolności, który wspólnie z Luka Spacerunnerem, pilotem Solo oraz owłosionym Heavy'm stawiają czoła złemu Grafowi Hermanowi Wolframowi i Impreatorowi.
Album Ozgi i ZEKE'go jest przede wszystkim doskonałą, postmodernistyczną zabawą, w której mieszają się wątki i bohaterowie z kultury masowej. "'Salut bohaterom' jest próbą analizy wpływu bohaterów - ikon kultury masowej, na nasze relacje z rzeczywistością. (...) Nasz komiks można (...) odbierać na wiele sposobów - niektórzy potraktują go jako pastisz, a jeszcze innym wyda się 'plugawym' paszkwilem - nic bardziej mylnego, to nic innego, jak autonomiczna historia, wykorzystująca pewien sztafaż, rodzaj dobrze wszystkim znanych dekoracji, od dawna i na stałe funkcjonujących w kulturze, mniej lub bardziej masowej" - mówią o swoim dziele twórcy.
"Salut bohaterom" wydany został w niedużym, numerowanym i sygnowanym przez autorów nakładzie. Nie dostaniecie go więc w każdym kiosku. Polecam jednak wycieczkę do specjalistycznego sklepu bowiem album Ozgi i ZEKE'go powinien znaleźć się na półce każdego szanującego się miłośnika komiksowej sztuki.


TAGI: nawiązania (87)

KOMENTARZE (0)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..