TWÓJ KOKPIT
0

Klasyczna Trylogia

P&O 554: Ile Luke szkolił się na Dagobah i jak długo trwał pościg za Hanem?

2023-08-20 09:42:26Wracamy do pytań z klasycznej trylogii, ale tym razem mamy pytanie bez właściwej odpowiedzi. Jedynie z sugestią.

P: Jak długo Luke był szkolony na Jedi w „Imperium” i jak długo trwa pościg Hana i przyjaciół przez Imperium? Wygląda na to, że tyle samo, ale czasowo się to nie dodaje.

O: Czas może sprawiać wrażenie, że się nie dodaje, ale podstawowe pytanie brzmi jak długo leci się z Hoth na Bespin. Wiemy, że „Sokół” uciekł blokadzie Imperium nad Hoth, poleciał w pobliskie pole asteroidów. Po krótkim przystanku w brzuchu kosmicznego ślimaka, bohaterowie opuszczają system Anoat i kontynuują swą podróż na Bespin. Wiemy tylko, że nie mają w pełni działającego hypernapędu, więc niezależnie od dystansu jaki muszą pokonać, zajmuje to czas. Nawet jeśli „Sokół” miałby zapasowy hypernapęd, jak sugerują niektóre źródła. Nie będziemy zastanawiać się, dlaczego Han i Leia podczas tak długiej podróży, nie zmieniają ubrań. Zaś czas szkolenia Luke’a jeszcze trudniej oszacować. Czy są to dni, czy tygodnie? Tego nie wie nikt.

Pewnym szczegółowym, acz nieoficjalnym, wyjaśnieniem jest odpowiedź Pablo Hidalgo z Lucasfilmu. Jego zdaniem „Sokół” nie był w stanie użyć hypernapędu, więc podróżował na silnikach z prędkością podświetlną. Więc zajęło to dajmy na to miesiąc. Bez działającego w pełni hypernapędu nie mogli przewyższyć prędkości światła, ale mogli lecieć z prędkością równą 99%. Jednocześnie, patrząc na fizykę, przy takiej prędkości doświadczyliby dylatacji czasu. Czyli na przykład jeden miesiąc, który spędziliby na pokładzie „Sokoła”, odpowiadałby siedmiu miesiącom, które spędził Luke na Dagobah. Oczywiście te dane liczbowe mogą się mocno różnić. Wszystko zależy od tego, na ile okręt bez działającego w pełni hypernapędu może osiągnąć prędkość bliskiej światłu. Przy tym wszystkim musielibyśmy też przyjąć założenie, że oba systemy są w odległości miesiąca świetlnego, a to jest kolejny kamyczek do ogródka.
TAGI: Epizod V: Imperium kontratakuje (546) Pablo Hidalgo (329) Zapytaj Radę Jedi (Pytania i Odpowiedzi) (617)

KOMENTARZE (6)

 • SW-Yogurt2023-08-22 22:32:44

  Czyli wychodzi, że Luke uczył się L A T A M I, to i nauczyciela w końcu zamęczył.

 • rebelyell2023-08-21 21:09:44

  Miesiąc świetlny to byłoby strasznie blisko z kosmicznego punktu widzenia...

  A w sequelach już całkiem się w tym pogubili z kilkoma godzinami na ratowanie galaktyki w IX czy z "parkowaniem" w hiperprzestrzeni w VII XDDD

 • bartoszcze2023-08-21 11:17:15

  @JJAA
  Och, nawet nie wspominam.

 • JJ Abrakad Abrams2023-08-21 10:37:56

  @bartoszcze W TROS na uratowanie galaktyki włącznie z największą dotąd bitwą było 16 godzin...

 • bartoszcze2023-08-20 10:42:55

  Co za totalny brak konsekwencji i realizmu, wstyd Disney!

 • cwany-lis2023-08-20 10:34:58

  Odpowiedź, która mnoży pytania, klasyka starego kanonu;)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..