TWÓJ KOKPIT
0

Klasyczna Trylogia

P&O 560: Czy Luke był za młodu na Dagobah?

2023-10-01 08:21:49Dziś kilka pytań o V Epizod, związanych z wypowiedziami Luke’a Skywalkera.

P: Czy Luke Skywalker był na Dagobah będąc niemowlęciem? W „Imperium kontratakuje” Luke mówi, że jest coś znajomego w tym miejscu, jakby sugerował, że był tu wcześniej. Jedyny moment, w którym miałoby to rację bytu to końcówka „Zemsty Sithów”. Zwłaszcza, że dodatki do tego filmu ukazują scenę w której Yoda przybywa sam na Dagobah. Co więcej, gdy Luke wchodzi do jaskini pod drzewem, jest tam jakaś sztuczna struktura, jakby mury przy jaskini. Czy to była jakaś osada na Dagobah? W serii Timothy’ego Zahna o dziedzicu Imperium, jest wspomniane, że Yoda pokonał tam mrocznego Jedi, co miałby spowodować, że Ciemna Strona jest związana z tym miejscem.

O: Oficjalnie stary kanon mówił, że Yoda przybył na Dagobah sam, co zostało pokazane na scenie wyciętej z „Zemsty Sithów”. Zgodnie z wcześniejszymi wersjami scenariusza, jego kapsułą ratunkowa ląduje na nieznanym terenie. Yoda nigdy wcześniej nie był na Dagobah, więc walka z mrocznym Jedi z gatunku Bpfasshi, opisana w Dziedzicu Imperium, nie miała miejsca i nie jest już częścią kanonu. Wciąż możliwe, że odbyła się gdzieś indziej, a ranny mroczny Jedi trafił w to miejsce, ale na pewno nie działa się na Dagobah. Luke nigdy nie był na Dagobah przed „Imperium kontratakuje”. Więc ta znajomość to coś, co pozostanie tajemnicą. Może chodzi o to, co mu się wydaje, że jest „jakby ze snu”. Tak, wiele elementów tej jaskini wydaje się być skonstruowanych. Ale pamiętajmy, że Luke znajduje tam tylko to, co zabrał ze sobą. Nie ma gwarancji, że to mury istniały naprawdę, a nie są jedynie częścią wizji walki z Vaderem.

K: Tu warto dodać jeszcze jedną rzecz, która od początku była na granicy starego kanonu. W serii „Star Wars Tales” pojawił się komiks Jądro ciemności, w którym wspomniany pojedynek ma miejsce na Dagobah. Tylko, że to nie Yoda walczy z mrocznym Jedi, a Minch, Jedi będący przedstawicielem tego samego gatunku.
TAGI: Epizod III: Zemsta Sithów (969) Epizod V: Imperium kontratakuje (555) Star Wars Tales (136) Timothy Zahn (253) Zapytaj Radę Jedi (Pytania i Odpowiedzi) (639)

KOMENTARZE (2)

  • Free artist2023-10-02 16:01:42

    Kiedy ta rozmowa się odbyła? Bo patrząc na to co robią obecni pracownicy Dï$n€¥@ to trochę hipokryzja, że powołują się (pracownicy LF) na "kanoniczność", jak są przypadki łamania "nowego" (dï$n€¥owskiego) schematu xD

  • SW-Yogurt2023-10-01 14:10:14

    Podoba mi się uwaga, że polecą w drugim sezonie Obiego. ~:) Wówczas wszystkie kanony staną się spójne. A polecą, bo Yoda zgubił okulary. Mistrzowie będą degustowali produkty destylacji, a mały Luke będzie szukał okularów, również w jaskini.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..