Atak klonów

Informacje o AOTC w IMAXach

starwars.com

Zacznijmy od zasadniczej różnicy między IMAXem i normalnym kinem. Normalne projektory używają taśmy 35mm. IMAXy natomiast, nie dość, że dysponują ogromnym ekranem, który może sprawić wrażenie, że jesteś w środku akcji filmu, korzystają z taśmy 70mm. Wydanie „Ataku...” w wersji dla tych kin musiało być poprzedzone przygotowaniem odpowiedniej taśmy.Jak widzimy na powyższym porównaniu, Obraz na standardowych, 35mm taśmach jest rozciągnięty w pionie. Specjalne soczewki projektora dopiero zmieniają te proporcje. Klisza przystosowana do IMAXów nie dość, że jest większa, to jeszcze zachowuje odpowiednie proporcje. Poza tym, do projektorów w IMAXach taśma wchodzi inaczej niż do normalnych, stąd inne umieszczenie perforacji względem obrazu.
W projektorach IMAXu używa się żarówek o mocy 15000 watów (dla porównania, w projektorze w warszawskim kinie RELAX - bodaj 4000 watów, przy ekranie wielkości 7x15 m.) zatem klisza IMAXowa musi być bardziej wytrzymała na wysokie temperatury.
Obraz E2 po przygotowaniu do obróbki przez komputer zajmował około 7 terabajtów na dyskach twardych (to około 13000 dysków DVD!!!). Cyfrowo usunięto ziarnistości, poprawiono kolory i kontrast przystosowując film do specyfiki ekranów IMAX. Potem pozostaje już tylko przygotowanie taśmy.
Ja chcę zobaczyć „Atak...” w IMAXie!!!Tagi: Epizod II: Atak klonów (848) IMAX (81)

Komentarze (0)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Atak klonów"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.