TWÓJ KOKPIT
0

Klasyczna Trylogia

P&O 592: Czy Gwiazda Śmierci miała hipernapęd?

2024-05-12 10:20:04Tym razem pytanie o czas płynący w “Nowej nadziei” i jego implikacje dla uniwersum.

P:Czy istnieje jakieś wyjaśnienie jakim cudem Gwiazda Śmierci tak szybko przemieściła się znad Alderaanu na Yavin 4? Według The New Essential Chronology Alderaan jest światem jądra, zaś Yavin 4 znajduje się na zewnętrznych rubieżach. To raczej spory dystans, acz w filmie wygląda to jak sprawa godzin, lub w najgorszym przypadku dni.
Wydawać by się mogło, że najlogiczniejszym rozwiązaniem byłby hipernapęd, ale po pierwsze nie widać go na Gwieździe Śmierci, a po drugie trudno sobie wyobrazić by tak potężna struktura przemieszczała się w ten sposób po galaktyce.

O: Jest oczywiście koniecznie, aby Gwiazda Śmierci posiadała hipernapęd. Inaczej trudno byłoby sobie wyobrazić, by kwalifikowano ją jako broń strachu. „Tha stacja to ostateczna władza nad wszechświatem” mówił admirał Motti. Nie rzucałby tak górnolotnych frazesów, gdyby była ona ograniczona do prędkości podświetlnej.

Zagrożenie ze strony Gwiazdy Śmierci polega na tym, że może ona pojawić się na niebie dowolnej planety i zgładzić rebelię. W ten sposób utrzymywać systemy podporządkowane dzięki strachowi. Z tego powodu hipernapęd jest istotnym narzędziem tej stacji bojowej. Faktem jest, że nie widać dysz hipernapędu i tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni, ale może on działać tutaj trochę inaczej.

Trudno jest sobie wyobrazić, że taki kolos porusza się w hiperprzesteni, acz można wyobrazić sobie jeszcze jedną rzecz. Otóż jak wiemy, zdecydowanie łatwiej porusza się po hiperprzestrzeni dzięki mapom i dobrym kalkulacjom. Więc na Gwieździe Śmierci jest sporo miejsca na olbrzymie komputery.
TAGI: Epizod IV: Nowa nadzieja (735) Zapytaj Radę Jedi (Pytania i Odpowiedzi) (650)

KOMENTARZE (4)

 • SW-Yogurt2024-05-16 21:33:46

  To faktycznie musi być odpowiedź z zamierzchłych czasów, na bardzo zabawne pytanie. Kto by się dziś, w czasach teleportów i wielorybów nadświetlnych, przejmował jakimiś mapami?

 • Finster Vater2024-05-12 13:19:38

  Ale najpierw zakopał 😀

 • AJ732024-05-12 10:28:38

  ... a, i jeszcze wykopał sobie flotę 🤟

 • AJ732024-05-12 10:27:15

  Phiii, też mi coś.
  Licz przeżył i jeszcze wyleciał z szybu teleportując się. Napęd DS to przy tym wyczynie pikuś

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..