TWÓJ KOKPIT
0

Komiksy

Coraz więcej serwisów popiera nasz protest

2003-05-12 20:15:00

Parę dni temu pisaliśmy o proteście do Amberu w sprawie komiksów (więcej>>>). W tym czasie naszą sprawę poparło (dołączając się do petycji lub o niej pisząc) kilka innych stron, w tym FilmWeb, Wirtualna Polska, www.amazingcomics.org, , Minimal Bros i jeszcze inne dołączyły do nas, WRAKu, Nowej Gildii, Produktu i Rei. Dołączyło do nas także wielu fanów komiksów czy Gwiezdnych Wojen, acz zwłaszcza tych drugich jest chyba wciąż trochę mało. Chciałbym jedynie dodać, że sami zaobserwowaliście, iż Amber trochę powiązał wydawanie książek z wydawaniem komiksów, przez to pewnie im się wszystko gorzej sprzedawało i nagle SW straciło na popularności. No bo skoro mieliśmy wybór między książką kosztującą 30 PLN a komiksem – 60 PLN, to jak ktoś wybrał komiks, to często musiał sobie darować książkę. Stąd poparcie tego protestu nie jest tylko skierowane pod komiksy. I tu pragnę podziękować wszystkim tym, którzy złożyli już swoje podpisy na forum lub mejlowo u mnie. Ale nadal proszę o wsparcie wielu innych, zainteresowanych tym tematem, którzy tego nie uczynili.

Możecie to zrobić na Forum w tym wątku bądź pisząc do mnie mejla na adres Luc@gwiezdne-wojny.pl z tematem „Petycja w sprawie komiksów – Amber”, załączając przy tym swoje imię, nazwisko i miasto zamieszkania. Nie trzeba przesyłać petycji, wystarczy samo imię, nazwisko i miasto.

Na koniec załączam, najbardziej aktualny wzór petycji, który wydrukujemy i dostarczymy do wydawnictwa:

Do wydawnictwa Amber,

Jesteśmy osobami zrzeszonymi na komiksowych forach WRAKa, Nowej Gildii, Produktu, Rei oraz na stronach www.gwiezdne-wojny.pl, www.amazingcomics.org, www.avatarae.republika.pl, Minimal Bros. (tutaj proszę wpisać wszystkie inne strony które są zainteresowane poparciem naszej akcji). Od czasu kiedy Państwa wydawnictwo zaczęło publikować komiksy z uwagą śledzimy jego działania na tym polu. Niestety z każdym miesiącem jesteśmy coraz bardziej rozczarowani. Państwa zapowiedzi kazały nam oczekiwać komiksów wartościowych, pięknie wydanych, po przystępnej cenie. Tak się niestety nie stało. Dlatego właśnie postanowiliśmy wysłać kilka naszych sugestii odnośnie Państwa dalszej działalności na rynku komiksowym.

1. Chcielibyśmy zasugerować powierzenie pracy nad doborem tytułów osobie, która orientuje się w tym, co wartościowego zostało wydane za granicą i czego oczekują polscy fani (tu z pewnością pomocny będzie internet). Nie wszystko, co podoba się np. Francuzowi, przyjmie się na naszym rynku.

2. Wydaje nam się, że krótkie, pięćdziesięciostronicowe zeszyty kosztujące ponad dwadzieścia złotych są w stanie skusić tylko prawdziwych "maniaków" (a takich jest niewielu). Proponujemy, aby Państwo zaczęli publikować wydania zbiorcze, np.: "Gwiezdne Wojny" - 6 zeszytów w jednym tomie, lub też 4, jeśli historia jest krótsza, jak Darkness.

3. Naprawdę nie oczekujemy, że każdy album będzie wydawany w twardej okładce. To, co pewnie w zamyśle miało do kupna komiksu zachęcić, odstrasza jeżeli pociąga za sobą wyższą cenę. Na takie wydanie zasługują jedynie wyjątkowe komiksy, najlepiej stanowiące zamkniętą całość. Uważamy, że większość Państwa tytułów można bez problemu wydać w miękkiej oprawie, po niższej cenie, co pozytywnie wpłynie na ich sprzedaż (proszę nie zapominać, że znaczna część z nas to studenci albo uczniowie, którzy nie mają własnych zarobków. Komiksy kuszą, ale niestety przy takich cenach stają się dla nas jedynie marzeniem, które można przejrzeć w sklepie). Dopiero później mogliby Państwo (biorąc przykład z Mandragory) pomyśleć o dodatkowym wydaniu kolekcjonerskim.

4. Jesteśmy zdania, że oszczędzanie na filmach i w konsekwencji obniżenie jakości wydania nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wielu ludzi z przyjemnością kupiłoby np. "Valeriana", odstraszyły ich jednak okropne kolory. Również zmiana czcionek i poprawienie tłumaczenia przyczyniłyby się do lepszego odbioru Państwa komiksów. Takie "szczegóły" cieszą i nie warto na nich oszczędzać.

5. Uważamy Amber za poważne wydawnictwo i dlatego przykro nam, że jego kontakt z odbiorcą jest tak ograniczony. W regularnych odstępach czasu są organizowane różnego rodzaju imprezy komiksowe, z których kilka zdobyło już znaczną renomę. Posłanie swoich przedstawicieli na tego rodzaju spotkania nie powinno sprawiać problemu. Miłym gestem byłoby również wydelegowanie osoby, która w miarę regularnie odwiedzałaby komiksowe fora dyskusyjne, aby odpowiedzieć na pytania Czytelników.

Jesteśmy przekonani, że Amber może mieć duży wkład w dalszy rozwój naszego rynku komiksowego i dlatego mamy nadzieję, że te kilka postulatów spotka się z pozytywnym przyjęciem.

Z poważaniem,
fani komiksu
fani Gwiezdnych Wojen
TAGI: Amber (526)

KOMENTARZE (9)

 • Darth Extination2003-06-08 14:19:05

  zrobić protest wirusowy.wirusa wpuścić im.

 • Gilraen2003-05-15 01:59:14

  A jak ładnie napisany-żadnych błędów nie widać... :))))))

 • Kisiel2003-05-13 07:24:23

  No i bardzo dobrze ! Niech protest bedzie na wszystkich stronach ! Nie wiem czy to możliwe, żebym mógł umieścić protest również na swojej stronie... ale by było fajnie :D

 • Andaral2003-05-12 23:18:37

  Majk, oczywiście że dobrze, przecież jesteśmy fanami Sagi Star Wars i komiksów, a nie stron o tematyce SW. A jedno tylko na uwadze, zobacz taki ciekawy patent, że news na Bastionie wisi od 09 lub 08.05, a jest cały czas na samym początku, zobacz również daty pierwszych komentaży.

 • Mike2003-05-12 21:55:09

  no to chyba dobrze, żę jest na ICO, nie? :>

 • Kisiel2003-05-12 17:55:06

  Protest jest tez na ICO :P

 • Roven2003-05-12 15:18:36

  Tia, aby podpisów było najwięćej, i może dopiszemy do petycji żeby jakieś komiksy o mandalorianch dali(tzn. Boba lub Jango Fett)...

 • Andaral2003-05-10 17:00:45

  Data, co tam data, lepiej aby fani komiksów i starwarsów złożyli odpowiednie podpisu. Moi mili co jest z wami, trochę słoneczka i już pełne zaćmienie !!?? Do roboty, od tego napewno nawet kropelka potu was nie zaleją :D !! Up, Up, Up !!!

 • Lord Sidious2003-05-09 20:51:10

  Tak gwoli wyjaśnienia i przeproszenia. Ten news był dodany dziś to jest 9 maja 2003. Tylko chciałem, by był dłużej na głównej, stąd ta późniejsza data. Przepraszam za zaciemnianie sprawy, ale bardzo mi zależało na tym, by ta informacja dotarla do jak najwiekszej ilosci fanow... SW czy komiksu i ich poruszyła ;)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..