TWÓJ KOKPIT
0

Świat Filmu

Oscary techniczne

2004-02-17 11:48:00 Stopklatka.pl

Amerykańska Akademia Filmowa przyznała swoje doroczne nagrody w dziedzinie osiągnięć naukowo-technicznych. Wśród wyróżnionych znaleźli się twórcy pionierskich rozwiązań technicznych zastosowanych w m.in. "Gwiezdnych wojnach" i "Władcy Pierścieni". Ceremonię wręczenia nagród poprowadziła Jennifer Garner.

Jedną z tegorocznych nagród otrzymał Bill Tondreau pionier w budowie (i wykorzystaniu w realizacji filmów) robotów z systemem kamer. Ta technologia zrewolucjonizowała kręcenie bardzo skomplikowanych sekwencji, a wykorzystana była m.in. przy realizacji pierwszych "Gwiezdnych wojen" w 1977 roku. Jedno z wyróżnień powędrowało do firmy Digidesign, za stworzenie oprogramowania o nazwie Pro Tools. Laureatem nagrody został też Stephen Regelous za stworzenie programu Massive do kreowania m.in. tysięcy wojowników w bitewnych sekwencjach we "Władcy Pierścieni". Brytyjski inżynier Peter D. Parki otrzymał nagrodę za dokonania życia. Jest on m.in. współautorem, nakręconego dla kin IMAX, filmu "Bugs", a dzięki technicznym rozwiązaniom zaproponowanym przez niego widzowie mogą w technice 3-D (powiększone do miliona razy) obejrzeć np. jajeczka owadów.

Historia nagród naukowo-technicznych sięga niemal początków Amerykańskiej Akademii Filmowej. Od początku założono, że będą one pełniły funkcję sponsora badań w dziedzinie techniki kinematograficznej, stymulującej postęp naukowo-techniczny we wszelkich gałęziach przemysłu filmowego. Pierwsze nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia techniczne rozdano w Hollywood w 1931 roku. Wszystkie nagrody i wyróżnienia w tej kategorii przyznawane są przez Zarząd Akademii Filmowej na wniosek komitetu, który zajmuje się typowaniem kandydatur (bez etapu nominacji). Każdy z przedłożonych wniosków musi jednak uprzednio uzyskać aprobatę Prezydenta Akademii Filmowej.

Nagrody w dziedzinie osiągnięć naukowo-technicznych przyznawane są na dwa tygodnie przed wręczeniem najważniejszych Oscarów.
TAGI: Epizod IV: Nowa nadzieja (690) IMAX (81) Oskar (91) Władca Pierścieni (132)

KOMENTARZE (1)

  • Neimoidian2004-02-17 18:30:58

    Jak pisali w Homing Beacon Akademia przyzna ILMowi nagrode za całokształt!

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..