TWÓJ KOKPIT
0

Zemsta Sithów

Dokument 6 z Hyperspace – dokładny opis

2004-05-05 14:19:00 StarWars.com

Na StarWars.com w dziale Hyperspace pojawił się już szósty dokument z serii “Making Episode 3”. Nosi on podtytuł “Video Vilage : No Need for Drugstore”. Całość głównie skupia się na nowoczesnej metodzie kręcenia filmów, a także zademonstrowaniu własności kamer cyfrowych.

(spoiler):Na początku dokumentu zostają ukazane sceny na plazmowym ekranie. Są one niewyraźne, gdyż są one zbytnio zbliżone. Przedstawiają na początku zdenerwowanego Anakina, Obi-Wana walczącego z droidami Grievousa, Mace`a Windu oraz przechodzącego Kenobiego, a także zakapturzonego Dartha Sidiousa.

George Lucas – “Z każdym kolejnym filmem uczymy się coraz bardziej jak kręcić przy użyciu technologii cyfrowej. Wychodzi nam to coraz lepiej”.
W tym czasie pokazany jest trening Hrabii Dooku, który cofa się i walczy mieczem na niebieskim ekranie. Większość widać w monitorze plazmowym. Prawdopodobnie jest to przygotowanie się do początkowej walki na statku Federacji.

Christopher Lee – “Postęp techniczny jest fenomenalny. Na kamerze umieszczony jest monitor, monitory znajdują się także przy siedzeniu reżysera, są one po prostu wszędzie”.
Pod czas tego wywiadu pokazane jest kręcenie początkowych scen filmu, czyli obracający się wielki model - zniszczony Statek Separatystów, a także Obi-Wan w nowej lokacji świątyni Jedi.
Rob Coleman (dyrektor animacji) – “ Mamy tzw Video Vilage (wioskę wideo). Jest to skupisko kilku wielkich plazmowych monitorów. Zawsze kiedy kręcimy jakaś scenę ustawiamy kilka takich monitorów, przez co czujemy się jak w małym kinie. Ja jestem jedną z tych osób które mają okazję to oglądać. Jest to dla mnie wspaniałe.
W tym czasie prezentowana jest scena, w której widzimy młodego padawana, walczącego na platformie ładowniczej. Prawdopodobnie jest to Coruscant.

Christopher Lee – “To co On widzi (Lucas), jest tym co my zobaczymy, podczas oglądania filmu”.
Dalej kręcona jest scena na Coruscant. Padme wchodzi do swojego apartamenty – werandy na Coruscant. Kapitan Typho ją odprowadza, znajduję się tam też C-3PO. Oto jak przedstawia się dialog. Padme – “Dziękuję kapitanie”, Typho “Życzę miłego odpoczynku moja pani”.

Jayne-Ann Tenggren (korekcja scenariusza) – “Możliwość oglądania obrazu w dużym rozmiarze jest bardzo pomocne, ponieważ możemy dostrzec każdy szczegół”.

Don Bies (tworzenie droidów) – “Teraz dzięki nowym kamerom jesteśmy w stanie zobaczyć czy wszystko jest tak jak byśmy tego chcieli. Nawet typowo kosmetyczne szczegóły. Nawet kiedy chcemy zobaczyć jak C-3PO będzie się prezentował w danej scenie bez R2, możemy go umieścić na planie i w kamerze zobaczyć oraz poprawić ewentualne złe padanie światła”. W tym momencie widać 3PO, który jest dopasowany do sceny, widać go na monitorze plazmowym.

Jayne-Ann Tenggren (korekcja scenariusza) – “Dodatkowym elementem wspólnym jest możliwość jednoczesnego oglądania i kręcenia Gwiezdnych Wojen w jednym momencie”.
Dalej Rob Coleman wyjaśnia różnice w kręceniu kamerą cyfrową a zwykłą. Chodzi tutaj o możliwość podziwiania filmu pod czas kręcenia. Zwykła kamera ma to do siebie, że kręcony film można jedynie oglądać na małych, szarych ekranach. Kamera cyfrowa ma ten komfort, iż kręcone sceny można obserwować na dużych i kolorowych monitorach plazmowych. Dzięki temu jesteśmy w stanie zobaczyć wiele szczegółów, w pełnym kolorze i wysokiej rozdzielczości. To jest fantastyczne”. Potem widać scenę ucieczki Baila Organy z Coruscant. Senator jest ostrzeliwany i krzyczy (słychać cos w stylu NIE).

Jimmy Smits (Senator Bail Organa) – “To nie bywałe pracować razem z ludźmi, którzy to wszystko tworzą i torują drogę do przodu”.
Następnie George Lucas pokazuje “Wioskę Wideo” reżyserowi filmu XXX Robowi Cohenowi. W między czasie widać w monitorze zdenerwowanego Anakina z rozwianymi włosami.
Annet Miles (główna fryzjerka/stylistka) – “Zawsze kiedy patrzymy na ekran jesteśmy w stanie zobaczyć wszystkie wady fryzur, które możemy w szybki sposób poprawić od razu na planie”. W tym czasie widać jak stylistki poprawiają uczesanie Haydena i Natalie.

Michael Taylor (operator łączenie obrazu) – “Pomoc w tworzeniu obrazu jest naprawdę ciekawą praca, ponieważ zmagasz się z wieloma narzędziami, dzięki którym możesz obracać daną scenę, cofać ją i łączyć jak tylko tego chcesz. Dalej są pokazywane sceny: walka Anakina, Obi-Wana z Dooku, Anakin i Obi-Wan pod wodą – znajdują się po kopułą, a także przejście Anakin i Obi-Wana przez zniszczone drzwi na statku Federacji. Następnie widać humorystyczny akcent, czyli pomyłkę Haydena w scenę, w której trzyma na plecach Ewana i podchodzi do złych drzwi. Następnie pokazywane są sceny tworzenia planu oraz modeli 3d (na uwagę zasługuje sypialnia – prawdopodobnie Padme). Widać scenę rozmowy Anakina z Palpatinem w jego biurze na Coruscant.

Chris Neil - “Osobiście nie lubię pomocy komputera. Zawsze miałem wrażenie, że jest to cos co odsuwa cię od aktorów i całego klimatu filmu. Ale te monitory SA bardzo duże. Sprawiają, że nawet najmniejsze ujecie wywiera na tobie takie wrażenie jakbyś uczestniczył w tej scenie. Miło było widzieć George`a pod czas kręcenia kluczowych momentów filmu. Zdarzało mu się wychodzić z “wioski wideo” i przejść na drugą stronę kamery. Czuło się wtedy tą wieź z całym scenariuszem. To było naprawdę motywujące dla aktorów”. W tym czasie widać sceny: rozmowę Anakina i Padme na werandzie na Coruscant, rozmowę Anakina i Palpatine`a w jego biurze, Baila na Coruscant.

David Tattershal (dyrektor zdjęć) – “ Kiedy pracuje się nad filmem, którego się kreci na ślepo, trzeba się liczyć z wieloma wyzwaniami. Stawiane są na każdym kroku. Każda szansa jest na wagę złota. Musimy wszystko dobrze obmyslec, a następnie przystąpić do działania”. Dalej widać scenę walki Dooku na oświetlonym ekranie.
Dalej Rob Coleman - “Normalnie film kręciliśmy cały dzień a następnego przy lunchu, musieliśmy to połączyć, czyli w czasie jedzenia oglądaliśmy wszystkie zdjęcia. Dzięki kamerom cyfrowym George na ładnym dużym ekranie można podjąć decyzję o zmianie sceny, w każdej chwili.
Następnie Lucas kreci scenę ucieczki Senatora Baila Organy z Coruscant.
George Lucas – “To znacznie ułatwia pracę filmowcom. Na planie możemy ciąć i dowolnie zmieniać każdą scenę. Widzę wszystko co się aktualnie dzieje, mogę to dowolnie zmieniać jednego dnia. Oszczędza się dzięki temu wiele czasu.”
W tym czasie widzimy na ekranie komputera edytowaną walką Anakin, Obi-Wana i Hrabi Dooku. Spoilery się potwierdziły. Otóż walka całej trójki odbędzie się na statku Separatystów. Całe pomieszczenie przypomina to z drugiej Gwiazdy Śmierci w Powrocie Jedi. Schody są niemal identyczne z tymi jakie mięliśmy okazje podziwiać w Epizodzie 6, pod czas walki Dartha Vadera z Luke`iem. Szkic tego pomieszczenia dostępny jest tutaj i tutaj. Jest to urwana scena z całego pojedynku. Filmik rozpoczyna się powolnym podejście Anakina i Obi-Wana do Dooku. Widać, nawiązanie do Epizodu 2, czyli zrealizowanie myśli Kenobiego - on i jego uczeń walczą razem. Prawdopodobnie to właśnie Anakin zaproponuje podejście i walkę z Dooku, przez co Obi-Wan będzie nieco zaskoczony i dumny ze Skywalkera.
Sama walka jest bardzo szybko i widowiskowa. Choreografia przypomina tą z Epizodu 1, czyli pojedynek “Duel of the Fates”. Anakin i Obi robią szybkie ciosy mieczem, a następnie krzyżowo przechodzą między sobą, dzięki czemu atakują Dooku z obu stron. Dooku walczy jedna ręką, widać ze sama walka sprawia mu trudność.


Richar Robers (dekorator planu) – “Plan tworzymy bardzo szybko, przez co nie czekamy na jego poprawki. Następnego dnia niszczymy wszelkie niedoróbki”. W tym momencie widać jak niektórzy ludzie odpowiedzialni za dekoracje wyrzucają niektóre makiety.
Jimmy Smits – “Ta wspaniała technologia, którą tutaj się wykorzystuje, sprawia, że każdy dzień pracy na planie staje się znacznie łatwiejszy. Jest to pewna ułatwienie dla nas”. Dalej widać scenę, w której Bail Organa podchodzi ze swoją sekretarką i doradcą do gwardzisty Republiki (niestety nie tego czerwonego, a niebieskiego – takiego jak w TPM). Gwardzista mówi “Mogę prosić o papiery identyfikacyjne ?”.
Dalej widzimy Lucasa, który wita się z Samuelem L. Jacksonem.

Jimmy Smits -“Jego (Lucasa) życiowa miłość zmierza na kolejny etap, przez powrócenie w tym filmie (Epizod 3) do nowych pokoleń. On naprawdę pociąga granice tworzenia filmów na przód”.
Na koniec dokumentu znowu widać przybliżone, niewyraźne sceny. Widać na nich Obi-Wana którzy przyjmuje gardę, w czasie walki z droidami Grievousa, Anakina walczącego z Obi-Wanem przy wyjściu z kompleksu na Mustafar, Padme, a także Mace`a Windu walczącego z biurze Palapatine, prawdopodobnie z Anakinem.
(koniec spoilera).
TAGI: Christopher Lee (141) David Tattersall (32) Epizod III: Zemsta Sithów (934) George Lucas (1100) Jimmy Smits (74) Samuel L. Jackson (294) Webdoc (106)

KOMENTARZE (8)

 • Anor2004-05-05 23:20:04

  Bardzo ciekawe! Prawie jakbym ogladal:)

 • Paweł2004-05-05 21:46:54

  DARTH , tylko żeby ten poziom nie spadał :P
  SeventhSon> wersji darmowej póki co nie ma , ale z czasem i ten dokument zostanie udostępniony oficjalnie.

 • SeventhSon2004-05-05 20:59:06

  Gdzie można to obejżeć??? (za darmo)

 • DARTH VADER2004-05-05 15:45:11

  dzieki Paweł hehe :)

 • Paweł2004-05-05 15:30:52

  Ja także przeczytałem w całości i nie widzę w tym nic dziwnego , bo zawsze to robię :)
  ANAKIN SKYWALKER> jeden z Twoich najlepiej napisanych newsów /komplement/ :).

 • Sick2004-05-05 15:13:01

  Ja przeczytałem w całości

 • DARTH VADER2004-05-05 15:02:57

  a ja sie tak napracowałem :( dlatego pogrubiłem NAJLEPSZE kawałki :)

 • Carno2004-05-05 15:01:19

  Szczerze mówiąc nie chchiało mi sie tego czytac do konca;)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..