Świat Filmu

George Lucas ma 60 lat!

George Lucas. Osoba, która zrewolucjonizowała przemysł filmowy. Lucas, to przykład tzw. American Dream - czyli kogoś, kto właściwie z niczego dorobił się ogromnej fortuny. Nam, Fanom Star Wars, jest oczywiście najbardziej znany z "Gwiezdnych wojen"...

Urodził się w Modesto w Kalifornii w 1944 roku, 14 maja. Jego pełne imię brzmi: George Walton Lucas Jr.
Jego ojciec - sklepikarz, miał nadzieję, że syn przejmie rodzinny biznes. Nie stało się tak. (Dla nas - na szczęście!). George marzył o zostaniu... kierowcą rajdowym. Niestety wypadek który miał w czasach licealnych pokrzyżował jego plany.
Kiedy przyszła pora wybrania wyższej uczelni, Lucas zdecydował się na szkołę filmową na Uniwersytecie południowej Kalifornii. Podczas swoich czasów studenckich zrobił kilka małych filmów, w tym "THX-1138: 4EB" (Electronic Labyrinth). Później wygrał stupedium wytwórni Warner, dzięki któremu mógł obserwować produkcję filmu "Finian`s Rainbow". Reżyserem tego obrazu był Francis Ford Copolla. Było to w roku 1968... Copolla - doświadczony reżyser i Lucas zaprzyjaźnili się i wspólnie założyli w 1969 firmę American Zoetrope. Jej pierwszym projektem był pełnometrażowy film Lucasa - THX 1138. Niestety potem drogi obu reżyserów się nieco rozeszły. Copolla zajął się "Ojcem chrzestnym", a Lucas założył własną firmę - Lucasfilm Ltd. W 1973 Lucas napisał i wyreżyserował film "American Grafitti", a zaraz potem przystąpił do pisania scenariusza "Gwiezdnych wojen". Kiedy wiedział, że jego nowe dzieło będzie niezwykłe i że wykracza poza wszelkie standardy, założył w 1975 roku nową firmę - studio efektów specjalnych - Industrial Light And Magic. Nieco później powstała trzecia firma - zajmująca się dźwiękiem - Sprocket Systems, która potem zmieniła nazwę na Skywalker Sound.
Wiele wytwórni odrzuciło scenariusz "Gwiezdnych wojen" zanim 20th Century Fox dała młodemu reżyserowi szansę. Projekt określono jako wielce ryzykowny, a Lucas, ku uciesze szefów studia, w zamian za 40 procent wpływów z kin, i całego wpływu z tzw. utowarowienia (praw do wszekich gadgetow zwiazanych z filmem) zrezygnował z większej część swej gaży. On chciał po prostu zrobić ten film...
Epizod 4 pobił wszelkie rekordy popularności i zdobył 7 oscarów. Dzięki wcześniejszym umowom z Foxem, Lucas stał się milionerem. Oczywiste było powstanie innych filmów Star Wars.
We współpracy ze Stevenem Spielbergiem, powstał cykl przygód o archeologu Indianie Jonesie, oraz serial "Przygody młodego Indiany Jonesa" oraz inne filmy.
Założona przez Lucasa firma ILM wiedzie prym w efektach cyfrowych na świecie. Warto dodać, że wiele rozwiązań którymi teraz bawimy się w domach, powstało na początku dla ILM - Mam tutaj na myśli między innymi wiele pluginów Photoshopa. Zresztą, zupełnie na marginesie - głównym programistą Photoshopa jest Thomas Knoll - brat szefa efektów specjalnych w Star Wars Johna Knolla. Z filmów nad którymi pracował ILM warto wymienić "Ostatniego Smoka, wszystkie "Terminatory", czy "Parki Jurajskie". Oczywiście tych filmów jest wiele, wiele więcej.
Innymi firmami należącymi do Lucasa są LucasArts - producent gier komputerowych i konsolowych, Lucas Licensing, Lucas Learning. Zależności między jego firmami są bardziej skomplikowane. Dla przykładu powiem, że w ramach Lucas Digital działają LucasArts i Skywalker Sound... Ale to temat na zupełnie inny tekst.

W latach 1980 i 1985 Lucas wybudował Ranczo Skywalkera, które poza tym, że miało być jego luksusowym domem, było też zapleczem dla ogromnej już firmy. Lucas jest także "ojcem" projektu nazwanego THX. THX to ściśle określony sposób standaryzacji urządzeń audio i wideo w celu zapewnienia najlepszych doznań z oglądanego filmu. George`owi także zawdzięczamy Star Tours - jedną z najbardziej obleganych atrakcji Disneylandów (wiem, byłem - są świetne!).
W latach 1999-2002 jako pierwszy nakręcił pełnometrażowy, wysokobudżetowy film z użyciem kamery cyfrowej.
Sam otrzymał i otrzymuje nadal wiele nagród, których nie sposób jest wszystkich wymienić.

Dziś George Lucas obchodzi swoje 60. urodziny. Dziś także kontynuuje produkcję swojego dzieła, dzięki któremu zdobył sławę i majątek - "Gwiezdne wojny Epizod 3" wejdą na ekrany kin 19 maja 2005 roku.

Oby starczyło Ci sił do kontynuacji i rozbudowywnia świata "Gwiezdnych wojen" - świata, który kochamy... I cóż jeszcze życzyć człowiekowi, który wymyślił MOC? Chyba tylko, żeby go nie opuszczała wola i chęć, wola spajająca tą filmową Moc z rzeczywistą, z Mocą fanów...Tagi: Disneyland (79) George Lucas (1057)

Komentarze (29)

Niech nam żyje dłużej niż Yoda :D
I niech nakręci więcej filmów....to dzięki niemu spedzam niektóre noce rozmyślając "Co by było gdbyby...."
BTW. Johna Williamsa też kocham, jak se po nocach słucham soundtracku z GW to mnie az dreszcze przechodza ;)

Niech lucas żyje dalej i niech nakręci pozostale 3 epizody starwars opierając je na trylogi thrawna

Tja... niech pozyje sobie jeszcze facet... żeby się ukazało jeszcze kilka StarWasrowych filmów itp...:PP

100 lat! Aaa co tam będe ci skąpił:
1000 Lat!!
10000LAT!!!
100000000000000000054LLLAAAAATTTT!!!! [ciekawe jakby wyglądał po tylu latach ;) he,he]

GLowi już na Forum składałem życzenia ;) Ale w newsie też mogę: WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO :))

Sto lat i zebyś nadal nas napełniał mocą no i tzreciej trylogi:P Wszystkiego najlepszego George...

Żyj jak najdłużej bo czekam na 3 trylogie. Sto lat. Niech ludzie jeszcze bardziej docenią to co robisz. Pozdro.

Oby nie zabrakło mu pomysłów na następne epizody i aby nie był tak zachłanny na kase - niech produkty SW stanieja.

Niech nam żyje jak Yoda! I jeszcze dłużej! (jak Anzati :)) Najlepsze życzenia dla człowieka któremu zawdzięczam znaczną cześć mojego życia!

best of luck with opportunity 60 birthdays. I have to you and Force large respect 100 years!!!

zealous fan wishes!
let Force will be with us all!!

Wszystkego najlepszego z okazjii urodzin dla wielkiego twórcy Star Wars. Niech żyje 100 lat i dłużej.

Dobra Gith, juz sie nie chwal, ze znasz angielski, bo lamiesz w ten sposob ustawe o j. polskim :> ;P

Wszystkiego Naj.... I niech się Trzym Jak Najdłużej :P, żeby Gwiezdne Wojny żyły wraz z Nim
1000 lat !!

Wszystkiego najstarwarsowego dla Papcia Lucasa :D

życzę Ci Dżordżyku trzeciej trylogii z Fordem,Fisher i Hamillem.

Hmm, ten facet to gigant.

BIG RESPECT, May The Force Be With You!

And let us hope, that Episode III won't let us down. It Must be Awesome!

1000 Lat!

żebyś dziadku w ep. III się zrehabilitował po tych dwóch poprzednich i klimatem dorównał ep. V

Sto lat itd...w końcu stworzył SW...to nic, że później zepsul, ale najpierw stworzył. Najlepszego!!!

900 lat George !!! (jak cała SAGA - 9 Epizodów :))
Niech MOC będzie z Tobą (MOCnego przyjęcia urodzinowego :) ).

Epizodu III-ego na maaaaaaksa!!!! DS Ruuulez:D

twórca mojej pierwszej miłości ma 60! 3 razy tyle Luca$ie Junioru ;)

chciałem złożyc jak najszczersze kondolenjce z okazji tej nieszczesnej chwili osiągnięca wieku 60 lat (lukas ale z ciebie stary dziad :P ) a tak wogole to sto lat sto lat sto lat sto lat sto lat :D

Z tego miejsca chcialem zlozyc najeczniejsze zyczenia czlowiekowi ktory wplynol na moje mlode zycie jak nikt inny i rozwinol moja wyobraznie dzieki ktorej moze kiedys w przyszlosci dorobie sie takiej fortuny jak moj Mistrz :) LUCAS! Moc bedzie z toba!! Zawsze!!

hehe, stary piernik :P <żart>. 100 lat!

Z okazji urodzin zyczę ci bużo szczescia i wiele inniy ale tez nakrecenia jeszcze 100 filmow SW 100 lat 100 lat.................

100 lat! I conajmniej 1/5 z tego (20 :)) starwarsowych filmów :P

Huuraaa! Żyj nam 100 lat George! Jesteś geniuszem
i prorokiem! Obyś jeszcze 100 filmów SW nakręcil...

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Świat Filmu"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.