Książki

Nowa licencja Del Rey

StarWars.com

Pierwsza powieść z Gwiezdnych Wojen trafiła na półki sklepowe w 1976 roku. Książka miała skromną okładkę, na której był narysowany młody człowiek trzymający miecz świetlny, para droidów, dziwny humanoid, a także wyłaniający się w tle złoczyńca w czarnej masce, przypominającą czaszkę. Na tylniej stronie okładki widniał napis o treści "Gwiezdne Wojny: Przygody Luke`a Skywalkera, które niedługo staną się widowiskowym film kinowy."

W czasie kiedy Gwiezdne Wojny miały swój debiut na ekranach kin, Del Ray zaczęło wydawać pierwsze powieści z Expanded Universe od Spotkanie na Mimban z 1978 roku do Trylogii Lando Calrissiana z 1983 (Lando Calrissian i Myśloharfa Sharów, Lando Calrissian i Ogniowicher Oseona oraz Lando Calrissian i Gwiazdogrota ThonBoka).

Książki nie były wydawane często w tamtym okresie. Pojawiło się jedynie kilka, w tym trylogia Hana Solo (Han Solo na Krańcu Gwiazd, Zemsta Hana Solo, Hana Solo i utracona fortuna) i kilka pozycji nie fabularnych. Za wydarzenie, ktore przyczyniło się do zwiększenia ilości wydawanych książek, była umowa z 1990 roku z wydawnictwem Bantam Spectra. Od pojawienia się Prequeli, czyli roku 1999, Del Ray odzyskał licencje na ksiązki z Gwiezdnej Sagi. Właśnie dzięki Del Ray uniwersum Gwiezdnych Wojen zaczęło zmierzać w zupełnie nowych kierunkach. Czytelnicy zostali wciągnięci w mroczną i chciwą historię Nowej Ery Jedi (zapoczątkowanej przez Wektor Pierwszy), a następnie mieli okazję poznać przygody Rycerzy Jedi w Wojnach Klonów (zapoczątkowanej przez Punkt Przełomu). Fani mogli też poznać wdzięki głębi i detali o w fascynujących seriach Przewodników Del Reya. Czytelnicy którzy byli zainteresowani procesami tworzenia historii Gwiezdnej Sagi dowiedzieli się więcej dzięki rozmaitym pozycją z cyklu "Art. Of" (Album z Ataku Klonów) i "Making of" (TPM jak powstawał film).

Del Rey dążyło to porozumienia z Lucas Licensing, które miało na celu przedłużenie aktualnej ugody na wydawanie książek do grudnia 2008 roku. I choć o tym, że je zawarto mówiono już wcześniej dopiero teraz podano informację do oficjalnej wiadomości. Nowa licencja została zawarta na lata 2006-2008. Dzięki temu porozumieniu zostanie wydanych 18 nowych powieści. Będzie to 9 książek w twardych oprawach (3 na rok) oraz 9 zwykłych wydań (3 na rok). Dodatkowo planowane jest wydanie 6 specjalnych pozycji (albumowych lub przewodnikowych), które będą wydawane 2 na rok. Warto nadmienić, że licencja ta nie dotyczy książek na podstawie lub związanych z grami, więc jeśli one się przyjmą, to powinny także wzbogacić nasze uniwersum.

Na razie nie podano sprecyzowanych planów, co ma zostać wydane, ale są już pewne przecieki, o których można przeczytać tutajTagi: Del Rey (464)

Komentarze (18)

a ja nadal poluje na trylogie hana solo.

Ehh nie ma to jak trochę cenzury no nie?

No cóż, bycie poddanym krytyce jest na pewno bardzo niemiłe, ale jest też niestety nieuniknione, kiedy zajmuje się tak ważne stanowisko jak redaktor Bastionu :). Musisz czytać, wyciągać wnioski i robić swoje, a nie obrażać się...

jak wam nie odpowiada to WSZYSKIE rzeczy zostawie dla siebie i na tym sie skonczy....

Vong Gin`aal - dział SWIAT FILMU informuje wszystkich o wszystkim co jest choc troszke zwiazane z SW. Mozna powiedziec ze Keria odegrała w E1 dosc wazna role - fałszywa krolowa.

Po za tym nie mow mi co mam robic - moze sie zamienimy miejscami madralo? :)

Vong Gin`aal - ja jedynie tłumacze to co jest napisane..............

Tak to prawda, nie rozumiem dlaczego NEJ jest chciwa.

". Czytelnicy zostali wciągnięci w mroczną i chciwą hisotorię Nowej Ery Jedi " - te newsy są tendencyjne - Anakin - co to wogole robisz z newsami - to nie forum dyskusyjne ze masz mowic jak mają inni myslec. News ma byv obiektywny a nie mowic ze NEJ jest chciwa. Pza tym zastanów się nad treścią newsów z innych działów - chociazby o Keirze Knightley...

Mogliby dać Nowszą Erę Jedi :)

oni kasy by nie zyskali tylko stracili bo w stanach te kołki tylko o głównych bohaterach czyta!

Oby wydali wszycho u nas...

wiem że została anulowana ale licze że zmieniązdanie bo niby po co mieli by kase tracić?

Kyp Durron - na Ucieczke z Deagu to se możesz czekać i czekać... i czekać... i czekać,.... w końcu ta książka została ANULOWANA!!!

ale jak chcesz to czekaj dalej :P

Mam pytanka ;-)
Czy CAŁA Trylogia w wersji książkowej akazała się przed premierami filmów?

"kilka pozycji nie fabularnych" - Czyli nie miały w ogóle fabuły , tak? :P :D

Ucieczka Z Dagu...czekam.

Ech...to już będzie po premierze E3. Jeśli wydadzą tylko tyle książek, to tylko najgorliwsi z nagorliwszych fanów zostaną przy SW...:(

18 książek... ojoj - bardzo mało.
myślałem że będzie jakaś seria na miare Nowej Ery Jedi, a tymczasem wyjdzie tylko coś z czasów KOTOR :/
no trudno - poczekamy na informacje na temat pozostałych 9 książek

Heh... bedzie co poczytac :D

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Książki"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.