TWÓJ KOKPIT
0

Gry komputerowe

Kroniki Starej Republiki cd.

2004-11-24 15:58:00 Kotor II

Dziś prezentujemy kontynuację artykułu Kroniki Starej Republiki, który od jakiegoś czasu regularnie ukazuje się na stronie internetowej gry Knights of the Old Republic II: The Sith Lords. Wcześniejsze części dostępne są pod tymi linkami:
Część I: Złota Era
Część II: Cień Freedona Nadda
Część III: Bunt Naddystów

Kroniki Starej Republiki

Część IV: Atak Krathów
Okres Czasowy: 3,997 lat przed Bitwą o Yavin
Nazwa Okresu: Nadciągająca Katastrofa

Dla Republiki rozpoczął się okres trudów i cierpienia. Uczniowie Sith, Setal Keto i Aleema powrócili na czele oddziałów Krathów do Systemu Cesarzowej Tety, dokonując w nim zamachu stanu, a wszelki opór dławiąc nowo nabytymi umiejętnościami Sithów. Wieści o powstaniu wkrótce dotarły na Onderon. Stacjonowali tam bracia Qel-Dromowie, Tott Doneeta i Nomi Sunrider, starając się przywrócić pokój, spustoszonemu po Powstaniu Freedona Nadda światu. Mistrz Arca postanowił wysłać Ulica Qel-Dromę, oraz Nomi Sunrider, by zajęli się opanowaniem sytuacji w Systemie Cesarzowej Tety. Republika skierowała tam również własne oddziały wojska, by pomogły siedmiu - zbuntowanym przeciwko Krathom - światom. W trakcie zaciętej bitwy kosmicznej mostek statku flagowego Ulica został zniszczony przez myśliwiec samobójczego pilota Krathów. Qel-Droma odniósł ciężkie rany, jednak Nomi zdołała ocalić go od śmierci. Odparta flota Republiki musiała się jednak wycofać.

W tym samym czasie na odległej planecie Dantooine Mistrz Jedi, Vodo-Siosk Baas, kształcił trójkę uczniów: parę Catharów: Crada i Sylvar, oraz Exara Kuna, w którym Vodo dostrzegał niepokojący cień. Po kłótni z Sylvar, podczas której ta rozorała mu pazurami twarz, Exar Kun wyzwał na pojedynek swojego Mistrza, pokonując go w brutalnej walce na miecze świetlne. Ambitny i wiecznie głodny wiedzy, Kun dowiedział się ze starych legend wiele na temat toczonej przed wiekami Wielkiej Wojny w Nadprzestrzeni. Wiedziony ciekawością, wybrał się więc do systemu Onderona, by dowiedzieć się czegoś więcej o dokonaniach Freedona Nadda. Podając się za archeologa, dostał on propozycję pomocy od Caya Qel-Dromy i Totta Doneety. Mistrz Arca jednak, widząc arogancję przybysza oznajmił mu, że nie może liczyć na pomoc z ich strony. Kun odleciał więc na księżyc Dxun, mając do pomocy jedynie parę najemników. Po pokonaniu strzegących grobu bestii, Kun wszedł wreszcie do grobowca Nadda, po czym zdjął pieczęcie Mandaloriańskiej stali z jego sarkofagu i spojrzał na leżący, zakuty w czarną zbroję szkielet. Chwilę później osłupiał,... gdyż ukazało mu się widmo Nadda. Duch Lorda Sithów ukazał mu kosztowne metalowe zwoje, spoczywające w skrytce pod jego doczesnymi szczątkami, obiecał również Kunowi świetlaną przyszłość, jeśli tylko przejdzie on na ciemną stronę Mocy. Kun nie uwierzył i opuścił grobowiec, po drodze zabijając dwóch najemników, którzy usiłowali go obrabować, po czym, przerażony tym, co zrobił zabrał metalowe zwoje i odleciał z systemu Onderona.**

Udał się na Korriban - świat przemieniony w mauzoleum - gdzie odczytując zwoje dowiedział się więcej na temat związku Nadda z legendarnymi Sithami. Gdy zaczął przeszukiwać ruiny natrafił na dziwną kryptę, lecz kiedy do niej wszedł, zawaliło się nań sklepienie. Kun zaczął wołać o ratunek, lecz ukazało mu się jedynie widmo Nadda. Duch oświadczył, że uwolni go, pod warunkiem, że podda się ciemnej stronie Mocy. Chcąc ocalić życie, Kun zgodził się, lecz nie zamierzał dotrzymać słowa. Złożona przysięga sprawiła jednak, że zaczął coraz bardziej ześlizgiwać się w objęcia Cienia. W końcu ciemna strona przepłynęła przez jego ciało z niesamowitą siłą, a z gardła Kuna, nago leżącego na powierzchni Korriban wydobył się krzyk, który swym echem poniósł się po galaktyce, docierając do każdego Jedi. Kun wzywał na pomoc swego Mistrza, Vodo Baasa, którego wcześniej zawiódł i opuścił. Kiedy ów krzyk dotarł do uszu Mistrza, ten właśnie zmierzał na wielką konferencję Jedi, mającą się odbyć na Denebie.

Zgromadzenie zwołał wiekowy Mistrz Jedi, Odan-Urr, w celu omówienia sytuacji w Systemie Cesarzowej Tety, jednak w trakcie zebrania, na Ossusie wylądowały kapsuły z setkami wojennych robotów Krathów. Dzięki zaciętej walce Jedi zdołali odeprzeć zagrożenie, lecz podczas walk śmierć poniósł Mistrz Arca Jeth, i to w chwili, gdy sam ratował życie swojemu uczniowi, Ulicowi Qel-Dromie. Młody Jedi wmówił sobie, iż zawiódł swego Mistrza. Podjął więc decyzję, że w celu rehabilitacji przeniknie w szeregi Krathów, niszcząc ich organizację od wewnątrz. W tym samym czasie, Exar Kun wylądował na odosobnionym, porośniętym dżunglą księżycu - na Yavinie IV. Został tam schwytany przez przeważającą liczbę wojowników Massassów, więc aby nie zostać złożonym na ofiarę raz jeszcze wezwał na pomoc potęgę ciemnej strony Mocy. Ponownie pojawił się duch Nadda, który tym razem uznał go za swego sprzymierzeńca, biorąc tym samym na ucznia. Kun zachwycony swą potęgą nie chciał nawet o tym słyszeć. Potężnym uderzeniem Mocy unicestwił widmo na zawsze, mianując się nowym Mrocznym Lordem. Podporządkował Massassów swojej woli, rozkazując im budowę większej liczby świątyń, które miały na celu ogniskowanie potęgi ciemnej strony. Niedługo potem odnalazł także wielki statek Nagi Sadowa, ukryty na księżycu tysiąc lat wcześniej i przywłaszczył go sobie.

**[notka: na oficjalnej stronie KOTORa 2 w tym miejscu jest błąd chronologiczny - poprawiłem go; dotyczył on psychicznego krzyku kuna, który miał miejsce dopiero na Korribanie, a nie jak podaje LucasArts, w grobowcu Nadda]

Więcej o tych wydarzeniach dowiedzieć się można z serii komiksów "Tales of the Jedi", oraz z encyklopedii Bastionu:
Exar Kun
Freedon Nadd
Ulic Qel-Droma
Nomi Sunrider
Tott Doneeta
Korriban
Yavin IV
TAGI: Knights of the Old Republic II (83)

KOMENTARZE (3)

  • Anor2004-11-25 11:25:23

    Super nius:) Podobają mi sie te opowiadanai:)

  • Darth Luke2004-11-24 21:31:30

    Taa, wreszcie coś o moim mistrzu:)

  • Kyp Durron2004-11-24 16:16:21

    Nareszcie wejście wielkiego Kuna.

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..