Zemsta Sithów

Śmierć jednego z głównych bohaterów - nowelizacja a film

Ternian za nowelizacją ROTS, RODV,E3 video game

W sieci pojawiła się ciekawa informacja, dotycząca śmierci Mace`a Windu. Co ciekawe pochodzi ona z adaptacji powieściowej "Zemsty Sithów".

"Tak, twoje uczucia cię zdradziły..." - tę kwestie wypowiedział Darth Vader przy końcowym pojedynku ze swoim synem Luke`iem na drugiej Gwieździe Śmierci w Powrocie Jedi. Doskonale odzwierciedlają one sytuacje, w której Anakin będzie musiał podjąć decyzję w "Zemscie Sithów". (Spoiler):

Anakin biegnie w dół głównego korytarza Senackiego Budynku Republiki, a następnie wchodzi do biura Najwyższego Kanclerza. W środku jest świadkiem przejmującej sceny. Palpatine błaga o życie Mace`a Windu, w czasie, kiedy Mistrz Jedi stoi naprzeciwko Kanclerza, z włączonym mieczem świetlnym.

Anakin patrzy na obydwu. Mace rozkazuje Anakinowy by ten wracał do świątyni Jedi, jak został wcześniej poinstruowany. Jednak Palpatine błaga Skywalkera, aby Anakin go ochronił przed stojącymi naprzeciw demokracji Rycerzom Jedi.

Dalej, Mace stara się ponownie przekonać Anakina. Mimo to Palpatine dalej błaga mówiąc "Pamiętasz historie Dartha Plagueisa Mądrego? ("You remember the story of Darth Plagueis the Wise?").

Anakin spogląda na Palpatine, ignorując słowa Mace`a.
"Darth Plagueis był prawdziwy" ("Darth Plagueis was real")- mówi Kanclerz.
Anakin spogląda na Palpatine w szoku mówiąc "Prawdziwy?..." ("Real?...")
Palpatine odpowiada "Darth Plagueis był moim mistrzem. Nauczył mnie esencji swojej potęgi" ("Darth Plagueis was my master. He taught me the key to his power").
W pewnym momencie głos Palpatine`a staje się zimy, a tym samym stary "Zanim go zabiłem..." ("...before I killed him.").

Mace stara się powiedzieć Anakinowy by nie wierzył Kanclerzowi.
Skulony Palpatine unosi głowę do góry. W tym momencie ujawnia się prawdziwy Kanclerz. Jest mocno postarzały, w jednej chwili zmienił swój wygląd.

"Nie jestem w stanie ci się przeciwstawić, jestem bezbronny. Jestem za stary u mojego kresu. Zbyt stary, słaby...poddaje się. Nie zabijaj mnie Mistrzu Windu." ("I cannot, I turn myself over to you. I am too weak in the end. Too old, weak ... I give up. Don't kill me, Master Windu. I surrender...")

Przypomina to trochę scenę kuszenia Luke'a z ROTJ, gdzie Imperator powiedział mu, by zadał tylko jeden cios. Wewnętrzny konflikt nasila się u Anakina. Zastanawia się nad rolą Rycerzy Jedi, przeciwstawiających się demokracji, niedocenianiu go w Radzie Jedi (prawdopodobnie chodzi o to, że nie został wysłany na Utapau, na co liczył), ideały i pomysły Palpatine`a, lojalność Kanclerza, gotowość Palpatine`a do podzielenia się drogą kontrolowania midichlorianów w celu tworzenia i podtrzymywania życia,....by uratować Padme - jego jedyną miłość.

Anakin wyskakuje w kierunku Windu, w momencie, kiedy Mace zamierza zaatakować Palpatine`a. Zaczyna się szybki i pełen furii pojedynek na miecze świetlne, pomiędzy Rycerzem Skywalkerem a Mistrzem Jedi. Finałem owej walki jest odcięcie dłoni Windu, przez Anakina. Dalej Sidious unosi ręce do góry i razi błyskawicami mocy w kierunku Mace`a. Jest to ukoronowanie Zemsty Sithów. Windu unosi się pod wpływem błyskawic, a tym samym zostaje wyrzucony przez okno w biurze Kanclerza, w stronę ruchu ulicznego planety Coruscant
(Koniec Spoilera).
Tak oto ginie przewodniczący rady Jedi (tę funkcję znamy z komiksu Jedi: Mace Windu).

Jednak czy adaptacja filmowa dokładnie zobrazuje sekwencje Zemsty Sithów? Otóż twórcy gry opartej na ROTS, ze stajni Lucasarts, zarzekają się, iż koniecznie trzymają się całej fabuły Epizodu III. W jednej ze scen zwiastuna gry, można zobaczyć pewną sekwencje. Obrazuje ona śmierć Mistrza Windu. (Spoiler):
Co ciekawe to właśnie Anakin, na dachach planety Coruscant, ciska błyskawicami mocy w Mace`a, zabijając go. Mimo wszystko może to być urozmaicenie fabuły gry, nie odnoszącej się zgodnie do filmu. Tak przynajmniej stwierdził niedawno Nick Gillard, że Anakin potrafi używać różnych sztuczek Mocy, ale nie będzie ich wykorzystywał w filmie. Zwłaszcza błyskawic.
(Koniec Spoilera).

Jeśli mówiąc dokładnie o filmie, można już teraz zauważyć ciekawą informacje. Otóż w dokumencie z 4 dysku DVD Trylogii Gwiezdnych Wojen, można spostrzec pewną scenę.
(Spoiler): Anakin zmieszanie patrzy w prawą, a następnie lewą stronę, po czym na jego twarzy ukazuje się błękitne światło, dalej robiąc głęboki zamach pełen furii. Cała sekwencje będzie prawdopodobnie przypominać scenę z Powrotu Jedi, w której Darth Vader przygląda się swojemu synowi, którego atakuje błyskawicami mocy Imperator Palpatine. Możliwe, iż podobną sekwencje ujrzymy w "Zemscie Sithów", zważywszy na fakt, iż kiedy Mace będzie pod wpływem piorunów Sidiousa, będzie miał jeszcze obie ręce, czego możemy się dowiedzieć z opisu jednego z wczesnych zdjęć serii Before the Helmet. Może to sugerować, iż kiedy owe jasne światło pojawia się na policzkach Skywalkera, to moment, w którym Sidious ciska błyskawicami mocy w Windu. Dalej można odnotować fakt, iż to właśnie Anakin dobije Mace`a, w czasie kiedy znajdować się on będzie w potrzasku Palpatine`a. Tym samym dokona swego wyboru i ostatecznie przejdzie na Ciemną Stronę Mocy. (Koniec Spoilera).

O przejściu Anakina na Ciemną Stronę rozmawiamy na FORUM..Tagi: przecieki (328)

Komentarze (37)

Popieram cie w 100% Jedi Master Zalew, również uważam że Obi-Wan był jednym z najpotężniejszych Jedi w histori ich zakonu,nie uważam by miał farta wszystko to jest zasługą pomysłowości sprytu i biegłością w posługiwaniu się mocą nie uważam też by był o 1 poziom niżej od Yody,Anakina czy Sidiosa w walce na miecze świetlne.A jeśli chodzi o śmierć Mistrza Windu, ja uważam że egzekucje wykona Sidious a nie Anakin, może lightingiem a może mieczem, dowiemy się 19 maja

Może Mace wytrąci miecz Anakinowi i Sidious rzuci mu swój? :)

słuszne spostrzeżenie Darth Malak :D i ten dramatyczny wyraz twarzy Mace'a "By the Force I'm going to die"

Sidious musi walczyć choć przez chwilę z Mace'm ponieważ na teaserze widać wyraźnie czerwone ostrze w scenie walki Mace'a.Anakin nie miał wtedy czerwonego miecza.

Darth Malul --> przyjacielu o śmierci Mace'a wszyscy już wiemy od bardzo dawna... :) aczkolwiek co do odgrzewanych kluch to polecam poczytać trochę wypowiedzi wielebnego George'a. mianowicie te kluseczki są robione celowo i według mnie jest to bardzo bardzo mądre. sprawa polego na tym żeby ukazać podobieństwo sytuacji wobac których stawali zarówno Anakin jak i Luke oraz pokazać jak diametralnie różnych wyborów dokonywali! dlatego "sala tronowa" na pokładzie Niewidzialnej ręki, równierz ta sytuacja odnosi się do klasycznej trylogii- mianowicie ostateczny wybór- czyje życie ocalić czyje odebrać po której opowiedzieć się stronie.- to było już podczas "elektryzowania" Luka

Dobrze, że są nawiązania do OT...

napewno tak bedzie wiedzialem

Darth Maul-->pamiętasz filmy Matrix,Terminotor 3 i inne produkcje gdzie wszystko błyszczy i huczy.Tak się teraz robi filmy które według tej Holywoodzkiej dziczy mają przyciągać ludzi do kin? Lucas pewnie wie że kręcąc filmy w sposób właściwy dla OT nie zaskoczy wielu smarkaczy( i tym samym nie zarobi na tym) ktorzy chcą widzieć strzelaniny, pościgi ,gwałty itd.A to że w ten sposób cierpią miliony fanów go nie obchodzi ważne są dodatkowe zera na koncie.I tu wychodzi moja największa obawa o EIII-przerost formy nad treścią:{

Powiem wam że o śmierci Mace'a wiedziałem już rok temu ale mniejsza z tym... a te wszystkie dialogi i ta kupa szlamu to jest poprostu odgżewana klucha nic więcej bo wszystko przez to że wszystkie pomysły wytraciły się na starej trylogii...

JM Zalew--> cieszę się że doszliśmy do porozumienia :))
Co do walk to jestem z tobą zgodny w 1000.....%.

Ludzie, Jedi i inne Sith'y pomyślcie sobie czym byłyby Gwiezdne Wojny bez bitew i walk na miecze.Choć przesady faktycznie nie lubię:)

Lord Bart --> kapnąłem to bardziej niż prawdopodobnie jesteś sobie w stanie wyobrazić bo SW to dla mnie przede wszystkim filozofia, lecz są momenty kiedy trzeba sięgnąć po miecz. ja bynajmniej nie kocham gwiezdnych wojen tylko i wyłącznie za napieprzanie się błyszczącą pałą

-->JM Zalew nie wiem czy kapnąłeś kiedyś, że SW wbrew pozorom to nie wieczna walka na sabery między jedi, Sithami i MJ.....

Anka --> o klimat się nie martwię i myślę że nie trzeba się martwić- ten film będzie go miał!
Darth Malak --> masz oczywiście rację :D ja tylko byłem lekko "niezadowolony" ze stwierdzenia że Obi miał farta. however spójrzmy na to z innej strony- Obi wychodzi zwycięski z najbardziej dramatycznych sytuacji- to świadczy o jego wielkości. aczkolwiek Lucas troche przesadza z tym że Obi zawsze musi najpierw dostać porządnie po mordzie. lecz mnie osobiście to nie przeszkadza bo patrze na to w sposób jaki powyżej przedstawiłem

Jedi Master Zalew--> nie umniejszam pod żadnym względem doświadczenia i kunsztu Obi Wana , zauważ jednak "fartowne" sytuacje które pozwalały mu wygrać badź przeżyć , i tak:
-Obi vs.Maul ,błąd Maula bawiąc sie w tłuczenie mieczem w krawędź nie wykończył Kenobiego
-Obi vs.Jango ,przed wpadnięciem do oceanu ocalił go kawałek liny
-Obi vs.Dooku ,przed śmiercią ratuje go Anakin a potem Yoda
-Obi vs.Grievous i Obi vs.Anakin nie będę uprzedzał faktów ale podejżewam że ponownie zadziała fart
I obiektywne zdanie na koniec: Kenobi wygrywał bo potrafił wykorzystac fartowne sytuacje które trafiały mu się podczas walk i to wespół z doświadczeniem decydowało o jego potędze jako Jedi.

nie chciałam nikogo urazić-ja wiem o czym jest początek zdaję sobie sprawę, że jest troszeczkę inny niż wydarzenia z EIV-VI, ale to był mit mojego pokolenia i po prostu boję się, że w natłoku jak nie walk to efektów zagubi się gdzieś klimat i magia

gdyby nie dyscyplina Jedi to bym oszalał czytając niektóre komentarze. walki, znowu walki? TAK WALKI!!! bo takie były czasy! czasy upadku Starej Republiki! czasy wyrżnięcia Rycerzy Jedi! czasy gdy do władzy w galaktyce dochodzili Lordowie Sith! jak to sie miało stać- Yoda przegrał w pokera z Sidiousem? A może Obi i Anakin grali w 33 na wykonywanie zadań Ani przegrał i musiał skoczyć do wulkanu? to jest tak ciężko zrozumieć. to były najbardziej dramatyczne czasy w historii galaktyki- CZASY WALKI!!!

faktycznie to zaczyna wyglądać jak klasztor shaolin w kosmosie ale być może się mylę(chciałabym)i jakoś to wszystko rozłoży się w filmie, ale ten spoiler naprawdę dobry

reeety znowu walki... Proponuje zmianę tytułu na E3: "Mortal Combats":(

Darth Malak- nie istnieje coś takiego jak fart. istnieje tylko Moc

ja również powątpiewam w przrównywanie Anakina do Yody czy Sidiousa. ja NIE robię wykładu na temat umiejętności walki na miecze świetlne. ja mówię o potędze Obi-Wana jako Rycerza Jedi, a na to składa się wiele czynników i ja nie twierdzę o wyższości Obiego w walce na miecze tylko o jego wyższości jako Rycerza Jedi. właśnie takie czynniki jak skupienie, opanowanie, wykorzystanie błędu przeciwnika świadczą o tym że Obi był potężniejszy od Anakina, choć potencjał większy był u tego drugiego lecz ten wybrał łatwą i szybką ścieżkę

Co do Obiego to myślę że mówiąc o doświadczeniu macie rację mógł wykorzystać błędy zaślepionego furią Anakina jednak z drugiej strony inni też popełniali błędy np. Qui Gon gdy dastał w zęby trzonem miecza , jego zabójca w parę chwil później gdy bawił się w zasypywanie Obiego iskrami czy Luke gdy poleciał się tłuc z Vaderem mimo ostrzeżeń że nie jest gotowy.Zwycięstwa jednych w pojedynkach to skutki błędów ich przeciwników.
Zresztą Kenobi w każdej walce miał cholernego farta.

DARTH VADER-->ja nie wierzyłbym tak bardzo papierowym danym, nigdy przecierz nie doszło do walki Anakin vs. Yoda czy Anakin vs. Sidious

Jedi Master Zalew - Obi pokona dlatego Anakina bo ma wiecej od niego doswiadczenia, a tym samym wykorzysta jego bled (spowodowane zbytnią wiarą w samego siebie). Warto zaznaczyc ze Anakin wa walce na miecze swietlne stoi na rowni z Yoda i Sidiousm. Obi-Wan jest od tych trojga o 1 poziom nizej w stylu walki na miecze. (oficjalna dane :))

first: a wy myślicie że miecz świetlny służy do oświetlania sobie drogi w ciemnych zaułkach Coruscant??? lightsaber tnie jak nic z czym mamy w życiu doczynienia a ręce są najbardziej narażone na "konfrontację" z ostrzem szczególnie podczas pojedynku a panie prabab to jak ty byś chciał tym mieczem zabijać??? uwielbiam takie bezsensowne pretensje. second: nie doceniacie Kenobiego on był jednym z najpotężniejszych Jedi i DLATEGO pokonał Anakina

JediKing - pewnie, że nie jest potężniejszy od Yody i Palpatine'a. Ich nie liczyłem, bo oni należą do najwyższej kategorii.
A to, że zostanie pokonany przez Kenobiego, to "wina" tego, że się za długo znali. Ponadto, nie zapominajmy, że po dziesięciu minutach walki człowiek będący po Ciemnej Stronie może przestać nad sobą panować z powodu niecierpliwości. A to prowadzi do błędów, a błędy do porażki.

Nadiru Radena-> każdego ?? czyli Yody też, aha przecież ciemna i jasna strona Mocy są sobie równe więc co to ma do rzeczy że jest po ciemnej stronie Mocy, zwłaszcza że i tak zostanie pokonany przez Obiego, więc chyba nie jest najpotężniejszy

prabab - czy to źle? Wreszcie NT pozbędzie się miana "bajeczki dla dzieciaków".
Nie wiem czemu mówicie, że Anakin nie powinien był w stanie pokonać Mace'a Windu... przecież to oczywiste, że Skywalker opanowany Ciemną Stroną jest potężniejszy od kazdego Jedi! (teoretycznie)

Taaak... Lucas ma kompleksy na punkcie odcinania rąk, głów, nadgarstków, przecinania na pół... W ogóle chyba mu coś odbiło w trakcie pisania scenarisza do E3, albo po prostu pokazuje nam swoje prawdziwe oblicze..

JediKing - to jest przesada i to ogromna, ale cóż, trzeba się z tym pogodzić, jęczenie i tak nic nie da... nie, żeby mi się to podobało...

Anakin pokona Mace ? Czy to nie jest już przesada ?

Lucas zdecydowanie ma kompleksy na punkcie odcinania rąk.

Anakin biedaczysko dał sie nabrac przez starego lisa Palpatina..

będzie dramatycznie myślę że kawałek tej sceny możemy zobaczyć w teaserze! kiedy Mace podnosi spokojnie i powoli acz z bardzo poważną miną miecz światlny jakby szykując się do ciosu w czyjś łeb- łeb Palpatine'. biedny Mace Windu

Ciekawe czy Palpik fałszował co do swego mistrza, czy nie...

Zajedwabisty spoiler :D

tego spoilera nie przeczytam...za dużo ujawnia...

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Zemsta Sithów"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.