TWÓJ KOKPIT
0

Muzyka

Rozpoczyna się nagranie…

2005-02-10 00:18:00 Resztki Imperium za StarWars.com

Gdy w kinie zgasną światła i skończą się już reklamy, na ekranie pojawi się pogo 20th Century Fox i Lucasfilm. Usłyszymy wtedy znajome fanfary, a potem zobaczymy litery płynące w głębię kosmosu, słysząc przy tym znajomą i kochaną melodię. Ale to nie od głównego tematu rozpoczęło się nagranie. Prawdę mówiąc słowo znajoma melodia nabierze tym razem nowego znaczenia. Tym razem główny motyw wypadł z planów nagrań. Nie oznacza to, że go nie będzie, wręcz przeciwnie, będzie, tylko wykorzystana zostanie jedna z istniejących już nagrań. Sesja odbyła się w studiu nagraniowym przy Abeby Road. Podobnie jak reszta procesu powstawania filmu, muzykę rzadko nagrywa się chronologicznie.

John Williams skomponował przeszło 40 nowych utworów do Epizodu III i będą one nagrywane przez kilka kolejnych dni z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną. Tytuły utworów mają charakter roboczy i z pewnością zostaną zmienione przed wydaniem albumu. Niektóre z nich mają nazwy w stylu „Chłopcy do bitwy” czy „Telewizor Palpatine’a”. Pierwszą nagraną melodią jest utwór „Wizyta Padme” (Padme’s Visit). Jest to utwór obrazującą dramatyczny romans między Anakinem a Padme. Młodzi kochankowie stracili już swą niewinność z Epizodu II, głównie przez uczestniczenie zarówno w długoletnich działaniach wojennych, jak i życiu w kłamstwie. W tym utworze przewija się temat „Across the Stars” z AOTC, ale jest inaczej zagrany. Słychać w nim nutkę desperacji, dawne brzmienie odeszło w cień. Lekko sygnalizowane są problemy dręczące Anakina, przez swoisty wstęp do marszu Imperialnego. Słychać głębokie basy, w tle powabnego, dramatycznego tematu miłosnego.

Następny utwór znajduje się na samym początku filmu. Ilustruje on pierwszy pojedynek na miecze świetlne, których w ROTS będzie kilka. (Spoiler): To powtórne spotkanie Obi-Wana i Anakina z Hrabią Dooku. (Koniec Spoilera) Muzyka ta jest agresywniejsza, gdyż jest akompaniamentem agresywnej walki. W utwór wpleciono znane już tematy postaci. Perkusja została wzbogacona o uderzenia cymbałów, usiłujące dogonić dźwięk skrzyżowanych mieczy. Ale z powodów praktycznych, to usiłowanie zostało tylko usiłowaniem, dźwięk mieczy pozostanie ten sam.

Wściekły dźwięk wydobywający się z kotłów towarzyszy zwieńczeniu walki, budzi uciszoną orkiestrę. Williams wsłuchuje się muzykę i stwierdza, że tu smyczki są zbyt ciche. Po każdym jednym nagraniu, Williams i kilku głównych muzyków idzie do pomieszczenia kontrolnego i wsłuchuje się co, zarejestrowały mikrofony. Wraz z Sławnem Murphym, inżynierem odpowiedzialnym za nagranie, Williams decyduje, które fragmenty, utwory należy nagrać na nowo. Częściej jednak nagrywane są fragmenty, z którymi były trudności, niż całe utwory. Potem wszystko jest ładnie edytowane. Następny utwór „Palpatine’s Seduction”. Utwór ten ma w sobie coś równie ciężkiego i emocjonującego jak scena, której będzie towarzyszyć. To muzyka podczas konwersacji rozmowy Anakina z Palpatinem w gabinecie Kanclerza. W pomieszczeniu kontrolnym Pablo śledził dokłądnie powstawanie tej muzyki śledząc też odpowiednią scenę na monitorze. Wydawało mu się, że słyszał tam refren śmierci Shmi. Gdy się scena kończy pojawia się temat Imperatora, tym razem zagrany bez chóru. A potem mamy przejście do sceny na (Spoiler): Utapau, gdzie Obi-Wan kontynuuje swą pogoń za Generałem Grievousem. (Koniec Spoilera) To mroczna rzecz, tak określił tę muzykę George Lucas.

Następny utwór to “Heroes Collide”, który zostanie wykorzystany podczas pojedynku Obi-Wana i Anakina. To nowy temat, koncentruje się głównie na sekcji dętej, podąża też za dwoma Jedi, których pojedynek przenosi się z (Spoiler): platformy lądowniczej, do środka przemysłowego kompleksu. (Koniec Spoilera) Muzyka pasuje do filmu, szybkie fragmenty są przerywane wolniejszymi, prawie jak ostatni film z Gwiezdnej Sagi, gdzie akcja przeplata się z opowieścią. W motywie tym słychać muzykę prawię identyczną jak w TESB, gdy Darth Vader zaczął rzucać Mocą przedmiotami w Luke’a. Wyraźnie słychać tu Marsz Imperialny. W bitwie tej muzyka musi się wpleść w dialog. Usłyszymy tu też elegancki temat Mocy. W pewnym momencie Shaw stwierdza, że jakość dźwięku wydawanego przez głośną perkusję wpływa na resztę orkiestry, więc Williams stwierdza by następny raz zagrać bez perkusji. Oczywiście oni mogą nagrywać jeszcze później…

W pewnym momencie Lucas stwierdza, że brakuje mu jeszcze jednego składnika – „Duel of the Fates” z TPM. Williams prosi go o cierpliwość, ta ingrediencja pojawi się później, dopiero w wielkim pojedynku.

Początkowo planowano w pierwszy dzień nagrać tylko cztery utwory, ale ponieważ wszystko poszło gładko, Williams stwierdza, że można nagrać cztery kolejne. Jeden z nich to „Another Happy Landing”, krótki utwór, pojawiający się w chwili przerwy podczas chaotycznej bitwy kosmicznej. Pojawia się temat Coruscant, spokojnego miasta-planety znany już z TPM. Kolejny „Yoda’s Fall” znów jest bardzo krótki, trwa niecałą minutę i jest dostosowany do akcji.

Ostatni utwór to „Revisiting Padme”, który przewija się podczas pojednania kochanków – Anakina i Padme. Znów mamy piękny temat miłosny z AOTC, albo raczej kolejną jego wariację. Ta muzyka to dowód, jak bardzo jest ona ważna w filmie. Pablo pamięta tę scenę, jeszcze bez tła muzycznego, teraz nabrała ona zupełnie innego wyrazu. Padme przynosi w sobie czystość, piękno miłości.

Na koniec Williams proponuje jeszcze 7M1 – to tytuł nazwany tak, by ominąć spoilery. To prawdziwa końcówka filmu, tragiczna i emocjonalna.

Nagraniu przysłuchiwali się Hayden Christensen, który koniecznie chciał tego doświadczyć, a także Frank Oz, który niebawem będzie nagrywał kwestie Yody.
TAGI: Epizod III: Zemsta Sithów (937) Frank Oz (107) Hayden Christensen (257) John Williams (433) plan (92) Relacja (276) Soundtrack (87)

KOMENTARZE (20)

 • apll2005-02-12 10:15:45

  No macie racje!Ale moim ulubionym utworem jest Duel z
  EI

 • Jedi Master Zalew2005-02-10 21:35:36

  ostatni epizod. jest tyle fantastycznych motywów muzycznych do wykorzystania+ nowe. będzie pięknie. aczkolwiek DotF jest magiczny! przy Across the Stars zawsze mam odlot...

 • Joylinda_Hawks2005-02-10 19:28:06

  Zastanawiam się tylko na ile przed premierą filmu ścieżka dźwiękowa pojawi się w sprzedaży – liczę że przynajmniej na początku maja – chociaż kto to wie. Już się nie potrafię doczekać, a to jeszcze tyle czasu. Ale fakt, faktem jest to ta "część" filmów która od początku trzymała wysoki poziom i wierzę że i w tym wypadku będzie rewelacyjna.

 • eJay2005-02-10 19:10:43

  Mam nadzieje, ze utwory te przenikna jakims cudem do sieci jeszcze przed premiera filmu. Nawet jesli beda w wersji roboczej:)

 • McKenobi2005-02-10 18:58:12

  niby wszystko pieknie ale pamiętajmy, że Williams ma skłonność do takiego jakby plumkania często.. przez to ciekawe kompozycje giną pośród chłamu (zwlaszcza w 10cio minutowych utworach). teraz skomponował ponad 40 rożnych wiec pewnie znowu ost jako calosc nie bedzie powalajacy, choc jakis nowy motyw owszem.. czekam z niecierpliwoscia..

 • AM11542005-02-10 16:06:29

  Zgadzam sie z przedmówcami.Muzyka Johna Williamsa to jedyna czesc Sagi której nie mozna nic zarzucic.Takie tematy muzyczne jak ''Imperial March'',''Duel of the Fates'' czy ''Across the Stars'' naleza do najlepszych jakie stworzył John Williams.
  Mam nadzieje ze utwór ''Heroes Collide'' ktory zostanie wykorzystany w E III podczas walki Obi-wana z Anakinem Skywalkerem stanie sie takim samym klasykiem jak wymienione wyzej utwory

 • Talon Kurrdelebele2005-02-10 15:43:00

  W pełni zgadzam się z przedmówcami. Muzyka nie może być zwalona, to jest pewne.

 • Helian2005-02-10 15:31:45

  aaaa spojler nie jest pokolorowany na biało

 • anka2005-02-10 14:53:56

  tak, to jednyna rzecz która została zrobiona na poziomie Starej Trylogii(oczywiście nie oceniam Eiii), pewnie niektórzy się uśmiechną, ale Across the Stars to moim zdaniem jeden z najpiękniejszych tematów w dziejach kina. Kocham Williamsa i mam nadzieję, że w Eiii cudowna będzie nie tylko muzyka...

 • Nadiru Radena2005-02-10 13:54:34

  W ogóle doskonała muza to jedyna rzecz w Nowej Trylogii, której mogliśmy być pewni - no i może trochę dobrych efektów specjalnych.

 • Hazar_Chaal2005-02-10 13:41:46

  Muzyka to jedyna rzecz z e3, która zapowiada się dobrze. Pewnie jak zwykle będzie genialna.

 • Darth Phabious2005-02-10 13:01:59

  I na Gali rozdania podyrygował "Main Theme"

 • łosiu2005-02-10 12:56:42

  Super! Ta muzyka będzie wspaniała :D Już nie mogę się doczekać. Williams jest wspamiałym kompozytorem. Ostatnio dostał nawet jakąś nagrodę za całokształt.

 • Kyle Katarn2005-02-10 12:52:43

  Zobaczymy POGO? :D No nieźle!! A kto dokładnie z ekipy 20th Century będzie pogował przy muzyce Williamsa ? ;)))

  A tak poważnie to bardzy smakowity news.

 • Darth Phabious2005-02-10 12:44:10

  Nagrywaj, Mój Mistrzu...

 • Mistrz Fett2005-02-10 12:32:51

  Rancja Anorku. Muzyka napewno będzię cudna :D

 • Anor2005-02-10 12:07:00

  Ahhh muza to jest to co na pewno nie zostanie skopane w filmie:)

 • the chosen one2005-02-10 10:02:59

  Ja też

 • Krogulec2005-02-10 09:43:32

  Willams wie co robi i według mnieatmosfera we wszstkich częściach star wars jest kreowana głównie przez jego muzykę :)

 • Mefisto2005-02-10 01:16:30

  już nie mogę się doczekać :D

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..