TWÓJ KOKPIT
0

Muzyka

Nagrywając Zemstę

2005-02-10 22:27:00 Resztki Imperium za StarWars.com

W przypadku każdego filmu z cyklu Gwiezdne Wojny, kompozytor John Williams, wybiera odpowiedni utwór, który nie pojawia się w filmie, a przynajmniej w całości i tworzy z niego samoistną całość. Czasem wydaną jako singiel, czasem jako suitę koncertową a czasem jako teledysk. W przypadku ANH był to główny temat (plus jeszcze temat z Kantyny – acz to osobna historia), w TESB – Marsz Imperialny, w ROTJ – „The Forest Battle”, w TPM „Duel of the Fates”, w AOTC – „Accros the Stars”.

Nie inaczej będzie w Epizodzie III. Utwór ten został nazwany po prostu „Zemsta Sithów” (Revenge of the Sih) lub dla potrzeb nagrań 6M9. Pojawia się podczas pojedynku Obi-Wana i Anakina. Drugiego dnia nagrań, aż połowę czasu przeznaczono na nagranie tego utworu, w dwóch wersjach – tej która znajdzie się w filmie i tej, zmodyfikowanej, pełniejszej, na płycie z muzyką.

Jest to całkowicie nowy temat, ale na tyle wpadający w ucho, że Pablo gwizdał go sobie potem pod nosem. Będzie zawierał on też elementy chóry jak i ciężkiej perkusji, acz te rzeczy zostaną dograne później i nałożone. Dla scen dialogowych, pomiędzy Obi-Wanem i jego upadłym uczniem, nagrano temat Mocy.

Dla Williamsa był to trudny utwór, który musiał być wielki i mieć w sobie dużo energii. I ma.

Lucas stwierdził, że nie może doczekać się, kiedy usłyszy chór. Inny utwór nagrany tego dnia, to „Good-Bye Old Friend”, który będzie słyszalny, gdy Obi-Wan opuści swój statek i pożegna się ze swoim lojalnym oficerem – Komandorem Codym. To temat ciężki i militarystyczny. Przypomina trochę utwór „Belly of the steal Beast” z filmu „Indiana Jones i Ostatnia Krucjata” (jeden z ulubionych utworów Pabla. Utwór ten możecie wysłuchać tutaj>>>. Został wykorzystany w żarcie prima aprilisowym, sprzed paru lat).

Potem Lucas uznał, że przydałby się drobne zmiany. Williams to podchwycił. Co najciekawsze, Londyńska Orkiestra Symfoniczna zagrała nową wersję zupełnie bez przygotowania, dostali nuty i zagrali.

Potem był nagrywany utwór „Good-Bye old Friend”. A potem Pablo miał szansę po raz kolejny, zobaczyć jak muzyka zmienia wydźwięk filmu. Scena z Padmę i Anakinem, rozmawiającymi w jej apartamencie. Bez muzyki wydawała się niewinną rodzinną sceną, ale z muzyką, od samego początku wiadomo, że coś jest nie tak, muzyka przepowiada los młodych kochanków.


Na koniec Williams stwierdził, że jeden z muzyków, David czekał 25 lat, by móc zagrać następny utwór. I zagrał, utwór ten pięknie zacytował temat Księżniczki Lei… w E3.

Na oficjalnej pojawiło się zdjęcie z tytułami utworów, roboczymi oczywiście. A są to:

Walcząc z Grievousem (Fighting with Grievous)
Plany dla bliźniąt (Plans for the Twins)
Pływanie, Droidy i Y... (Swimming, Droids adn Y…) -(ostatni wyraz znalazł się poza zdjęciem.)
Posuwając rzeczy na przód (Moving Things Along)
Wielki skok Palpatine'a (Palpatines Big Pitch)
Chłopcy do bitwy (Boys into Battle)
Sceny i marzenia [sny] (Scenes and Dreams)
Jadąc na jaszczurce (Riding the lizard)
Modne wyjście (The Mody Trip)
Yoda na wygnaniu (Yoda’s To Exile)
Obi-Wan
TAGI: Epizod III: Zemsta Sithów (937) George Lucas (1107) John Williams (433) plan (92) Relacja (276) Soundtrack (87)

KOMENTARZE (9)

 • Talon Kurrdelebele2005-02-11 17:44:21

  Taak... to będzie piękne :)

 • łosiu2005-02-11 12:18:56

  Super :))))))) Jak już ktoś kiedyś napisał: "Muzyka to napewno nie to co zostanie zrąbane (czy jakoś tak)"........ i ja się z tym w 100% zgadzam.

 • thingrodiel2005-02-11 12:15:14

  "Będzie zawierał on też elementy chóry jak i ciężkiej perkusji"
  Serduszko zapukalo mi w rytmie cha-cha. Uwielbiam takie rzeczy w muzyce. Niecierpliwie czekam na soundtrack, do tej pory takie utwory mi sie szalenie podobaly - Duel of the Fates jest genialny, Accross the Stars przepiekny (b. stylowy). O Imperial March chybanie musze wspominac? ;-)
  Juz zacieram raczki, jak sie tylko pojawi muzyka popedze do sklepu :)

 • HaN2005-02-11 11:46:53

  Z oficjalnej ;) Gdyby nie to ze muza z E II nie dostala nawet nominacji do Oscara, to powiedzialbym ze ta sciezka dostanie go na pewno (mimo ze nawet jej nie slyszalem).

 • zep2005-02-11 10:47:24

  skąd te tytuły ??? WIELKI SKOK PALPATINE`A i JADĄC NA JASZCZURCE Mam nadzieje że zmienią tytuły JEZZZZZUUUUU

 • Calsann2005-02-11 09:57:17

  zapowiada się ciekawie...

 • Darth Melek2005-02-11 09:41:40

  "The Mody Trip"??? A nie przypadkiem "The Moody Trip" - Nastrojowa (Smutna) Podroz? Bo jakos "modne wyjscie" nie pasuje mi do ROTS

 • Darth Melek2005-02-11 09:38:26

  "The Mody Trip"??? A nie przypadkiem "The Moody Trip" - Nastrojowa (Smutna) Podroz? Bo jakos "modne wyjscie" nie pasuje mi do ROTS

 • Gith2005-02-11 00:32:37

  Across the stars :P

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..