Różne

''Gwiezdne Wojny'' w telewizji w 30. rocznicę swojego powstania

Canal+

Z okazji 30-lecia premiery "Gwiezdnych wojen" Canal+ Film zaprasza na wydarzenie specjalne. Codziennie, od 22 do 27 maja o 20:00, stacja emitować będzie jedną część gwiezdnej sagi. Pierwszy wyprodukowany epizod serii, czyli "Nowa nadzieja", przypomniany zostanie w dniu rocznicy jego premiery, 25 maja.

"Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce…" - od tych słów 30 lat temu narodził się fenomen "Gwiezdnych Wojen". Najpopularniejsza na świecie filmowa saga to 6 pełnometrażowych filmów zgrupowanych w dwie trylogie. Jako pierwsza powstała "Nowa nadzieja", która zgodnie z chronologią akcji jest 4. częścią serii. Film w USA miał premierę 25 maja 1977 roku. Wyświetlano go wówczas jedynie na 32 ekranach, podczas gdy dziś przeciętny film w USA wchodzi do dystrybucji kinowej przynajmniej w 800 kopiach. "Gwiezdne Wojny" od dnia premiery w samych tylko kinach zarobiły prawie 4 miliardy dolarów, a na książki, filmy, płyty, gry i zabawki związane z gwiezdną sagą Amerykanie co roku wydają ponad miliard dolarów.

Na pomysł kosmicznej baśni dla młodzieży George Lucas wpadł na początku lat 70. Reżyser należał wówczas do nowego pokolenia hollywoodzkich twórców obok Martina Scorsese, Williama Friedkina, Petera Bogdanovicha i Francisa Forda Coppoli, który uważał Lucasa za geniusza. Namawiał go na realizację scenariusza "Czasu Apokalipsy", Lucas wybrał jednak inny projekt: filozoficzną przypowieść o orwellowskim świecie przyszłości "THX 1138". Rok później zapowiedział, że chce zrobić film fantastyczny dla młodych widzów, co Coppolę wprawiło w osłupienie. Projekt dojrzewał kilka lat, doczekał się wydania książkowego w 1976 roku i wreszcie rok później wszedł na ekrany. Do końca 1977 roku trafił do Wielkiej Brytanii, Szwecji, Finlandii, Argentyny, a nawet na Filipiny. Do Polski zawitał dopiero po dwóch latach. Film, w który nie wierzył w Hollywood niemal nikt, zapoczątkował zbiorowe szaleństwo na punkcie Luke'a Skywalkera i Dartha Vadera.

Niesłychanej popularności "Gwiezdnych Wojen" doszukiwano się zarówno w młodzieńczej świeżości filmu, niesłychanie nowoczesnej jak na tamte czasy realizacji, ale również w sprawnym połączeniu mitów i wątków obecnych w naszej kulturze. W "Zemście Sithów" mamy przecież nawiązania do narodzin Frankensteina, westernowego rodeo, samurajskich pojedynków i wampira Nosferatu. W romansie księżniczki Leii i przemytnika Hana Solo odnaleźć można burzliwy związek wyniosłej Scarlett O'Hary z cynicznym, ale czarującym Rhettem Butlerem z "Przeminęło z wiatrem", ale też miłosną historię Ricka Blaine'a i Ilsy Lund z "Casablanki". Co ciekawe, w bohaterach gwiezdnej sagi dopatrzeć się można również wątków autobiograficznych. Główny bohater to ponoć alter ego samego reżysera (Luke S. = Lucas), a jego starszy towarzysz, zręcznie igrający z systemem Han Solo, to rzekomo ukłon w stronę samego Coppoli.

Film Lucasa wyróżniał się spośród innych produkcji science fiction, tym że nie był zawieszony w próżni. Każda z planet miała swoją - rozwijaną w dalszych częściach - historię, postaci należały do określonych gatunków, których pochodzenie i zwyczaje poznawaliśmy w kolejnych epizodach. Fenomenalnie rozwiązano też problem języków, którymi posługiwały się rozmaite kosmiczne stwory. Jawa na przykład mówią zmiksowanymi afrykańskimi dialektami, dźwięki wydawane przez Chewbaccę to odgłosy niedźwiedzia i morsa, a na mowę Greedo składają się słowa zapożyczone z 15 systemów językowych.

CANAL+ Film wyemituje gwiezdną sagę w kolejności zgodnej z chronologią akcji filmu:

GWIEZDNE WOJNY - CZĘŚĆ I MROCZNE WIDMO
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace, 1999
CANAL+ Film: wtorek, 22 maja 2007, 20:00

GWIEZDNE WOJNY - CZĘŚĆ II ATAK KLONÓW
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones, 2002
CANAL+ Film: środa, 23 maja 2007, 20:00

GWIEZDNE WOJNY - CZĘŚĆ III ZEMSTA SITHÓW
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith, 2005
CANAL+ Film: czwartek, 24 maja 2007, 20:00

GWIEZDNE WOJNY - CZĘŚĆ IV NOWA NADZIEJA
Star Wars: Episode IV - A New Hope, 1977
CANAL+ Film: piątek, 25 maja 2007, 20:00

GWIEZDNE WOJNY - CZĘŚĆ V IMPERIUM KONTRATAKUJE
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back, 1980
CANAL+ Film: sobota, 26 maja 2007, 20:00

GWIEZDNE WOJNY - CZĘŚĆ VI POWRÓT JEDI
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi, 1983
CANAL+ Film: niedziela, 27 maja 2007, 20:00Tagi: Telewizja (51)

Komentarze (21)

to miłe ...

Akurat jak będzie lecieć ROTS, to ja będę na biwaku :/ Dobrze, że mam wszystkie części na DVD i przenośnie DVD :D

No to zarąbiście. Wreszcie coś porządnego w tej zasranej telewizji będzie lecieć :D

Czy Misiek uwzglednił w swoim podziale fanow: dzieci C+ ? :D

Buuuuuu, ja chcę isć do kina na maraton!!!
Byłem w Iluzjonie na NN i jeszcze mi mało:D

Hehe.... I nastąpi inwazja malutkich Ironów xD na szczęście większość neosów nie ma C+ (mam nadzieję :PP)

Przynajmniej zostaliśmy ostrzeżeni. Możemy szykować zasieki:P

puszczac star wars na 30 lecie star wars? żenada :D

Panowie, to normalnie masakra jakaś!

..znaczy się: bardzo miło, że C+ tak pomyślał. SW idealnie na 30-lecie.

normalnie masakra

O! NIE! Znowu będzie wysyp debili :)

a ja mam Cyfrowy Polsat, pozdro555 :(

w HD czy SD ?

W mordę jeżyka... Ciekawe czy będą nowi "fani" :P...

Kurka... Puściliby na jakimś normalnym kanale... Ja C+ nie mam ://

Mogliby puścić wszystko w jednym dniu :D

"Do Polski zawitał dopiero po 20 latach" - chyba po 2 latach :P

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Różne"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.