Klasyczna Trylogia

Tydzień ''Nowej nadziei'' - prawda czy mit? #1

StarWars.com

To już 30 lat...tyle czasu minęło od premiery pierwszego naszego ukochanego filmu, a wciąż tak mało o nim wiemy. Dziś rozpoczynamy na Bastionie obchody 30-lecia, czyli Tydzień "Nowej nadziei". Nasza wesoła redakcyjna załoga przez ostatnie dni pracowała nad kilkoma wspaniałościami, którymi już teraz zaczynamy się dzielić z drogimi czytelnikami. Na dobry początek otwieramy na Bastionie krótką serię wiadomości: "prawda czy mit?"
I na początek...

Mit: Długo przed premierą pierwszych "Gwiezdnych Wojen" cała historia sagi - od części I do VI, istniała w serii książek pod tytułem "Dzienniki Whills" ("The Journal of the Whills").


Prawda: były plotki o książce, która opisuje całą sagę, a nawet takie plotki, które opisywały "Dzienniki.." jako serię 12 książek. Ale to tylko marzenia fanów. Tak naprawdę słowo "Whills" pojawia się w adaptacji książkowej "Nowej Nadziei", we wstępie: Z pierwszej sagi "Dziennika Whills". Ten wstęp przez wiele lat wprawiał czytelników w sporo zamieszania, ale tajemnicze "Dzienniki.." to nie niskonakładowa książka cenna dla kolekcjonerów, tylko fikcyjna kronika wydarzeń znanych nam z filmów.

W książce "Star Wars: The Annotated Screenplays" George Lucas opowiedział: "Początkowo chciałem, żeby cała ta historia została opowiedziana przez kogoś innego. Kogoś kto obserwował wszystko z boku, kogoś prawdopodobnie nawet mądrzejszego niż śmiertelnicy, którzy brali udział w tamtych wydarzeniach. Jednak w końcu porzuciłem ten pomysł, a koncept Whills zaczął przemieniać się w ideę Mocy. W końcu jednak Whills stał się tymi wszystkimi pomysłami, notatkami, cytatami, z których korzystałem przy pisaniu scenariusza. W ten sposób ta historia rzeczywiście została pobrana z dziennika Whills."Prawdą jest również to, że była taka jedna książka z "Gwiezdnych Wojen", która ukazała się przed premierą filmu, czyli majem 1977. Być może dzięki temu ta legenda jest tak silna. A była to wspominana wcześniej adaptacja książkowa - wydana w listopadzie roku 1976, wtedy pod tytułem "Gwiezdne Wojny: przygody Luke'a Skywalkera". Teraz to wydanie jest cennym kąskiem dla kolekcjonerów, bo okładkę rysował sam Ralhp McQuarrie, zaś tył okładki zdobił dumny napis "wkrótce w kinach spektakularny film!" Książka była napisana na podstawie scenariusza, ale ukazała się w czasach, kiedy nikt - nawet i sami twórcy - nie podejrzewał, że SW stanie się przełomem w światowej kinematografii. Być może właśnie stąd wzięły się domysły, jakoby pierwszy film był adaptacją serii książek.Tagi: Tydzień Nowej nadziei (15)

Komentarze (8)

coś mi się o książce obiło o uszy a teraz dowiedziałem sie czegoś więcej

Jaro> A jak są one opisane w nim? :D

uwaga: ten dziennik jest niekanoniczny! a dlaczego? dlatego, że streszczenie zdarzeń ROTS nijak ma się do wersji z 2005 r.

Hmm... a szaman Whills od Qui-Gona?

"Journal..." istnieje. Fakt, jest tego z półtorej strony (maszynopisu, rękopisu?), ale jest. Wystarczy zajrzeć do "The Making of Star Wars" J.W. Rinzlera lub zapytać YeDDi, która tę książkę ma.

Wzmianka o dziennikach widniała również w części z pierwszych wersji scenariusza do filmu.

zaiste "spectacular motion picture". zaiste :)

o tych dziennikach nie slyszalem, dobrze wiedziec :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Klasyczna Trylogia"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.