Klasyczna Trylogia

Wirtualny Wizualny Przewodnik po ''Nowej nadziei'' #1

LS za oficjalną

Wirtualny Wizualny Przewodnik - logo otwierające

Ze scenariusza:

STAR WARS
"Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce...."
Ciekawostki:

Gwiezdne Wojny nie zawsze zaczynały się od słów „Dawno temu w odległej galaktyce”. W pierwotnych wersjach treatmentu, opowieść osadzona była w XXXIII wieku, podczas wojny domowej w galaktyce. Słynna linia pojawiła się po raz pierwszy dopiero w czwartej wersji scenariusza i brzmiała „Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce, miała miejsce niewiarygodna przygoda.”

Wersja książkowa Gwiezdnych Wojen, jak również inne „drukowane adaptacje” powstały na długo przed ustaleniem finalnego tytułu czy początkowych napisów w ostatniej wersji, dlatego w książce mamy akcję osadzoną słowami „inna galaktyka, inny czas”. Natomiast w komiksie Marvela mamy informację „ta historia nie jest powiązana z Ziemią, jej czasem czy kosmosem. Dzieje się w innym układzie słonecznym, w innej galaktyce i może się dziać w przyszłości, przeszłości lub nawet teraz.”

Mówi George Lucas – scenarzysta i reżyser: „To co chciałem powiedzieć, to „Dawno temu, w odległym królestwie” (U nas się mówi „Dawno, dawno temu, za siedmioma górami...”). Chciałem przez to pokazać, że to bardziej baśń niż science fiction. W ten sposób chcieliśmy powiedzieć, że nie musicie się martwić o naukowe aspekty, bo one i tak nie istnieją. To wszechświat, który sam stworzyłem, w którym okręty kosmiczne mogą wydawać dźwięki, a my możemy robić cokolwiek tylko chcemy”.

Muzyczna fanfara, która towarzyszy logo Lucasfilm oryginalnie była przeznaczona tylko dla filmów kręconych w formacie Cinemascope. Po raz pierwszy zaprezentowano ją w roku 1954. Jej autorem jest Alfred Newman, a dziś powszechnie jest znana jako Fox Fanfare i często występuje w filmach wytwórni 20th Century Fox, obok logo wytwórni.

Pracując nad scenariuszem Gwiezdnych Wojen, George Lucas przez wiele lat używał słów Dziennik Whills, gdzie miał spisane główne koncepcje i krótkie streszczenie. To był punkt wyjścia dla napisania treatmentu (streszczenie scenariusza), pierwszej roboczej wersji i trzech kolejnych – scenariusza. Ale nawet w czwartej, poprawionej wersji znalazły się sceny, które nie zostały zmienione względem pierwszego oryginału. Pisaliśmy o tym już tutaj.

Podczas prac George Lucas miał pomysł by wprowadzić w opowieść rodzinę Wookieech. W jednej z wersji, film miał się zaczynać, gdy ojciec Wookiee opowiada swojemu synowi o „Wujku Chewbacce”. Potem miał zacząć przeglądać obity w skórę dziennik, który miał się okazać pamiętnikiem Chewbaccy. Prawdopodobnie Chewbacca zostawił książkę dla swego bratanka, wkrótce przed śmiercią. A gdy ojciec Wookiee zaczyna czytać, film przenosi się w akcję, którą znamy z obecnej sceny otwarcia.


Pierwsze logo 20th Century Fox narysował Emil Kosa, autor rysunków służących za tło filmu, w 1933 roku. Cyfrowa, poprawiona wersja logo Foxa, zadebiutowała w roku 1994. Z kolei czarno-biały rysunek to jedna z wcześniejszych wersji logo Lucasfilmu, z początku lat 70. W filmie z 1977 wykorzystano prosty napis Lucasfilm LTD, a dopiero w 1997 stare tekstowe logo zostało zastąpione iskrzącym.Tagi: Wirtualny Wizualny Przewodnik (3)

Komentarze (8)

fajny i ciekawy przewodnik. Ale faktycznie przydałby się jakiś osobny dział, żeby wszystko było razem :)

Sky-> Jestem za! Przydałby się do tego jakiś osobny dział w którym byłby jakiś porządek. Takie informacje są zarówno bardzo ciekawe jak i bardzo ulotne. Warto by je poukładać ;)

Bardzo ciekawe. Czekam na kolejne części Przewodnika.

fajne
i fajnie by było jakby ktoś zrobił porządek z tymi artykułami o OT, bo lekki bałagan się robi (w menu po lewej), a wiele artów po prostu było, a nie zostało dodanych do menu :P

A to ciekawe. Nice to know. :]

Za te ciekawostki dotyczace SW naleza sie duze brawa. Moze by tak stworzyc nowy dzial na tej zasadzie, gdzie jakosc ciekawostek odnosnie poszczegolnych epizodow bylaby istotniejsza niz ilosc...?

Nie ma to jak plotki o ANH.

Interesujące =)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Klasyczna Trylogia"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.