TWÓJ KOKPIT
0

Klasyczna Trylogia

Wirtualny Wizualny Przewodnik po ''Nowej nadziei'' #1

2007-06-16 00:30:03 LS za oficjalną

Wirtualny Wizualny Przewodnik - logo otwierające

Ze scenariusza:
STAR WARS
"Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce...."
Ciekawostki:

Gwiezdne Wojny nie zawsze zaczynały się od słów „Dawno temu w odległej galaktyce”. W pierwotnych wersjach treatmentu, opowieść osadzona była w XXXIII wieku, podczas wojny domowej w galaktyce. Słynna linia pojawiła się po raz pierwszy dopiero w czwartej wersji scenariusza i brzmiała „Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce, miała miejsce niewiarygodna przygoda.”

Wersja książkowa Gwiezdnych Wojen, jak również inne „drukowane adaptacje” powstały na długo przed ustaleniem finalnego tytułu czy początkowych napisów w ostatniej wersji, dlatego w książce mamy akcję osadzoną słowami „inna galaktyka, inny czas”. Natomiast w komiksie Marvela mamy informację „ta historia nie jest powiązana z Ziemią, jej czasem czy kosmosem. Dzieje się w innym układzie słonecznym, w innej galaktyce i może się dziać w przyszłości, przeszłości lub nawet teraz.”

Mówi George Lucas – scenarzysta i reżyser: „To co chciałem powiedzieć, to „Dawno temu, w odległym królestwie” (U nas się mówi „Dawno, dawno temu, za siedmioma górami...”). Chciałem przez to pokazać, że to bardziej baśń niż science fiction. W ten sposób chcieliśmy powiedzieć, że nie musicie się martwić o naukowe aspekty, bo one i tak nie istnieją. To wszechświat, który sam stworzyłem, w którym okręty kosmiczne mogą wydawać dźwięki, a my możemy robić cokolwiek tylko chcemy”.

Muzyczna fanfara, która towarzyszy logo Lucasfilm oryginalnie była przeznaczona tylko dla filmów kręconych w formacie Cinemascope. Po raz pierwszy zaprezentowano ją w roku 1954. Jej autorem jest Alfred Newman, a dziś powszechnie jest znana jako Fox Fanfare i często występuje w filmach wytwórni 20th Century Fox, obok logo wytwórni.

Pracując nad scenariuszem Gwiezdnych Wojen, George Lucas przez wiele lat używał słów Dziennik Whills, gdzie miał spisane główne koncepcje i krótkie streszczenie. To był punkt wyjścia dla napisania treatmentu (streszczenie scenariusza), pierwszej roboczej wersji i trzech kolejnych – scenariusza. Ale nawet w czwartej, poprawionej wersji znalazły się sceny, które nie zostały zmienione względem pierwszego oryginału. Pisaliśmy o tym już tutaj.

Podczas prac George Lucas miał pomysł by wprowadzić w opowieść rodzinę Wookieech. W jednej z wersji, film miał się zaczynać, gdy ojciec Wookiee opowiada swojemu synowi o „Wujku Chewbacce”. Potem miał zacząć przeglądać obity w skórę dziennik, który miał się okazać pamiętnikiem Chewbaccy. Prawdopodobnie Chewbacca zostawił książkę dla swego bratanka, wkrótce przed śmiercią. A gdy ojciec Wookiee zaczyna czytać, film przenosi się w akcję, którą znamy z obecnej sceny otwarcia.


Pierwsze logo 20th Century Fox narysował Emil Kosa, autor rysunków służących za tło filmu, w 1933 roku. Cyfrowa, poprawiona wersja logo Foxa, zadebiutowała w roku 1994. Z kolei czarno-biały rysunek to jedna z wcześniejszych wersji logo Lucasfilmu, z początku lat 70. W filmie z 1977 wykorzystano prosty napis Lucasfilm LTD, a dopiero w 1997 stare tekstowe logo zostało zastąpione iskrzącym.

TAGI: Wirtualny Wizualny Przewodnik (3)

KOMENTARZE (8)

 • darth ithilnar2007-06-18 13:29:30

  fajny i ciekawy przewodnik. Ale faktycznie przydałby się jakiś osobny dział, żeby wszystko było razem :)

 • Talon Kurrdelebele2007-06-18 00:21:43

  Sky-> Jestem za! Przydałby się do tego jakiś osobny dział w którym byłby jakiś porządek. Takie informacje są zarówno bardzo ciekawe jak i bardzo ulotne. Warto by je poukładać ;)

 • Cletus2007-06-17 18:47:48

  Bardzo ciekawe. Czekam na kolejne części Przewodnika.

 • Sky2007-06-17 14:36:10

  fajne
  i fajnie by było jakby ktoś zrobił porządek z tymi artykułami o OT, bo lekki bałagan się robi (w menu po lewej), a wiele artów po prostu było, a nie zostało dodanych do menu :P

 • Ri Rakhis2007-06-16 20:34:33

  A to ciekawe. Nice to know. :]

 • HaN2007-06-16 15:05:06

  Za te ciekawostki dotyczace SW naleza sie duze brawa. Moze by tak stworzyc nowy dzial na tej zasadzie, gdzie jakosc ciekawostek odnosnie poszczegolnych epizodow bylaby istotniejsza niz ilosc...?

 • Jedi-Lord2007-06-16 12:56:33

  Nie ma to jak plotki o ANH.

 • Bakuś2007-06-16 07:39:08

  Interesujące =)

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..