Fandom

''Gwiezdne Wojny'' vs. ''Gwiezdne wojny''

Vigo

Niedawno w komentarzach do jednego z newsów rozgorzała dyskusja na temat pisowni tytułu naszej ukochanej sagi. Wielu z jej uczestników ucieszy zapewne fakt, że istnieje strona internetowa poświęcona właśnie tej sprawie. Zapraszamy do zapoznania się z akcją "NIE błędnym tytułom Gwiezdnych wojen".Tagi: Nauka (67)

Komentarze (45)

Bo to były te konkretne Pierścienie: Trzy, Siedem, Dziewięć i Jedyny. To tak, jak mógłbyś mieć tytuły "Władca Łysej Polany" i "Władca łysej polany".

wedle mnie to może być "Gwiedne Wojny". skoro pisze się "Władca Pierścieni", pierścien to nie nazwa własna, a pisze się go też z dużej litery... skoro takie nzewnictwo w książce przeszło przez korektę to czemu "Gwiezdne Wojny" miałoby być błędęm??? A jezyk polski to język żywy chcę zauważyć, to znaczy, że ciągle się zmienia, jego zasady też, przecież do niedawna [do 1998r.] imiesłowy przymiotnikowe pisało się różnie, a teraz ujednolicono na łączne z nie. Zatem czemu nie miałoby wejść do poprawnej polszczyzny wyrażenie "Gwiezdne Wojny" skoro tak jest zapisywane w większości przez, jak widać z resztą, większość osób, które są użytkownikami tego wyrażenia???!!! Wyjątek potwierdza regułę oraz bez wyjątków nie ma reguły.. jak widać... tych wyjątków jest troche.. nie tylko Gwiezdne Wojny.. ale na przykład Władca Pierścieni..

Jeszcze tylko zajmiemy się tą nieszczęsną "nowelizacją" i cały świat będzie nasz! <insert maniac laughter here>

Knights of the Old Republic - tylko of i the pisane małymi literami.

Ja zawsze pisałem tylko of małe.
Dobrze, żę powstała ta strona

Gniezdne Wojny...

CO???????????? To tylko marnotractwo internetu ;)

Boże, ale dysputy tu się toczą, ludzie, znajdźcie sobie hobby :P

Aha - Gwiezdne Wojny :]

Sida, jak przestałeś lurkować, to marsz na forum! :D Zdecydowanie za mało tam mamy 37-latków z długim fanowskim stażem :)

=> Nadiru Radena
Dlatego zastrzegłem: można było _long ago_. Gdyby w latach 70...80-tych spolszczono wyraz, dziś to "Jedi" wydawałby się dziwny.

Hesus Marya, Sido, żartujesz li ty? Jak bym zobaczył gdzieś spolszczonego na poważnie i użytego na poważnie (np. w takim Newsweeku) "dżedaja" to bym chyba wykorkował - rozumiem, że gusta gustami, ale pisać, że wybrano najgorzej, bo zostawiono "Jedi" to zdecydowanie przesada.

=> Lord Bart
No tak, ten argument powala.

=> Wszyscy
Lurkując od paru lat zapomniałem, że właśnie przestałem lurkować. Witam serdecznie cały Bastion :) [Jeśli będziecie potrzebować pomocy językowej ang-pol - czujczuwaj, jestem do usług.]

robicice tyle szumu napiszcie list do miodka on wam powie jak pisac

"Rosjanie piszą np. hatty, dżedaje - zruszczone i od małych liter."

Rosjanie się nie liczą. Oni nawet rozstaw torów mają inny. Więc to nie jest argument :D

=> Gunfan
Nie pytam, czy Star Wars to TM, ale czy Gwiezdne Wojny to TM. Gwiezdne Wojny - nie Gwiezdne wojny albo GWIEZDNE WOJNY.
(Urodziłem się 37 lat temu.)

=> Nadiru Radena
Co to znaczy "nazwa własna"? Czy "templariusze" (zakon) to nazwa własna? Czy "mongoloidzi" (rasa) to nazwa własna?

Piszę "bezmyślny", bo _long ago_ można było zrobić różne rzeczy: spolszczyć nazwę całkowicie [dżedaj], spolszczyć tylko pisownię [jedi]. Wybrano najgorzej. Ja się nie buntuję, bo pamiętam, jak powstawały pierwsze pawlaczowe prototłumaczenia SW, kto je robił itd. Dziwię się, dlaczego Ossus stwierdza po 30 latach, że coś brzydko pachnie.

[NB: Rosjanie piszą np. hatty, dżedaje - zruszczone i od małych liter.]

Sida -> żeby nie wiedzieć, że Star Wars to TradeMark, musiałeś urodzić się gdzieś tak... wczoraj :D

Rusis -> ale u Kinga celowo jest błąd, bo ten tytuł to napis walnięty przez dzieciaki na pewnej tabliczce, a dzieciaki z błędem napisały :P

Ale żeby nie było: ja też wolę "Wojny" przez duże "w"...

Sida -> żeby nie wiedzieć, że Star Wars to TradeMark, musiałeś urodzić się gdzieś tak... wczoraj :D

Rusis -> ale u Kinga celowo jest błąd, bo ten tytuł to napis walnięty przez dzieciaki na pewnej tabliczce, a dzieciaki z błędem napisały :P

Ale żeby nie było: ja też wolę "Wojny" przez duże "w"...

Sida -> "Jedi" to przede wszystkim nazwa własna. I jako taka musi być pisana dużą literą w języku polskim. Zupełnie nie rozumiem o co ci chodzi z tą "bezmyślną kopią" - to według ciebie jak powinniśmy pisać? Może "dżedaj"?

tytuł... z małej...
The President of the United States of America
Governor of the U.S. state of California

jasne ;)

--> Rusis
Możesz podać źródło / potwierdzenie, że "Gwiezdne Wojny" to TM? Dzięki. (Słowniki Egmontu na okładkach mają GWIEZDNE WOJNY więc nie wiadomo.)

--> Lord Bart
"Darth", co zauważyłem, to tytuł, a takie zazwyczaj pisze się *małą* literą. Nie wierzysz, spytaj BO (moff, lord, generał, admirał, padawan itd.)

Anglosasi nie piszą "Jedi" od wielkiej litery, bo to dla nich ważne, ale dlatego, że - w odróżnieniu od Polaków - stosują reguły własnej ortografii. Polski "Jedi" to bezmyślna kopia ang. "Jedi". Ty to wiesz. Ja to wiem. Dlaczego Ossus tego nie wie? Takie trudne?

Moim zdaniem powinno być "Gwiezdne Wojny", bo to nazwa własna. Poza tym "Star Wars" też jest pisane dużymi literami(te pierwsze litery).

A swoją drogą, o tym chyba powinno się założyć temat na forum, a nie dawać to jako news.

"Gwiezdne Wojny" to znak handlowy, "Gwiezdne Wojny" to nazwa własna. I nic nikomu do tego jak to jest pisane. Równie dobrze mogłoby być "GwIeZdNe WoJnY" i jeśli tak wyglądałby tytuł oficjalnie to bym go również przyjął.
Autor ma prawo stworzyć tytuł jaki mu się żywnie podoba, jak również firma wyrobić swój znak handlowy. I jeśli jest on z błędem to jedyne co można powiedzieć to "trudno" i zaakceptować ten fakt. Steven King stworzył kiedyś książkę o tytule "Cmętarz zwieżąt" i czy fani poprawiają ten tytuł? Nie. Skoro więc mamy tytuł "Gwiezdne Wojny" to czemu akurat część osób tak walczy o zmianę? Nazw własnych i znaków handlowych się nie zmienia.

Tyle na ten temat ode mnie. I nie mam zamiaru zmieniać pisowni "Gwiezdne Wojny" na jakąkolwiek inną.

Tak bardzo przywyklem do formy Gwiezdne Wojny ze trudno byloby mi sie przestawic na "poprawna" wersje. Wychodzi na to ze lepiej pisac Star Wars, i problem znika : - ).

Ri Rakhis -> lepiej zamiast tego pisać kilometrowe, bezsensowne offtopy na forum, jak Ty? brawo jasiu!

No, wreszcie się ktoś zabrał za poprawianie błędnej pisowni - tak, błędnej misie. Cieszy bardzo.

Inna sprawa, że znowu Baca się będzie mógł śmiać, że dyskutujemy o pierdołach :(.

bez sensu najmniejszego to jest. Naprawdę nie sądziłem, że język polski jest pod tym względem tak durny. Bo na dobrą sprawę nie widzę rozsądnego wytłumaczenia dlaczego wszystkie wyrazy tytułu mają być pisane małą literką? Zapewne jakiś goguś tak to sobie kiedyś obmyślił i zostało. Osobiście jestem za angielskim podejściem do sprawy, chyba, że jest to jakoś uzasadnione w samym tytule (np dodatek na zasadzie ...", czyli..."). Resztę winno się pisać dużymi literami, bo jest to tytuł, a nie pierwsze lepsze zdanie. Szczególnie w przypadku SW, gdzie mamy przecież WOJNY ogarniające całą galaktykę, a nie maleńki konflikt w Czeczenii. Pisanie więc tego z małej zakrawa więc na śmieszność. I tak jak jestem i pilnuję poprawnej pisowni, tak ten "problem" uważam za idiotyczny i maksymalnie przegięty, a do tego nie mający tak naprawdę nic z poprawnym pisaniem (bo co z tego, że drugi człon tytułu będzie miał małą literkę, jeśli będzie ona bykiem). Dlatego tez bojkotuję akcję - PISZMY WIELKIMI LITERAMI TYTUŁY!!!!

--> Nadiru
tak naprawdę wszystko - od GW po WielkiegoAdmirała - to chamskie kalki prosto z angielszczyzny... cóż - nie poradzisz nic na to, że tłumaczenia wykonywane są jakby z YngliszTranslejtora...

Lord Bart -> Kalka, czy nie kalka, ja np. świadomie i z premedytacją piszę "Wielki Admirał", choć oczywiście powinno być "wielki admirał". To samo tyczy się "Gwiezdnych Wojen", chociaż prawda jest taka, że niemal zawsze wybieram "Star Wars", bo raz że IMO brzmi to lepiej, a dwa że wolę oryginalne nazwy.

-->Sida
Jedi - pisane z wielkiej bo to kalka z angielskiego, gdzie oni piszą tak niektóre, ważne dla całości wyrazy

Darth - jak świetnie zauważyłeś/łaś to tytuł, a takowe zazwyczaj pisze sie wielką literą

Ciemna Strona - Dark Side of the Force; podobnie jak w przypadku JediTakie trudne??

"Nie rób rzeczy zbyt poważnie, bo to co robisz przestaje być poważne..."
Oto mój komentarz...


(LOL :D)

Eh. Jak dla mnie taka akcja jest bez sensu ^^ Można uświadomić ludzi, ale większość z nich i tak będzie pisała tak jak lubi. Ja zawsze piszę "Gwiezdne Wojny" i jakoś nikt nigdy nie miał w związku z tym wielkich problemów... Wydaje mi się że autorzy akcji nie mają poważnych problemów w życiu i muszą zająć się głupotami. "Piszcie z małej litery bo tak jest niepoprawnie!" Póki to nie jest rażący ort, ani kiepski styl, tylko po prostu DUŻA LITERA to ja nie specjalnie rozumiem gdzie jest problem. Jak piszę "ri rakhis" to też nikt nigdy nie miał w związku z tym problemów...

ja bym powiedział, że większy problem jest z "na prawdę"... :P

E tam :P Mi tam oczu nie wypali jak zobaczę Gwiezdne Wojny więc .. :P

Pewnie, że o Yaku.
A co do "żucił" (konkretnie "zucił", a właściwie "zucam"), to już legenda.

dla mnie jest wszystko jedno w sumie czy z dużej pisze się Wojny czy nie. Ja nie zwracam na to uwagi (ale zazwyczaj piszę z dużej). Ale poprawnie jest GW bo Star Wars są w końcu z dużej oba człony.

Nadiru---> A ja piszę Wojny Klońskie i się cieszę xP

Redaktorów BO martwią "Gwiezdne Wojny" - a nie martwi ich, że polska pisownia "Jedi" jest błędna? (A więc i pisownia "Powrót Jedi"?) Że nie wiadomo dlaczego 'Darth' ma być od dużej litery (skoro to tytuł, nie imię)? Lub "Ciemna Strona"? Że miejscowniki dla 'Sith' 'Darth' wg ich sugestii są _co najmniej_ kontrowersyjne? I tak dalej?

Jeśli uznać, że "Gwiezdne Wojny" to cykl, to pisownia "Gwiezdne Wojny" jest dobra. A czepiać się można różnych rzeczy. Czemu Agnieszka S. użyła słowa "obznajmieni"? Dlaczego Bastion dał kropkę po "vs."? (Dozwoloną, niemniej - to kalka.) Jestem za pisownią "Gwiezdne wojny", ale bez ortodoksji, a tym bardziej bez TradeMarkowania głupot. "Star Wars" po polsku pisze się tak, jak chce fandom. A fandom (czytać: uzus) chce różnie.

Kolejna "wspaniała" krucjata, nie ma co...

Ja rozumiem, że komuś może się niepodobać, że różni ludzie piszą Gwiezdne Wojny albo (o zgrozo!) Wojny Klonów... ale już bez przesady. Niechże już tak piszą, byli nie walili byków ortograficznych w stylu "żucił" i pamiętali, że na końcu zdania zawsze jest kropka - a z tym są właśnie największe problemy.

Baca, mówisz o pani Agnieszce, czy o Yako? :P BTW, jak jakiś czas temu pierwszy raz wlazłem na tę stronkę, to cytat z Yako zawierał słowo "zdażają" - i on chce o poprawnej pisowni gadać :D Autorytet jak cholera xD

Kasis -> Ok, w sumie git :)

Najbardziej podoba mi się, że znaleźli fejmusa, który sygnuje tę akcję swoim nickiem.

Gufi --> skoro jest jakaś akcja w naszym fandomie to dlaczego o tym nie poinformować?:)
Ja tam i tak nadal będę pisać po staremu;P

hm... Gwiezdne Wojny, bo Gwiezdnych Wojen. Odmieniają się dwa człony.

Przypominam o czymś takim jak TM. Mam nadzieję, że autorzy tej strony poprawią błąd który mają, bo niestety regułki o których piszą nie stosują się w tym przypadku.

Ciekawe... napiszesz Gwiezdne Wojny i jest źle. Ale napiszesz Gw i nikt za ***** nie będzie wiedział o co chodzi.

Dlatego ja proponuję trzymanie się oryginalnej pisowni: Star Wars - SW.

Dziękuję.

Ok, ale po co ten news? Żeby dyskusja rozgorzała tym razem tutaj? Żeby wspólnie zdecydować jak się to będzie pisać na Bastionie? Heh.
A tak poza tym, to nawet zgodnie ze źródłami podanymi na tej stronce, spokojnie da się usprawiedliwić pisanie Gwiezdne Wojny. Więc o co ten krzyk?
PS. Sky, nie śmiej się, tylko lepiej zrób coś pożytecznego, np. skomentuj fanfilmy, do których linki dałem już wieki temu xD

hahahahahahahahahahaha :D :D :D

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Fandom"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.