Świat Filmu

Star Wars 3D - jak to działa?

Kilka dni temu, w środę, w Warszawskim Multikinie Złote Tarasy zaprezentowano nową technologię wyświetlania filmów w trójwymiarze - był to pierwszy taki pokaz w kraju. Co ważne dla nas fanów wśród trójwymiarowych fragmentów filmów znalazło się też kilka scen z "Ataku Klonów". Bez wątpienia "Gwiezde Wojny" są jednymi z bardzo oczekiwanych filmów do pokazania w nowym formacie.
Ponadto dzięki polskiej premierze nowej technologii 3D dowiedzieliśmy się o niej trochę więcej. Cytując Multikino: Do projekcji cyfrowych w formacie 3D wykorzystywane są projektory ze specjalnymi procesorami światła, które błyskawicznie przerzucają obrazy i schematy kolorów pomiędzy prawym i lewym okiem, co w rezultacie tworzy niewiarygodnie realistyczne obrazy trójwymiarowe - bez jakichkolwiek drgań czy przebić. System wykorzystuje również technologię filtrowania kolorów, która eliminuje zmęczenie oka. Lewe i prawe oko postrzegają nieznacznie różne pasma czerwieni, zieleni i błękitu, co powoduje dodatkowe wrażenie głębi obrazu. Na projekcje trójwymiarowe widzowie otrzymują wygodne i lekkie okulary, stanowiące element technologii pasywnej, nie wymagającej oddzielnego zasilania.

Pozostaje więc pytanie kiedy ujrzymy "Star Wars 3D" w nowych kinach? Jakiś miesiąc temu theForce.net dotarł do wiadomości, że w kanadyjskim mieście Kitchener, w tamtejszym Christie Digitals Systems, trwają prace nad filmami w technologii 3D, a wśród nich ponoć nad Gwiezdnymi Wojnami. Za przerobienie zwykłej kopii filmowej na film trójwymiarowy zapłacono już ponoć 10 milionów dolarów.
Kłopot w tym, że ostatnie oficjalne stanowisko Lucasfilm jest nadal takie, że nie trwają jeszcze prace nad SW 3D, ponieważ Lucasfilm zajęty jest pracą nad serialami Star Wars i Indianą Jonesem, a nowa technologia wciąż potrzebuje czasu na rozwój.

W każdym razie możemy być pewni, że jest już możliwość obejrzenia takiego filmu w Warszawie i w Poznaniu. W tej chwili pozostaje nam tylko czekać.Tagi: 3D (146)

Komentarze (14)

pewnie ze to nie to co w IMAXie. dwa tyg emu bylem na PIORUNIE i caly byl 3D. Super sprawa.

technologia jest inna niz ta w IMAXie, potrzebny jest cyfrowy projektor + specjalna nakładka, w imaxie filmy trwaja max 40min, poniewaz oczy sie bardzo mecza, w nowej technologi nie ma tego. Na Imaxa przerobienie filmu jest prawie niemożliwe-potrzebne sa specjalnie kamery, natomiast w opisanej technologi jest mozliwe przerobienie kazdego filmu.
Czytalem gdziesz ze Gwiezdne Wojny maja sie pojawic w pierszym kwartale tego roku i ze praktycznie sa juz gotowe - nie wiem na ile jest to pewna informacja.

dark_lord_radus-> Ale właśnie o to chodzi, że w Hollywood wszyscy ślinią się na nową technologię 3D - tę studia Dolby - którą wyświetla się w zwykłych salach kinowych, ale ze specjalnymi projektorami.

Wybaczcie, ale projekcje 3D są codziennością na całym świecie - także i w Polsce. Oczywiście mówię o IMAX. Nowa technologia - pierniczenie po trzy para piętnaście... I tak te filmy obejrzymy w IMAXie, bo tam jest technologia gotowa do wykorzystania, a żadne zwykłe kino nie wprowadzi ów nowej technologii od zaraz. Pierwszym filmem w którym zaprezentowano metodę konwersji był Superman Return - chyba z rok temu. Teraz wchodzi nowy film Zemeckisa. W sumie z całego filmu przekonwertowane zostało około 20 minut najbardziej ekscytujących momentów. Wprawne oko zobaczy dokładnie w jaki sposób uzyskano sztuczny trzeci wymiar, ale i tak mi się bardzo to podobało.

Pozdrawiam

"Masz chusteczkę? Bo mi pociekło"
:D

Czekamy , czekamy

Czekać?Czekać!?! No nie!!!

Żebyśmy się tylko doczekali;)

Ciekawie się zapowiada. Fajnie by było jakby to było na okulakrach wyswietlane. Bo tak to tylko widać co jest przed toba. A tak to można by się obracać ;D

Hmmm... The time will have come... We must wait... Ale niech nie trwa to zbyt długo bo oszaleję. Ja chcę SW 3D!

tylko czekać pozostaje...

ach...nie mogę się doczekać SW 3D...

Nie mogę się doczekać 3D, by poczuć jak by się było w środku bitwy na Geonosis.

Zmeczenie oczu zawsze bylo problemem tego typu projekcji, z tego co widze to chyba poradzili sobie z tym problemem. Dobrze ze drgan nie bedzie, bo jeszcze ludzie by wysiedli jak te dzieci w Japoni na pokazie PoKeMoN :D.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Świat Filmu"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.