TWÓJ KOKPIT
0

Klasyczna Trylogia

Mikołajki - Wpływ SW na świat #6

2007-12-10 00:39:00 m.in.: Gazeta.pl

George Lucas tworząc Gwiezdne Wojny czerpał z wielu religii, wierzeń i legend z całego świata. Wykreowany przez niego świat pełen jest nawiązań do ziemskiej kultury. Wielu fanów bez trudu wskazuje na podobieństwa do buddyzmu czy chrześcijaństwa. Tymczasem znaleźli się też tacy fani, którzy postanowili wcielić w życie zasady zakonu Jedi czy wręcz uwierzyli w Moc.

W 2001 r., w Wielkiej Brytanii miał miejsce spis powszechny. Część Brytyjczyków jako religię wpisało „Jedi”. Było ich aż 390 tysięcy, co stanowi 0,7% populacji, która wzięła udział w spisie. Kolejni byli Australijczycy w liczbie 70 tysięcy (około 0,4% populacji) - oni również wybrali taką religię. Scenariusz powtórzył się w Nowej Zelandii. Oczywiste jest, że wiele z tych osób zrobiło to dla żartu i nie traktuje tego poważnie. Jednak wśród tych „wyznawców” znaleźliby się z całą pewnością i tacy, którzy w to wierzą.
Australijski rząd traktował takie wpisy jako „nieokreśloną” religię. Również w Wielkiej Brytanii nie chciano uznać takiego wyznania. Jednak obecnie w brytyjskich statystykach katolicyzm ma przyporządkowany kod 001, a "religia" Jedi – 896 (od 2001 roku).
Wielu „wyznawców” skupiają wokół siebie strony internetowe, które mają za zadanie pomóc rozwijać się początkującym adeptom Mocy. I tak, na wielu z nich można pokonywać kolejne szczeble by ostatecznie stać się Mistrzem Jedi. Oczywiście i tu pojawia się pytanie jaki procent z zarejestrowanych traktuje to w zupełności serio.
Oto propozycja modlitwy dla Jedi ;)Na naszym Forum kilkakrotnie rozgorzały gorące dysputy o „religii” Jedi. Można je znaleźć poniżej (wchodzicie na własną odpowiedzialność).
Rycerze Jedi zarejestrowani jako religia w Wielkiej Brytanii ;)
Rycerze Jedi pikietują przed ONZ
Coś więcej niż tylko bycie fanem...
Czy Jediizm powinien być religią ??
Kodeks Jedi: fikcja czy styl życia ?

Wszystkie prezenty dostępne są tutaj.
TAGI: fani (112) Jediism (27) Mikołajki (16)

KOMENTARZE (4)

 • Alexis2007-12-11 16:47:11

  to nie modlitwa tylko slogany!
  Ale "Jediizm" XD na to bym nie wpadła.

 • Nestor2007-12-10 21:56:39

  Sida-> odpowiedz 2)

 • Sida2007-12-10 08:41:47

  Czy Lucas
  1) jest religiotwórcą [dał Ziemi kolejny tekst święty] czy raczej
  2) jest religioznawcą / prorokiem [tj. wie coś o religii z innej galaktyki]?
  Jeśli prawdziwa jest odpowiedź 1., to stworzył wiarę w boga, którego nie ma. Jeśli prawdziwa jest odpowiedź 2), zdał relację z wiary w boga, który jest, ale gdzieś indziej. No i Lucasa z odp. 2. nie trzeba traktować jako kanon. (Prorok może się mylić.)

 • X-Yuri2007-12-10 02:28:54

  Oo, cos o X-Menach.. :D

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..