TWÓJ KOKPIT
0

Klasyczna Trylogia

Mikołajki - Wpływ SW na świat #8

2007-12-12 00:28:11

Fani zakochani w Gwiezdnych Wojnach wielokrotnie okazują to na wiele sposobów. Dzięki zamiłowaniu do SW wielu rozwinęło swoje talenty.

Duża liczba fanów rysuje postacie, statki, sceny ze świata Star Wars. Takich fanartów pełno jest w Internecie. Wśród nich znajdują się niekiedy naprawdę małe dzieła sztuki. W naszej Galerii możecie znaleźć przykładową kolekcję. Wiele takich prac znajdziecie też chociażby na DeviantArcie. Niejeden fan, płci męskiej, podziwia rysunki niejakiego Shabby’ego Blue, który prezentuje specyficzną formę uwielbienia dla naszej sagi ;)

Fani dość licznie piszą również fanowskie opowiadania. Nie zadowalają się jedynie tym co dane jest im przeczytać o świecie SW, tworzą własne historie. Czasami starając się jak najlepiej wpasować je w istniejące uniwersum, a czasami puszczają wodze wyobraźni tworząc własne, alternatywne opowieści. Nie jest chyba przesadą stwierdzenie, że niejedno z tych fanowskich opowiadań prezentuje się ciekawiej niż wiele pozycji kanonicznych. Bastionowa biblioteczka posiada bodajże najbogatszy zbiór polskich utworów. Znajdziecie w niej i króciutkie historyjki, i wiersze, i długie opowiadania, i całe książki, a nawet trylogie. Gwarantuję, że każdy znajdzie tam coś dla siebie.
Dla fanów nie ma granic: Obi-Wan w namiętnym związku z… Padme? Z Anakinem? A może z Qui-Gonem? Leia z Marą, Leia z Chewbaccą… W sieci znajdziecie wszystko.

Fani na całym świecie próbują kręcić fan filmy SW. Czasami są to tylko sceny pojedynków na miecze świetlne, innym razem parodie, a jeszcze innym dłuższe filmy. Bywają to filmiki kręcone za garażem, z kolegami, a czasami i takie z solidnym budżetem i prawdziwymi aktorami. W Internecie można ich znaleźć tysiące, znajdą się między nimi oczywiście rodzime produkcje. Sam Lucas zwrócił uwagę na takie filmiki. Co roku w specjalnie organizowanym konkursie dla fanowskich produkcji - Star Wars Fan Film Awards przyznaje nagrodę (kategoria "George Lucas Selects"). Niektóre z filmów nie opowiadają o odległej galaktyce, ale o nas, o fanach. Należy do nich np. "For Love of the Film". Sam George Lucas wyróżnił go w 2005 roku, przyznając autorom produkcji nagrodę w postaci 2000 dolarów.


Tysiące fanów na całym świecie, niejednokrotnie z wielkim poświęceniem, tworzy kostiumy i odtwarza przedmioty ze świata SW. Własnoręcznie wykonane rękojeści mieczy świetlnych, blastery, pojazdy czy mandaloriańskie zbroje są dumą wielu fanów.

W Internecie można znaleźć wiele stron poświęconych Gwiezdnym Wojnom, które umożliwiają fanom kontakt z innymi miłośnikami, pogłębianie wiedzy i spędzanie miło czasu. Za każdą z tych stron stoją inni fani, którzy właśnie w ten sposób okazują swoje zamiłowanie SW a zarazem chcą stworzyć coś dla innych. Przypuszczalnie najstarszą stroną zrzeszającą fanów jest TheForce.Net.
Fani stworzyli nawet coś na kształt gwiezdno-wojennego radia internetowego czyli podcast. Polską wersję o nazwie StarCast znajdziecie tutaj.

Fani potrafią wpleść zamiłowanie do Gwiezdnych Wojen w różne dziedziny swojego życia. Wykazują się przy tym wielokrotnie dużą pomysłowością i umiejętnościami. Na zdjęciach poniżej możecie zobaczyć kolejno:
 • przykładowy fanart autorstwa Saehral,
 • rzeźbę autorstwa stoneindiana,
 • modelinkę przedstawiającą B-Winga autorstwa JORUUSa (dużo więcej niezwykłych prac z modeliny znajdziecie na stronie www.modelinki.prv.pl),
 • Yodę i Leię zrobionych na szydełku przez Angry Angel (wśród jej dzieł znajdziecie też m.in.: Chewiego i Ewoki),
 • pluszowego Vadera autorstwa Yues-Woman,
 • samochód godny fana (więcej zdjęć tego niesamowitego pojazdu znajdziecie tutaj).  Jak widać fantazja fanów nie opuszcza, mogą nawet przyozdobić w Star Wars własne ciało.  Wszystkie prezenty dostępne są tutaj.
 • TAGI: Fanart (331) Fanfik / opowiadanie (213) Inna twórczość fanów (408) Mikołajki (16) Replika (48)

  KOMENTARZE (6)

  • Kasis2007-12-13 00:54:55

   Sprawdziłam. Takie opowiadania też istnieją:D
   http://www.fanfiction.net/

  • Kasis2007-12-13 00:41:52

   Bart --> Nie miałam tu na myśli tylko opowiadań, można to chyba tak niesłusznie zrozumieć.
   Leia z Marą i Chewiem to u Shabby'ego, ale to na pewno wiesz:P
   A zwolenników różnych związków Kenobiego rozpoznasz chociażby po wielu rysunkach lub filmikach na YouTubie. Opowiadań nie szukałam. Ale wierzę, ze takie istnieją:D

  • Abe2007-12-12 18:41:22

   Wełniany Yoda wymiata :D

  • im2fast4you2007-12-12 17:13:05

   Kapitalne tatuaże xD

  • Lord Bart2007-12-12 16:35:26

   Dla fanów nie ma granic: Obi-Wan w namiętnym związku z Padme? Z Anakinem? A może z Qui-Gonem? Leia z Marą, Leia z Chewbaccą; W sieci znajdziecie wszystko.

   Ja się pytam: gdzie?
   :D

  • Nestor2007-12-12 11:03:44

   Jak to powiedzial Stone Cold Steve Austin na ostatnim Raw: wy, fani, jestescie najwiekszymi gwiazdami w tym biznesie!

  ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

    REJESTRACJA RESET HASŁA
  Loading..