Kolekcjonerstwo

Przegląd starych polskich gadżetów SW

starwarsy.pl

Kiedy Gwiezdne Wojny wchodziły na ekrany kin i zdobywały serca fanów na całym świecie my tkwiliśmy za żelazną kurtyną. Polscy fani nie mieli dostępu do oryginalnych gadżetów, ale jak wiadomo "Polak potrafi". I tak powstały nasze rodzime "rarytasy" dla miłośników gwiezdnej sagi. Po prawie trzydziestu latach nadal są poszukiwane i pożądane przez kolekcjonerów.
Kuba Turkiewicz na łamach starwarsów.pl umieścił obszerny artykuł-przewodnik po gadżetach SW wyprodukowanych nad Wisłą w czasach PRLu. Znajdziecie tam wiele ciekawych informacji i dużo zdjęć. Dla wielu fanów będzie to sentymentalna podróż, a dla innych mała lekcja historii ;)
Zapraszamy do lektury artykułu, który znajduje się w tym miejscu.Tagi: Gadżet (310)

Komentarze (28)

Z tego co zauwarzyłem na tej stronce, to mam w swojej kolekcjii tego Scout Troopera na skuterze.

Może jeszcze napiszcie, ze Raegan i Gorbaczow naparzali się na pięści żeby zobaczyć który ustrój wygra w 1989 :/
Poziom wiedzy historycznej młodego pokolenia tego kraju po prostu przeraża. Jakie stalinizmy, socrealizmy, komunizmy? Czy wy wogóle wiecie co znaczą te terminy??
W PRL i wg źródeł zachodnich, jak i wschodnich był ustrój socjalistyczny.

Ps. Marks [nie Mark] i Engels nie wymyślili nazwy komunizm.
Ps.2. W tym 'ciemnogrodzie' jak to ktoś łaskawie określił i książki, i bilety do kina były tanie jak barszcz i nic dziwnego, że ludzie chodzili do kin. Ciemnogród mieliśmy za poprzedniego rządu, thank you very much.

Ale którego Marka? Kondrata?

mod chyba powinien troche więcej zedytować w wypowiedzi gunilopy.

gunilopa, nie jestem prawicowcem, toteż o Tusku mam marne zdanie :) nie jest czym innym, komunizm jest wymyślony przez Marka i Engelsa i to oni mają prawo do tej nazwy, pozdrowienia :)

tytymek-> ...i ziemi

Ciekawe, choć ja bym nie chciał mieć takich szkarad na półce xD

Czym innym jest komunizm w praktyce a czym innym w teorii. Wyp*** [mod edited] tytymek ze swoimi madrosciami, debilu w koszulce z Che Guewara i berecie z gwiazdka oraz choragiewka z Tuskiem w lapie. Temat dotyczy Star Wars a nie twoich zas***nych[mod edited] przekonan.

system rządów oparty na idei sprawiedliwości społecznej, negujący własność prywatną.

to jedno pierwsze zdanie z wikipedi jasno wyklucza ustrój polski jako komunizm, gdyż wlasnosc prywatna istniala, do książek.

Nawet fajne gadżety jak na ustrój w którym powstały.Artykuł rewelacyjny.Według mojej wiedzy stalinizm w Polsce skończył się po październiku 1956r.

Dash Rendar -> Oficjalnie tak, jednak w praktyce był to komunizm. Najlepszy dowodem na to jest fakt, że w rzeczywistości są dość spore różnice między socjalizmem a komunizmem, tyle że oficjalnie nazywano komunizm w Polsce socjalizmem, by ładnie było z nazwy.

Dash, po tym oswiadczeniu pewnie zaraz bedziesz mial kilka ofert kupna ;-)

Jeśli już ktoś docieka oficjalnego ustroju PRL to była nim Republika Socjalistyczna. Stalinizm nie jest ustrojem, tylko doktryną. A ta w Polsce przepadła wraz z odwilżą roku 1956.

A ja mam w domu gumowe- nieruchome: Luke'a Skywalkera, Ig-88 (bez jednej ręki), 4-loma, Bobę, Chewbaccę i tego Klatooniana z Rotj.:)

C3po jest z gumy :P a szybkość newsa jak zwykle powalająca. No ale fajnie, że w ogóle jest. A gadgety ... no cóż nasze wspomnienia, którymi trzeba się podzielić z młodym pokoleniem :)

Comando> C3PO nie jest zgumy, tylko metalowy i ma ruchome kończyny. Miałem takiego.Jedynym plakatem flimowym w tym zestawieniu zdjęć jest tylko C3PO, który notabene był jednym z najbardziej rozpoznawalnych plakatów filmowych w PRL z powodu oblegania kin przez kilka lat. Zawsze, gdy mijałem kino z wywieszonym C3PO ogarniała mnie euforia i nie odparta chęć kolejny raz obejrzenia filmu, co z resztą czyniłem.

"Polak potrafi". Tak. Szczera prawda. A C-3PO chyba z gumy :P

tytymek-> na moje to jest soc-realizm

ŚWIETNY ARTYKUŁ!!!
Z zapartym tchem czytałem artykuł dotyczący polskich gadżetów i emocje udzieliły się również mnie. Starałem postawić sie na miejscu naszych starszych kolegów-fanów żyjących w czasie PRLu i rzeczywiście, te plakaty, figurki, przypinki emanują taką magią... Żywa Moc dosłownie :P
A tymi najbardziej do mnie przemawiającymi są plakaty Lei z 3PO, 3PO na tle gwiazd i fantastyczny Yoda z maszyną AT-AT!!

a ktoś czytał manifest komunistyczny i zna podstawowe zasady komunizmu? jeżeli tak to każdy będzie wiedzał że prl i ustrój w innych krajach powiązanych z zsrr nie jest komunizmem, określa się to mianom stalinizmu, bądź dyktatury.

Na pierwszym zdjęciu pierwszy i jedyny raz na tym serwisie napisane są poprawnie "Gwiezdne wojny".

Co to były za czasy. Przed plakatem C3PO ustawiały się kilometrowe kolejki by kupić bilet na kolejny seans i to przez kilka lat. Dziś już żaden film nie osiągnie takiej frekwencji w tak długim czasie. W najlepszym wypadku 4 tygodnie i brak chętnych. Ach, co to były za czasy mimo tego ciemnogrodu zwanego PRL.

tytymek -> Jak to napisał Nestor, stalinizm skończył się w '55, poza tym stalinizm to też był komunizm, tyle że w czasach stalinizmu był ogromny terror, a wraz z zakończeniem stalinizmu i przyjścia "epoki gomułkowskiej", terror był dużo mniejszy, choć zdarzały się krwawe tłumienia protestów w późniejszych czasach komunizmu w Polsce i innych państwach bloku komunistycznego.

tytymek-> stalinizm sie skonczyl w '55 :)

vergesso to byl stalinizm nie komunizm.

Komunistyczne Gwiezdne Wojny! Zaczynają się od ucieczki reprezentantów "Solidarności" do Europy Zachodniej. Wykradli plany ataku ZSRR na Europę Zachodnią i USA, a może nawet cały świat. Teraz uciekają z tymi planami na Zachód, niestety, ściga ich oddział Układu Warszawskiego. Uciekinierzy pod wodzą księżniczki Anny Walentynowicz mają kłopoty, bo ich śladem podąża jeden z ludzi Leonida Breżniewa......:D

A na serio, ciekawe gadżety, coś dla osób, które interesują się i SW i historią komunizmu.

Jakie roznosci :D Nasadki na olowek rzadza.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować:

Login:
Hasło:

Archiwum wiadomości dla działu "Kolekcjonerstwo"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.