TWÓJ KOKPIT
0

Muzyka

Kevin Kiner o muzyce klonów

2008-07-17 10:44:47 scorenotes.com

Na stronie Scorenotes.com pojawił się wywiad z kompozytorem zajmującym się serialem i filmem "The Clone Wars" - Kevinem Kinerem. W wywiadzie wyjaśnił on, że został wybrany na kompozytora drogą castingu. Podejrzewa, że znalazł się wśród grona kandydatów, ponieważ robił już wcześniej seriale SF, w tym "Stargate SG-1". Na przesłuchaniu Dave Filoni dał wszystkim ubiegającym się o tę pracę 10-minutowy fragment pierwszego odcinka serialu, do które każdy miał napisać swoją muzykę. Dostali pewien kierunek w jakim mieli pójść, ale bez konkretów, tak żeby każdy kompozytor mógł pokazać swój styl. Inna sprawa, że Kevin Kiner tak bardzo zaangażował się w proces twórczy, że już nie pamięta do jakiego konkretnie fragmentu pisał pierwsze nuty.

Muzyka w "Wojnach Klonów" będzie dużo bardziej oszczędna niż ta w prequelach, choć również napisana na dużą orkiestrę, na wiele różnorodnych dźwięków. Kiner korzystał z muzyki Johna Williamsa, ale jest też wiele nowego materiału. Ogółem napisał około 400 minut muzyki do ''The Clone Wars'', w tym około 80 minut do filmu. Przyznaje, że to najtrudniejsza praca jego życia, choć pracuje w branży od 25 lat, nigdy nie pracował tak ciężko. Zajmował się tym tematem od około roku, a ostatnio kończył nagrywać dźwięki do 22 odcinka.

Podczas pisania Kevin często spotykał się z Goerge'm Lucasem, który tłumaczył mu jaką muzykę wyobraża sobie w konkretnych scenach, czyli pracował przy muzyce tak samo jak z Johnem Wiliamsem w poprzednich filmach. Kiner przyznał, że niektóre wymagania Lucasa były dla niego prawdziwym wyzwaniem, nie mógł jednak podać konkretnych przykładów przed premierą filmu. Jednocześnie Lucas dał Kinerowi wiele artystycznej wolności.

Opowiadając o ''The Clone Wars'' Kiner wypowiada się w samych superlatywach: bardzo podobał mu się styl kreskówki, powtórzył, że Lucas bardzo zaangażował się w produkcję serialu. Ponadto zwrócił uwagę, że czegoś takiego nigdy jeszcze nie było w telewizji, to zupełnie nowe doświadczenie. Przyznał też, że - tak jak większość ludzi zajmujących się produkcją tego serialu - sam jest wielkim fanem ''Star Wars'', był na wszystkich pięciu nocnych premierach filmów.

Całego wywiadu można wysłuchać w tym miejscu.

Przypominamy, że płyta z muzyką Kevina Kinera z "The Clone Wars" ukaże się w USA 12 sierpnia. Będzie składać się z 32 utworów o łącznym czasie około 67 minut.
TAGI: Kevin Kiner (36) The Clone Wars (1374)

KOMENTARZE (10)

 • RodzyN jr.2008-07-17 21:58:20

  DARTH KUSAD - Owszem , ale styl Williamsa jest nie powtarzalny.

 • Vergesso2008-07-17 21:13:48

  Hmm. Z jednej strony też bym wolał muzykę Williamsa do SW, bo jest ona jednym z podstawowych czynników budujących klimat SW i po co rezygnować z Williamsa? Z drugiej strony - słyszałem 2 utwory z tej muzy, w obu wersjach menu na stronie starwars.com w dziale TCW i tak: utwór z pierwszej wersji menu jest bardzo dobry, a drugi przeciętny. Czyli na razie - przeciętnie. Poza tym spójrzcie na muzykę z pierwszego serialu Clone Wars - też mało starwarsowa, a były świetne kawałki, jak np. muza z 3 odcinka gdy były działania komandosów ARC, czy muza z 22 odcinka, gdy pokazywano zwycięstwa Separatystów. Tu też może być dobra muza.

  A propo - dobrze by było wykorzystać kilka utworów z Clone Wars do The Clone Wars, jak wyżej wymienione czy motyw Durge'a.

 • Mistrz Jedi Radek2008-07-17 17:24:49

  A muzka z obu Kotorow?? tez nie Wiliamsa , a swietna i kliamtyczna. Ja bym sie jak narazei nie przejmowal :0

 • Adakus2008-07-17 16:38:49

  RodzyN jr.--> w utworze "Zam the Assassin" z soundtracku AOTC też występuję gitara, a jednak stworzył go Williams, wracając do tematu mi ścieżka TCW, przynajmniej fragmenty jak narazie przypadły do gustu

 • Apophis_2008-07-17 16:07:47

  No bez przesady - właśnie ważne jest, aby pojawiła się nowa muzyka. Nowy serial/film - nowa muzyka. Zawsze tak było, i Williams niekoniecznie ciągle odwoływał się do staroci. Moim zdaniem soundtracki Republic Commando czy The Shadows of the Empire, mimo, że nie stworzony przez świetnego Williamsa, były ŚWIETNE i świetnie oddawały klimat SW. Kiedy muzykę z TCW usłyszymy z obrazem serialu, już nigdy nikt nie powie "to nie jest klimatyczne", bo wszystko jago jedna całość pięknie się zgra (na co liczę) i muzyka z TCW będzie klimatyczna również jako oddzielne "słuchadło".

 • RodzyN jr.2008-07-17 15:08:48

  W RC byla muzyka Williamsa.
  Jednak ja tez uwazam , ze muzyka Kinera zniszczy SW'owy klimat. Gdy na stronie TCW uslyszalem utwor w , ktorym slychac gitare od razu zadalem sobie pytanie. WTF???

 • Lord Jabba2008-07-17 15:00:18

  Sorrki Heavy Metal Mando, nie zamierzałem cię urazi,każdy ma swój gust. Dla mnie co tworzy klimat SW w filmach czy grach to właśnie muzyka Williamsa.

 • Heavy Metal SITH2008-07-17 14:43:58

  Lord Jabba - Jeśli uważasz że gra, jak i muzyka z Republic Commando jest nieklimatyczna, to musisz mieć bardzo dziwne gusta. Dla mnie muzyka w RC jest świetna. Tak samo gra.

 • samuraj neron2008-07-17 14:26:57

  dokładnie

 • Lord Jabba2008-07-17 14:10:52

  Nie podoba mi sie to:(
  A czemu po prostu nie wykorzystać muzyki Williamsa z prequeli.
  Po co jakieś nowe utwory czy przerabianie starych????????
  Uważam ze tworzenie nowych utworów na potrzeby gier czy serialu osadzonego w świecie STAR WARS raczej nie jest dobrym rozwiązaniem to zabija klimat Gwiezdnych Wojen jaki nadawała filmom muzyka Johna.
  Najlepszym przykładem mogą być niektóre gry Republic Commando czy Force Commander całkowicie pozbawione klimatu dzieki muzyce.
  Z kotorem wyjątkowo się udało może wyjdzie z The Clone Wars poczekamy zobaczmy....

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..