TWÓJ KOKPIT
0

Książki

Tydzień Wojen Klonów: Książki

2008-08-13 20:27:52Gdy dziś mówimy o książkach z cyklu „Wojny Klonów” przede wszystkim przychodzi nam na myśl sześć powieści, które w oryginalnym wydaniu były opatrzone napisem „A Clone Wars Novel”. Ale to zaledwie wycinek i to nie tylko dlatego, że niebawem czeka nas wysyp kolejnych pozycji.

Po raz pierwszy Wojny Klonów zostały wspomniane bardzo wcześnie, jeszcze w trylogii Hana Solo, którą napisał Brian Daley, choć tam w polskim tłumaczeniu zostały nazwane mianem „Wojny na Clone”.

Wybrnęli jednak z kłopotu dzięki Bolluxowi, który jeszcze w służbie u dowódcy regimentu podczas wojen na Clone został zaprogramowany na wykonywanie podstawowych niezbędnych w życiu codziennym prac.

Han Solo na Krańcu Gwiazd, tłumaczenie Jan Woydyga, wydanie Amber 1996, strona 133.

Jak widać z biegiem lat zmieniały się nie tylko nasze wyobrażenia o Wojnach Klonów, ale i ich tłumaczenia.

Ale to wszystko są wspomnienia, niewiele większe niż to, które znamy z filmu. Pierwszy spróbował swych sił w tej materii dopiero Timothy Zahn (mimo przykazu od Lucasa, by tego nie ruszać). Autor nie tylko starał się stworzyć ramy czasowe, ale też wykreował postaci i okręty, które rzekomo w owych wojnach się pojawiały, a potem wykorzystał jeszcze technologię klonowania – komór Spaarti, dając nam obraz Wojen Klonów, choć z goła odmiennych od tego, czym one się na prawdę okazały. Gdy Lucas ogłosił, że rozpoczął pracować nad prequelami temat Wojen Klonów został wyciszony, wszyscy czekali cierpliwie na to, co pokaże nam Flanelowiec i trwało to praktycznie aż do czasu „Ataku klonów”, który miał rozpocząć nowy okres w dziejach galaktyki. Jednak nie byłoby wstępu do filmu bez powieści weń wprowadzającej i tak oto większość graczy ze strony Separatystów została nam przedstawiona po raz pierwszy w Nadchodzącej burzy Alana Dean Fostera. Dopiero potem wyszła adaptacja powieściowa filmu - Atak klonów napisana przez R.A. Salvatore’a. Dopiero w czerwcu 2003 w USA zadebiutowała pierwsza dorosła powieść z cyklu Wojny Klonów napisany przez Matthew Stovera Punkt przełomu.

Seria ta składała się jeszcze z następujący powieści:
Spisek na Cestusie Stevena Barnesa
Medstar I: Chirurdzy polowi
Medstar II: Uzdrowicielka Jedi - obie autorstwa Steve’a Perry’ego i Micheala Reavesa
Próba Jedi Dana Cragga i Davida Shermanna
Yoda: Mroczne spotkanie Seana Stewarta

Seria ta początkowo miała kończyć się powieścią „Próba Jedi”, ale książka „Escape from Dagu” została skasowana. Autorem powieści był William Dietz i miała ona ukazać się jeszcze przed „Spiskiem na Cestusie”. Oficjalna nie tylko zaprezentowała okładkę, ale i opis tej książki.

Na bagnistej planecie Dagu Separatyści pod dowództwem hrabiego Dooku, założyli bazę wojskową, w której wykorzystuje więźniów wojennych do robót. Więźniowie, w tym także pojmane klony, postanawiają uciec, a rdzenni mieszkańcy planety, Rybetowie postanawiają im pomóc. Hrabia Dooku odkrywa, że wśród więźniów jest kurier, który mógłby sprowadzić siły Republiki na Dagu. Wysyła więc Mrocznego Jedi imieniem Artel Darc, aby pojmał uciekinierów, nie wie jednak, że wśród więźniów znajduje się Shaak Ti, legendarna mistrzyni Jedi, a także nie docenia jak wielką siłę walki może dawać pragnienie odzyskania wolności.

W miejsce tej powieści weszła inna, ostatnia z serii – „Yoda: Mroczne spotkanie”.

I w tym momencie dochodzimy do innych książek, najpierw chyba dwie najważniejsze, przedstawiające nam finał Wojen Klonów. Czyli adaptacja Epizodu III oraz wstęp do niej. Pierwsza chronologicznie to Labirynt Zła Jamesa Luceno, a druga to oczywiście Zemsta Sithów Stovera, według wielu uznana za o wiele lepszą niż sam film.

Ale Wojny Klonów to nie tylko serie książkowe, to także komiksy czy gry. Jedna z gier - Republic Commando dostała specjalny dodatek w postaci książki. Tak oto pojawiła się powieść Komandosi Republiki: Bezpośredni kontakt autorstwa Karen Traviss. Powieść ta okazała się być strzałem w dziesiątkę i niebawem zaczęła istnieć jako samodzielna seria. Na razie doczekaliśmy się już dwóch kolejnych tomów: Komandosi Republiki: Potrójne Zero oraz nie wydana jeszcze w Polsce True Colors. Zapowiedziane zostały jeszcze dwa kolejne tomy Order 66 a także kontynuacja serii już pod nazwą Komandosi Imperium.

Należy jednak pamiętać, że powieści dla dorosłych nie są jedynymi wydawanymi z Gwiezdnych Wojen, a to znaczy tyle, że nie tylko Del Rey maczał palce w książkowych Wojnach Klonów. Bawił się w nich także Scholastic, który wydał serię o przygodach młodego Boby Fetta napisaną przez Terry’ego Bissona i Elizabeth Hand. Cykl ten składa się z następujących powieści:

The Fight to Survive
Crossfire
Maze of Deception
Hunted
A New Threat
Pursuit

Nie należy zapomnieć także o wkładzie Jude Watson, która osadziła akcję finałów aż dwóch swoich crossoverów właśnie w czasach Wojen Klonów. Są to:
Legacy of the Jedi
Secrets of the Jedi

Do tego należy dodać jeszcze nowelizacje młodzieżowe napisane przez Particię C. Wrede - Ataku klonów oraz Zemsty Sithów, a także analogiczne opowieści filmowe - Ataku klonów i Zemsty Sithów.

Skro już jesteśmy przy takich publikacjach, swoją rękę do zabawy dołączyło także wydawnictwo DK. Pierwszą z godnych wspomnienia pozycji jest Galactic Crisis! będąca przewodnikiem i streszczeniem filmów. Druga to chyba jedyna pozycja bazująca na serialu Gendy’ego Tartakovsky’ego - Clone Wars Ultimate Sticker Book, czyli przewodnik z naklejkami.

I na koniec jeszcze jedna forma aktywności twórców w obrazowaniu Wojen Klonów. Opowiadania i e-booki. Oto kilka z nich:

Rój Stevena Barnesa – jedyny e-book w serii.
Pojedynek Timothy’ego Zahna
Ekwipunek Matthew Stovera
Los sędziego Timothy’ego Zahna, wszystkie trzy dodawane w książeczkach do zabawek firmy Hasbro.
No i oczywiście Zahn naprawiający swoje błędy czyli: Bohater Cartao: część I, część II i część III.

Z pewnością znajdzie się jeszcze kilka pozycji, zwłaszcza przy opowiadaniach, ale już teraz wiemy, że czeka nas pięć książek dla dorosłych opartych na filmie i serialu, pisanych przez Karen Traviss i Karen Miller, adaptacje młodzieżowe, mnóstwo książeczek dla dzieci i albumów, czyli praktycznie wszystko jeszcze przed nami.

Wszystkie atrakcje tygodnia poświęconego Wojnom Klonów są dostępne pod tym adresem.
TAGI: Tydzień Wojen Klonów (28) Wojny Klonów (książki) (88)

KOMENTARZE (8)

 • Jedi-Lord2008-09-10 17:08:03

  Chyba jeszcze w zyciu nie widzialem ochydniejszej okladki niz tej z "Escape from Dagu"

 • Dave2008-08-14 13:52:35

  Komandosi Imperium? YUPI! Może będzie gra...?

 • Bakuś2008-08-14 11:37:22

  Szczerze powiedziawszy o "Escape from Dagu" nie słyszałem . Fajna ciekawostka :)

 • Louie2008-08-13 22:34:04

  Komandosi Imperium? o.O pierwsze słyszę:P

 • ganner62008-08-13 21:39:20

  Jakie szczęście że mam Labirynt zła nie chciało by mi się wydawać okrągłej stówy :)

  Ale jedna rzecz którą się przejmuje to to że nie mam żadnej książki z okresu przed Labiryntem :(

 • Apophis_2008-08-13 20:43:25

  Z książek wydanych w Polsce to muszę dostać w swoje łapki jeszcze Yodę, Spisek na Cestusie oraz Labirynt Zła ;x Ale to generalnie mój ulubiony okres w universum SW. Liczę też na to, że Egmont wyda u nas TPB Wojen Klonów (mam 2 pierwsze tomy, chętnie całość zakupię i przeczytam po Polsku).

 • Bolek2008-08-13 20:39:45

  Szkoda że Escape form Dagu nie wydano. Mogła być bardzo ciekawa. Obozy pracy :). Bardzo fajny artykuł.

 • Lordfilip2008-08-13 20:35:47

  Hmmm.... Zapowiada się ciekawie

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..