TWÓJ KOKPIT
0

Książki

Garść nowinek książkowych z kraju i zza wielkiej wody

2008-10-10 01:31:00 Andrzej Syrzycki i Sue Rostoni

Wraz ze startem roku akademickiego, w sieci, a także poza nią, zaczął się wysyp informacji o nadchodzących książkach spod znaku "Star Wars", tak w kraju, jak i za granicą.

Zaczynając od krajowego podwórka, w rodzimym Amberze nastąpiła jedna, acz dość istotna zmiana. Mianowicie do tłumaczenia książek gwiezdnowojennych powróciła Aleksandra Jagiełowicz, która po ponad rocznej przerwie dostała do przekładu długo oczekiwaną powieść Karen Traviss - "Republic Commando: True Colors". Pozycję tę ujrzymy na półkach księgarń najprawdopodobniej w kwietniu. Dla osób spragnionych szybszego wydawania w naszym kraju zaległych powieści, pędzimy z wyjaśnieniem, iż drugi tłumacz nie oznacza wcale, że Amber pragnie nadrabiać zaległości. Książki z serii "Star Wars" nadal ukazywały się będą w liczbie 5-6 rocznie, co może oznaczać tylko kolejne opóźnienia.

Do przekładu trafił również szósty tom cyklu "Dziedzictwo Mocy". Mowa tu oczywiście o "Piekle" (bo taki będzie jego tytuł) Troya Denninga. Tłumaczeniem zajmuje się nie kto inny, tylko pan Andrzej Syrzycki, który podesłał nam streszczenie książki. Możecie je przeczytać w tym miejscu>>>. "Piekło" w sklepach zobaczymy już w lutym.

Dalsze plany Amberu pozostają jak na razie w fazie przygotowań, jednak już teraz możemy potwierdzić wydanie książki "The Force Unleashed" w dalszej części roku 2009. Jak tylko dowiemy się czegoś jeszcze, od razu damy znać, jednak od razu można nastawiać się między innymi na kontynuacje "Dziedzictwa Mocy", czy trylogii "Noce Coruscant" Michaela Reavesa.

Skupmy teraz uwagę na tym co piszczy w trawie za oceanem. Otóż, na sam początek, jak podaje Sue Rostoni na forum Oficjalnej, zmieniony został tytuł drugiego tomu cyklu "Fate of the Jedi". Według naszej ulubionej redaktorki, do akcji książki pani Christie Golden bardziej pasował będzie tytuł "Omen", aniżeli wcześniej zapowiadana "Enigma".

Zmiana tytułu nie jest jednak jedyną zmianą. W planie wydawniczym Del Reya w ciągu ostatnich kilku dni zaszło sporo rotacji, jeśli chodzi o daty wydania poszczególnych książek z nowego kontraktu. Jest tego zbyt dużo, by wymieniać poszczególne książki, wszystkie aktualne daty znajdziecie więc na naszej podstronie "Zapowiedzi" w tym miejscu>>>. Ogólnikowo można powiedzieć, że m.in. seria "Fate of the Jedi" będzie wychodziła wcześniej, niż to zapowiadano na początku, a opóźnią się książki z cyklu "The Clone Wars".

Dla osób zajmujących się liczeniem powieści z nowego kontraktu, śpieszymy z wyjaśnieniem, iż książki takie jak "Millennium Falcon" Jamesa Luceno zaliczane są jeszcze w poczet starego kontraktu. Tak więc de facto, nowy kontrakt zaczynamy od książki "Outcast" Aarona Allstona, oraz "Blood Oath" Elaine Cunningham. Ostatnią ogłoszoną do tej pory powieścią nowego kontraktu, jest zapowiadana na czerwiec 2011 roku, książka duetu Michael Reaves i Maya Kaathryn Bohnhoff. Jak napisała Sue, są oczywiście pewne dalsze plany, jednak póki co nie zostaną sprecyzowane, ponieważ albo nie ma jeszcze zakontraktowanych autorów, albo nie do końca zostały ustalone ramy czasowe, lub historie, które mają te powieści opisywać. W dalszej części właśnie o tych ramach czasowych.

Jak to często bywa przy ogłaszaniu wydarzeń w chronologii nowych, i tym razem powstało trochę zamieszania. Otóż, z punktu widzenia chronologicznego, wydarzenia z serii "Dziedzictwo Mocy" kończą się teraz w połowie roku 41 po Bitwie o Yavin. Akcja "Blood Oath" zaczyna się kilka miesięcy później, a książki takie jak "Millennium Falcon" i pierwsze tomy "Fate of the Jedi", mają miejsce już w połowie roku 43 po Bitwie o Yavin. Dosłownie kilka godzin temu światło dzienne ujrzała też informacja, że książka Michaela Reavesa i Mayi Kaathryn Bohnhoff, zaplanowana na czerwiec 2011, będzie działa się około dwóch lat przed zniszczeniem pierwszej Gwiazdy Śmierci, czyli w podobnych ramach czasowych, co projekt "The Force Unleashed". Zaktualizowaną o ostatnie doniesienia chronologię znajdziecie oczywiście tutaj>>>.

Kończąc już temat ram czasowych, czas przeskoczyć na okładki książek w nowym kontrakcie. Jak napisała Sue Rostoni, zaakceptowana została już okładka do książki "Blood Oath" Elaine Cunningham. Autorem obrazka jest Dave Seeley, a przedstawia on Zekka, jak to określiła Sue, "w bardzo męskiej pozie, nie będącego już chłopcem, którego znaliśmy kiedyś". Według niej, sama okładka powinna zostać zaprezentowana na oficjalnej w ciągu kilku najbliższych dni. Jeśli chodzi o okładki serii "Fate of the Jedi", to nie zobaczymy żadnej w ciągu najbliższych tygodni. Sue mogła jedynie powiedzieć, że na froncie pierwszego tomu zobaczymy Luke'a Skywalkera. Ponadto, kilka dni temu w Del Reyu odbyło się spotkanie dotyczące właśnie okładek do nowej serii, z którego redaktorka była bardzo zadowolona. Okładki "Fate of the Jedi" mają nieco odbiegać od pozostałych książek gwiezdnowojennych. Jak napisała Sue, będą bardziej dynamiczne, niż te z "Dziedzictwa", które przypominały raczej fotografie. Nie podała jednak nazwiska artysty, który zajmie się ich tworzeniem. Zrobi to dopiero, gdy pierwsza z nich będzie gotowa i zaakceptowana.

Kilka dni temu Sue otrzymała także manuskrypt książki "Luke Skywalker and the Shadows of Mindor" napisanej przez Matthew Stovera. W tej chwili liczy on sobie 419 stron, jednak zapewne zmieni się to w druku. Zaś co do nadchodzącej powieści o Nomi Sunrider, zapytana o umiejscowienie jej akcji, Sue odpowiedziała, że książka zawierała będzie wydarzenia raczej nie opisywane przez serię komiksów "Tales of the Jedi", ale możemy być pewni, że pojawią się jakieś wzmianki. Całość będzie pisana w stylu "Dartha Bane'a" i być może w tytule zobaczymy zdanie "A novel of the Old Republic", aczkolwiek nazwisko głównej bohaterki się w nim nie pojawi, gdyż zostało zastrzeżone.

Jak na razie to tyle nowinek. Z pewnością jednak damy znać, jeśli dowiemy się czegoś jeszcze.
TAGI: Amber (526) Elaine Cunningham (18) Matthew Stover (87) Michael Reaves (79) Sue Rostoni (101)

KOMENTARZE (17)

 • Aldebar2008-10-11 13:38:11

  Comndo -> TFU zaczyna się 17 lat BBY, kiedy Vader przybywa na Kashyyyk. właściwa akcja (tj.dokonania Starkillera) toczy się 3-2 lata BBY

 • Vergesso2008-10-11 09:42:01

  Zeren -> Jakieś dowody czy uzasadnienia?

 • Mistrz Seller2008-10-11 07:54:42

  Comndo >>>Na początku komiksu wyraźnie jest napisane, że akcja toczy się na dwa lata przed zniszczeniem GŚ. Książka też chyba toczy się w tym momencie, bo opisuje tą samą fabułę.

 • Dave2008-10-10 20:37:24

  Kto umieścił TFU w 2 BBY?! Przecież to jest 17 BBY! Skandal. A ogólnie, to czadowsky plan, jestem bardzo zadowolony. Czekam z niecierpliwością na książki :D!

 • Zeren2008-10-10 17:17:16

  death star raczej nie wydadzą juz w polsce. Ja już sobie zakupiłem angielska wersje jest super wydana i duuuuuuzo grupsza od innych książek SW.

 • Lord Jabba2008-10-10 16:49:49

  NIE!!!!!!!!!!!!
  Jagiełowicz wraca i znowu będą tak genialne tłumaczenia ja Kuźnia Gwiazd:(

 • Bolek2008-10-10 14:23:21

  Naziwsko Sunriderówny nie pojawi się na okładce? Oby ktoś ją nazwał w książce. Marzę o czymś w stylu "I, Jedi" :D

 • Maxi Sith2008-10-10 14:07:38

  Ja chcę Nomi!!

 • teleFON2008-10-10 12:57:15

  ee mam pytanie kiedy bedzie The Rule of Two w Polsce?? i Jeszcze coś na co juz czekam od dawna a nie ma tego w planie Amberu a mianowicie Death Star?? Czyżby nie chcieli tego wydawac??

 • Jedi-Lord2008-10-10 12:36:13

  A Dartha Bane`a 2 Amber wyda w Grudniu czy to juz przestazala data wydawnicza?

 • Nestor2008-10-10 10:31:35

  Era Dziedzictwa bedzie bardziej pulchna niz NEJ :D.

 • Ren Kylo2008-10-10 10:14:16

  Wypada tylko się cieszyć z przesunięcia serii"Fate of the Jedi" nawet kosztem opóźnienia książek z serii "The clone wars".Super że wyjdzie nowa książka Stovera, choć na polską wersję przyjdzie trochę poczekać

 • Krogulec2008-10-10 09:41:04

  blood oath i zekk, yes yes yes!

 • Hego Damask2008-10-10 09:20:32

  eric_cartman --> tak, pierwszy tom Nocy Coruscant w listopadzie.

 • eric_cartman2008-10-10 08:03:55

  a jeszcze w tym roku amber coś wyda?

 • Aldebar2008-10-10 07:50:49

  nieźle namotali z tą chronologią ;P ale wookiee już wprowadziła poprawki. teraz czekam tylko na te post-LotF'owe książki!

 • Apophis_2008-10-10 01:38:09

  Mniam, aż ślinka cieknie ^^

ABY DODAWAĆ KOMENTARZE MUSISZ SIĘ ZALOGOWAĆ:

  REJESTRACJA RESET HASŁA
Loading..