TWÓJ KOKPIT
0

Akolita

Premiera odcinka #1x08 serialu „Akolita”

2024-07-17 06:50:18Na Disney+ zadebiutował finałowy odcinek pierwszego sezonu serialu „Akolita”, w reżyserii Hanelle Culpepper. Showrunnerką całego sezonu była Leslye Headland, a muzykę do niego stworzył Michael Abels. Osoby, które go obejrzą zachęcamy do pozostawienia swojej oceny pod tym linkiem.To już koniec, zachęcamy więc do dzielenia się swoimi opiniami nie tylko o ostatnim odcinku, ale i o całym sezonie.

Temat na forum.
KOMENTARZE (7)

Akolita

Wyniki oglądalności serialu „Akolita”

2024-07-10 19:27:57

W przypadku seriali Star Wars od lat śledzimy wyniki oglądalności publikowane przez firmę Nielsen, która zajmuje się badaniem oglądalności programów w serwisach streamingowych w Stanach Zjednoczonych. Swoje daje podaje ona z pewnym opóźnieniem, więc wczoraj poznaliśmy dopiero wyniki za okres 3-9.06 - w tym czasie odbyła się dwuodcinkowa premiera „Akolity”. Jak sobie serial poradził? Wg Nielsena w USA oglądano go przez 488 miliony minut, co przy 2 odcinkach (zakładając, że każdy oglądał je od początku do końca) przekłada się na jakieś 6,3 mln widzów. Daje siódmą pozycję w tygodniu otwarcia w kategorii produkcji oryginalnych.Mając te liczby warto spojrzeć jak produkcja wypada w stosunku do pozostałych seriali Star Wars. Porównanie możemy dokonać z tygodniami otwarcia „Ahsoki”, „Andora”, „Księgi Boby Fetta” oraz „Obi-Wana Kenobiego”. Specjalnie nie porównujemy tej produkcji z „Mandalorianinem” bowiem w przypadku tego serialu Nielsen raportował dane dopiero od drugiego sezonu - a, że dane od Nielsena nie dotyczą poszczególnych odcinków tylko wszystkich odcinków obejrzanych danego serialu ciężko byłoby stwierdzić ile minut przypadło na premierę, a ile na powtarzanie poprzednich sezonów.

Najpierw więc zerknijmy jak wygląda liczba minut, które widzowie spędzili przed ekranem w tygodniu w którym wypadały premiery danych seriali.Następnie podzielmy liczbę minut, które widzowie spędzili przed ekranem przez czas trwania pierwszych odcinków i zobaczmy jak w tym zestawieniu się plasuje „Akolita”.W obu zestawieniach „Akolita” znajduje się na przedostatnim miejscu stawki. Wyniki nie są na pewno zachwycające, ale i też nie są tragiczne. Najważniejsze będzie jednak to jak będzie wyglądać tendencja w kolejnych tygodniach. Przypomnijmy, że „Ahsoka” mocno traciła, a „Andor” potrafił zyskiwać. Obiecujemy podobne jak powyżej porównanie zrobić po wynikach ostatniego odcinka - wtedy się okaże jak się spodobał sezon.
KOMENTARZE (18)

Akolita

Premiera odcinka #1x07 serialu „Akolita”

2024-07-10 07:25:22Przed nami już przedostatni odcinek pierwszego sezonu serialu „Akolita”. Dzisiaj rano zadebiutował on na platformie Disney+, a jego tytuł to Decyzja. Reżyserem siódmego odcinka jest Kogonada. Oficjalny opis odcinka brzmi: Odkrywamy nieznaną prawdę. Osoby, które go obejrzą zachęcamy do pozostawienia swojej oceny pod tym linkiem.Za tydzień obejrzymy finałowy odcinek tego sezonu w reżyserii Hanelle Culpepper.

Temat na forum.
KOMENTARZE (25)

Akolita

Premiera odcinka #1x06 serialu „Akolita”

2024-07-03 07:33:00Dzisiaj na platformie Disney+ swoją premierę ma szósty odcinek pierwszego sezonu serialu „Akolita”. Tytuł odcinka to Uczyć / Zatruwać, a jego reżyserem jest Hanelle Culpepper. Oficjalny opis odcinka brzmi: Na wyspie w odległym świecie rodzą się niełatwe pytania o tożsamość i przeznaczenie. Osoby, które go obejrzą zachęcamy do pozostawienia swojej oceny pod tym linkiem.Przed nami zostały już tylko dwa odcinki.

 • Akolita 1x07 - 10.07.2024, reżyseria: Kogonada
 • Akolita 1x08 - 17.07.2024, reżyseria: Hanelle Culpepper


Temat na forum.
KOMENTARZE (28)

Akolita

Dafne Keen i Charlie Barnett o swoich rolach w „Akolicie”

2024-06-28 21:25:43Po piątym odcinku serialu „Akolita” pokazał się na oficjalnej artykuł z wypowiedziami Dafne Keen (Jecki) i Charlie Barnetta (Yord) na temat swoich ról w serialu. Poniższa część będzie zawierała spoilery do piątego odcinka, więc jeśli jeszcze go nie oglądaliście to przed czytaniem zachęcamy do nadrobienia go.

Keen wspomina, że pierwsza rzecz, którą usłyszała od Leslye Headland na temat roli którą będzie odgrywać było to, że zginie. I to było coś co przyciągnęło jej uwagę do postaci Jecki. Dafne opowiadała, że „Jako widz uwielbia tragiczne śmierci, a śmierć Jecki jest taka niesprawiedliwa. Walczy na prawdę dobrze i sprawia wrażenie jakby miała wygrać, a wówczas Nieznajomy wyciąga sztylet (świetlny), co jest oszustwem! Ciężar śmierci jest czymś, co naprawdę doceniam, kiedy oglądam film lub program, kiedy naprawdę czujesz śmierć, tak jak czułbyś to w życiu. I samolubnie, jako fanka Gwiezdnych Wojen, wiem, jak bardzo wszystkie śmierci Jedi złamały mi serce – tak jak śmierć Qui-Gona, wiem, jak bardzo to na mnie wpłynęło. Ale to jest duża część Gwiezdnych Wojen. I możliwość kontynuowania tego dziedzictwa i nawet zagrania czegoś co mogło złamać serce, tak jak te postacie złamały nam naprawdę ekscytowała”.

Charlie Barnett dodaje, że również od początku wiedział jak się potoczy historia Yorda. Leslye zaufała im ze zdradzaniem losów ich postaci i cały czas pracowała z nimi nad tym aby jak najlepiej pokazać ich los. Żałuje jedynie tego, że nie dostał szansy uratowania Jecki lub chociaż nawet nie mógł spróbować tego dokonać. Oboje wraz z Dafne doceniają współpracę z Leslye - wspominają, że ogarniała całość jak dyrygent orkiestrę jednocześnie potrafiąc zwrócić uwagę na szczegóły, docenić pracę każdego na planie. Headland była również wg nich otwarta na uwagi i pomysły dotyczące tego co można zmienić. Atmosfera na planie była bardzo dobra, często się śmiali podczas zdjęć.

Charlie Barnett chciał również podziękować również fanom, którzy sporo pozytywnego zamieszania zrobili wokół jego postaci. Nagrał więc kilka słów dla hordy Yorda.


KOMENTARZE (18)

Akolita

Premiera odcinka #1x05 serialu „Akolita”

2024-06-26 08:09:55Dzisiaj na platformie Disney+ swoją premierę ma piąty odcinek pierwszego sezonu serialu „Akolita”. Tytuł odcinka to Noc, a jego reżyserem jest Alex Garcia Lopez. Oficjalny opis odcinka brzmi: W gęstym lesie budząca się ciemność wystawia Jedi na próbę. Osoby, które go obejrzą zachęcamy do pozostawienia swojej oceny pod tym linkiem.Kolejne odcinki będziemy dostawać co tydzień, aż do 17.07.

 • Akolita 1x06 - 03.07.2024, reżyseria: Hanelle Culpepper
 • Akolita 1x07 - 10.07.2024, reżyseria: Kogonada
 • Akolita 1x08 - 17.07.2024, reżyseria: Hanelle Culpepper


Temat na forum.
KOMENTARZE (37)

Akolita

Wookieepedia pod obstrzałem fanów

2024-06-25 19:24:12

Połowa serialu już jest za nami. Widać „Akolita” ma dość mocną siłę oddziaływania na fanów. Jednym się podoba, innym nie. Jak pisaliśmy wcześniej, część z tych osób czuje się zobligowana do wyrażania swojego niezadowolenia z tego serialu i tym razem padło na Wookieepedię.Zarzewiem konfliktu jest krótkie pojawienie się jednego z Jedi z prequeli. Jest nim Ki-Adi-Mundi. Problem z kontrowersją polega na tym, że w starym kanonie Ki-Adi-Mundi urodził się 93 lata przed „Nową nadzieją”, czyli na długo po wydarzeniach z „Akolity”. 26 kwietnia 2014 Disney wyrzucił stary kanon do kosza, oznaczył go logiem „Legendy” i zaczął robić wszystko od początku. Jedne rzeczy się rozjechały, inne kopiowali. Fani przywykli, że wiele z elementów starego kanonu wracała (i było to coraz częstsze), a tam gdzie nie było trzeba twórcy aż tak nie zaprzeczali. Dodatkowo Leslye Headland mówiła nie raz o przywiązaniu do starego kanonu, więc oczekiwania rosły. W przypadku „Akolity” twórcy jednak wprowadzili taką zmianę względem starego kanonu. Nowy nigdy nie precyzował wieku Ki-Adi-Mundiego, więc mieli właściwie czystą kartę.

Nie spodobało się to purystom, którzy dawali upust swojej niechęci do tej niepotrzebnej (ich zdaniem) zmiany. Niestety część z nich zaczęło edytować wpisy dotyczące Ki-Adi-Mundiego na Wookieepedii, wpisując do kanonu legendarną datę. Normalnie wszyscy się cieszą, że ktoś edytuje Wiki, ale nie tym razem. Wręcz akcja ta spowodowała sprzeciw ze strony redakcji i tu zaczęła się eskalacja agresji oraz ataki polegające na edycji, a także grożenie redaktorom Wookieeepedii. Niestety emocje spowodowane przez „Akolitę” sięgnęły zenitu, więc w obronie redaktorów, którzy wykonują olbrzymią robotę, nie licząc na żadne benefity, stanęli inni fani. Swoje poparcie dla ich karkołomnej pracy wyrazili choćby hasztagiem #WeStandWithWookipedia.

Twórcy przyznają, że zmianę daty i pojawienie się Ki-Adi-Mundiego konsultowali między innymi z Davem Filonim. Może jednak to nie jest problem samego „Akolity”, co bardziej projektu „Wielkiej Republiki”. Tam już wcześniej pojawiły się rozjazdy z kanonem, choćby jeśli chodzi o wiek innego członka rady Jedi, czyli mistrza Oppo Rancisis. Ten w starym kanonie urodził się w 206 roku przed bitwą o Yavin, ale w nowym kanonie pojawia się w powieści Światło Jedi, która dzieje się 232 lata przed „Nową nadzieją”. Książka pewnie ma dużo mniejszą siłę oddziaływania, więc nie wywołało to tak gwałtownego niezadowolenia. To mogło zachęcić twórców do dalszych zmian.

Innym fanom z kolei nie podobają się wiedźmy lesbijki (i sposoby ich prokreacji). Leslye Headland tłumaczy to, mówiąc, że stwierdzanie, iż to są lesbijki trochę redukuje te postaci. W jej zamyśle chodziło o pokazanie odizolowanej matriarchalnej społeczności, w której w ogóle nie ma mężczyzn. To sprawia, że związki między kobietami w takich warunkach są dużo bardziej naturalne i mogą występować. W ten sposób chciała to ukazać. Zaś w kwestii wybrańców Mocy, nigdzie nie było powiedziane, że Anakin był jedyny.

Do tego dodajmy, że twórcy serialu spotkali się też z rasistowskimi atakami, na co odpowiedziała Amandla Stenberg.

Tymczasem, ci którym się serial podoba, czekają z niecierpliwością na jutrzejszy odcinek. Po pierwsze to pierwszy, który dotychczas nie był pokazany jeszcze dziennikarzom, po drugie ma kontynuować poprzedni i zarazem być dłuższy. A po trzecie krążą po sieci teorie, co do tego kim jest ten nowy Lord Sithów. I czy to jest Lord Sithów? Może to Qimir? A może jeszcze ktoś inny, w końcu Ki-Adi-Mundi mówił w „Mrocznym widmie”, że Sithowie wyginęli jakieś tysiąc lat wcześniej, więc to wszystko trzeba jakoś rozwikłać i wówczas zobaczymy jak potraktują filmowy kanon.
KOMENTARZE (42)

Akolita

Premiera odcinka #1x04 serialu „Akolita”

2024-06-19 08:12:50Dzisiaj na platformie Disney+ swoją premierę ma czwarty odcinek pierwszego sezonu serialu „Akolita”. Tym samym dotarliśmy już do półmetku sezonu. Tytuł odcinka to Dzień, a jego reżyserem jest Alex Garcia Lopez. Oficjalny opis odcinka brzmi: Jedi wyruszają w głąb dżungli, aby złapać zabójczynię, zanim dopadnie kolejną ofiarę. Osoby, które go obejrzą zachęcamy do pozostawienia swojej oceny pod tym linkiem.Kolejne odcinki będziemy dostawać co tydzień, aż do 17.07.

 • Akolita 1x05 - 26.06.2024, reżyseria: Alex Garcia Lopez
 • Akolita 1x06 - 03.07.2024, reżyseria: Hanelle Culpepper
 • Akolita 1x07 - 10.07.2024, reżyseria: Kogonada
 • Akolita 1x08 - 17.07.2024, reżyseria: Hanelle Culpepper


Temat na forum.
KOMENTARZE (33)

Akolita

Film z Joelem Edgertonem pod obstrzałem fanów za „Akolitę”

2024-06-17 18:11:29

Choć „Akolita” zebrał początkowo całkiem niezłe recenzje, a co więcej także ściągnął widzów na Disney+, jednak jest budzi on raczej skrajne odczucia. Jedynym się podoba, innym nie. Natomiast przy okazji wystawianiu negatywnych ocen dostało się zupełnie innej produkcji, czyli filmowi „Acolytes” z Joelem Edgertonem.

Pomijają oczywiście podobny tytuł i fakt, że główną rolę gra tam aktor znany nam jako wujek Owen, film „Acolytes” z 2008 w reżyserii Jona Hewitta nie ma nic wspólnego z produkcją Disneya i Leslye Headland. Ludzie oceniają go negatywnie z powodu tytułu i tyle. Jak widać, części osób „Akolita” chyba zalazł za skórę. O pomyłce pisał Jordan Maison.Obecnie „Akolita” jest najgorzej ocenianym serialem gwiezdno-wojennym przez publiczność. Na Rotten Tomatoes ocena widzów to około 15%, czyli gorzej niż trzeci sezon „The Mandalorian” (50%), „Księga Boby Fetta” (51%), „Ahsoka” (66%), „Andor” (86%), czy drugi sezon „The Mandalorian” (91%). Stawkę zamyka pierwszy sezon „The Mandalorian” z 93%. Jedyne, co warto zauważyć, to fakt, że w przypadku „Akolity” głosuje (często negatywnie) bardzo dużo osób, więcej niż oddało głosy na poprzednie seriale.Powiedzmy sobie wprost, dopiero trzy pierwsze odcinki za nami. Zobaczymy do czego są zdolni fani i twórcy.
KOMENTARZE (13)

Akolita

Premiera odcinka #1x03 serialu „Akolita”

2024-06-12 08:20:41Dzisiaj na platformie Disney+ swoją premierę ma trzeci odcinek pierwszego sezonu serialu „Akolita”. Jego tytuł to Przeznaczenie, a wyreżyserował go Kogonada. Oficjalny opis odcinka brzmi: Na lesistej planecie rozpoczyna się tragiczna historia dwóch sióstr. Osoby, które go obejrzą zachęcamy do pozostawienia swojej oceny pod tym linkiem.Kolejne odcinki będziemy dostawać co tydzień, aż do 17.07.

 • Akolita 1x04 - 19.06.2024, reżyseria: Alex Garcia Lopez
 • Akolita 1x05 - 26.06.2024, reżyseria: Alex Garcia Lopez
 • Akolita 1x06 - 03.07.2024, reżyseria: Hanelle Culpepper
 • Akolita 1x07 - 10.07.2024, reżyseria: Kogonada
 • Akolita 1x08 - 17.07.2024, reżyseria: Hanelle Culpepper


Temat na forum.
KOMENTARZE (35)
Loading..