TWÓJ KOKPIT
0

Akolita

Dafne Keen i Charlie Barnett o swoich rolach w „Akolicie”

2024-06-28 21:25:43Po piątym odcinku serialu „Akolita” pokazał się na oficjalnej artykuł z wypowiedziami Dafne Keen (Jecki) i Charlie Barnetta (Yord) na temat swoich ról w serialu. Poniższa część będzie zawierała spoilery do piątego odcinka, więc jeśli jeszcze go nie oglądaliście to przed czytaniem zachęcamy do nadrobienia go.

Keen wspomina, że pierwsza rzecz, którą usłyszała od Leslye Headland na temat roli którą będzie odgrywać było to, że zginie. I to było coś co przyciągnęło jej uwagę do postaci Jecki. Dafne opowiadała, że „Jako widz uwielbia tragiczne śmierci, a śmierć Jecki jest taka niesprawiedliwa. Walczy na prawdę dobrze i sprawia wrażenie jakby miała wygrać, a wówczas Nieznajomy wyciąga sztylet (świetlny), co jest oszustwem! Ciężar śmierci jest czymś, co naprawdę doceniam, kiedy oglądam film lub program, kiedy naprawdę czujesz śmierć, tak jak czułbyś to w życiu. I samolubnie, jako fanka Gwiezdnych Wojen, wiem, jak bardzo wszystkie śmierci Jedi złamały mi serce – tak jak śmierć Qui-Gona, wiem, jak bardzo to na mnie wpłynęło. Ale to jest duża część Gwiezdnych Wojen. I możliwość kontynuowania tego dziedzictwa i nawet zagrania czegoś co mogło złamać serce, tak jak te postacie złamały nam naprawdę ekscytowała”.

Charlie Barnett dodaje, że również od początku wiedział jak się potoczy historia Yorda. Leslye zaufała im ze zdradzaniem losów ich postaci i cały czas pracowała z nimi nad tym aby jak najlepiej pokazać ich los. Żałuje jedynie tego, że nie dostał szansy uratowania Jecki lub chociaż nawet nie mógł spróbować tego dokonać. Oboje wraz z Dafne doceniają współpracę z Leslye - wspominają, że ogarniała całość jak dyrygent orkiestrę jednocześnie potrafiąc zwrócić uwagę na szczegóły, docenić pracę każdego na planie. Headland była również wg nich otwarta na uwagi i pomysły dotyczące tego co można zmienić. Atmosfera na planie była bardzo dobra, często się śmiali podczas zdjęć.

Charlie Barnett chciał również podziękować również fanom, którzy sporo pozytywnego zamieszania zrobili wokół jego postaci. Nagrał więc kilka słów dla hordy Yorda.


KOMENTARZE (18)

Akolita

Premiera odcinka #1x05 serialu „Akolita”

2024-06-26 08:09:55Dzisiaj na platformie Disney+ swoją premierę ma piąty odcinek pierwszego sezonu serialu „Akolita”. Tytuł odcinka to Noc, a jego reżyserem jest Alex Garcia Lopez. Oficjalny opis odcinka brzmi: W gęstym lesie budząca się ciemność wystawia Jedi na próbę. Osoby, które go obejrzą zachęcamy do pozostawienia swojej oceny pod tym linkiem.Kolejne odcinki będziemy dostawać co tydzień, aż do 17.07.

 • Akolita 1x06 - 03.07.2024, reżyseria: Hanelle Culpepper
 • Akolita 1x07 - 10.07.2024, reżyseria: Kogonada
 • Akolita 1x08 - 17.07.2024, reżyseria: Hanelle Culpepper


Temat na forum.
KOMENTARZE (37)

Akolita

Wookieepedia pod obstrzałem fanów

2024-06-25 19:24:12

Połowa serialu już jest za nami. Widać „Akolita” ma dość mocną siłę oddziaływania na fanów. Jednym się podoba, innym nie. Jak pisaliśmy wcześniej, część z tych osób czuje się zobligowana do wyrażania swojego niezadowolenia z tego serialu i tym razem padło na Wookieepedię.Zarzewiem konfliktu jest krótkie pojawienie się jednego z Jedi z prequeli. Jest nim Ki-Adi-Mundi. Problem z kontrowersją polega na tym, że w starym kanonie Ki-Adi-Mundi urodził się 93 lata przed „Nową nadzieją”, czyli na długo po wydarzeniach z „Akolity”. 26 kwietnia 2014 Disney wyrzucił stary kanon do kosza, oznaczył go logiem „Legendy” i zaczął robić wszystko od początku. Jedne rzeczy się rozjechały, inne kopiowali. Fani przywykli, że wiele z elementów starego kanonu wracała (i było to coraz częstsze), a tam gdzie nie było trzeba twórcy aż tak nie zaprzeczali. Dodatkowo Leslye Headland mówiła nie raz o przywiązaniu do starego kanonu, więc oczekiwania rosły. W przypadku „Akolity” twórcy jednak wprowadzili taką zmianę względem starego kanonu. Nowy nigdy nie precyzował wieku Ki-Adi-Mundiego, więc mieli właściwie czystą kartę.

Nie spodobało się to purystom, którzy dawali upust swojej niechęci do tej niepotrzebnej (ich zdaniem) zmiany. Niestety część z nich zaczęło edytować wpisy dotyczące Ki-Adi-Mundiego na Wookieepedii, wpisując do kanonu legendarną datę. Normalnie wszyscy się cieszą, że ktoś edytuje Wiki, ale nie tym razem. Wręcz akcja ta spowodowała sprzeciw ze strony redakcji i tu zaczęła się eskalacja agresji oraz ataki polegające na edycji, a także grożenie redaktorom Wookieeepedii. Niestety emocje spowodowane przez „Akolitę” sięgnęły zenitu, więc w obronie redaktorów, którzy wykonują olbrzymią robotę, nie licząc na żadne benefity, stanęli inni fani. Swoje poparcie dla ich karkołomnej pracy wyrazili choćby hasztagiem #WeStandWithWookipedia.

Twórcy przyznają, że zmianę daty i pojawienie się Ki-Adi-Mundiego konsultowali między innymi z Davem Filonim. Może jednak to nie jest problem samego „Akolity”, co bardziej projektu „Wielkiej Republiki”. Tam już wcześniej pojawiły się rozjazdy z kanonem, choćby jeśli chodzi o wiek innego członka rady Jedi, czyli mistrza Oppo Rancisis. Ten w starym kanonie urodził się w 206 roku przed bitwą o Yavin, ale w nowym kanonie pojawia się w powieści Światło Jedi, która dzieje się 232 lata przed „Nową nadzieją”. Książka pewnie ma dużo mniejszą siłę oddziaływania, więc nie wywołało to tak gwałtownego niezadowolenia. To mogło zachęcić twórców do dalszych zmian.

Innym fanom z kolei nie podobają się wiedźmy lesbijki (i sposoby ich prokreacji). Leslye Headland tłumaczy to, mówiąc, że stwierdzanie, iż to są lesbijki trochę redukuje te postaci. W jej zamyśle chodziło o pokazanie odizolowanej matriarchalnej społeczności, w której w ogóle nie ma mężczyzn. To sprawia, że związki między kobietami w takich warunkach są dużo bardziej naturalne i mogą występować. W ten sposób chciała to ukazać. Zaś w kwestii wybrańców Mocy, nigdzie nie było powiedziane, że Anakin był jedyny.

Do tego dodajmy, że twórcy serialu spotkali się też z rasistowskimi atakami, na co odpowiedziała Amandla Stenberg.

Tymczasem, ci którym się serial podoba, czekają z niecierpliwością na jutrzejszy odcinek. Po pierwsze to pierwszy, który dotychczas nie był pokazany jeszcze dziennikarzom, po drugie ma kontynuować poprzedni i zarazem być dłuższy. A po trzecie krążą po sieci teorie, co do tego kim jest ten nowy Lord Sithów. I czy to jest Lord Sithów? Może to Qimir? A może jeszcze ktoś inny, w końcu Ki-Adi-Mundi mówił w „Mrocznym widmie”, że Sithowie wyginęli jakieś tysiąc lat wcześniej, więc to wszystko trzeba jakoś rozwikłać i wówczas zobaczymy jak potraktują filmowy kanon.
KOMENTARZE (42)

Akolita

Premiera odcinka #1x04 serialu „Akolita”

2024-06-19 08:12:50Dzisiaj na platformie Disney+ swoją premierę ma czwarty odcinek pierwszego sezonu serialu „Akolita”. Tym samym dotarliśmy już do półmetku sezonu. Tytuł odcinka to Dzień, a jego reżyserem jest Alex Garcia Lopez. Oficjalny opis odcinka brzmi: Jedi wyruszają w głąb dżungli, aby złapać zabójczynię, zanim dopadnie kolejną ofiarę. Osoby, które go obejrzą zachęcamy do pozostawienia swojej oceny pod tym linkiem.Kolejne odcinki będziemy dostawać co tydzień, aż do 17.07.

 • Akolita 1x05 - 26.06.2024, reżyseria: Alex Garcia Lopez
 • Akolita 1x06 - 03.07.2024, reżyseria: Hanelle Culpepper
 • Akolita 1x07 - 10.07.2024, reżyseria: Kogonada
 • Akolita 1x08 - 17.07.2024, reżyseria: Hanelle Culpepper


Temat na forum.
KOMENTARZE (33)

Akolita

Film z Joelem Edgertonem pod obstrzałem fanów za „Akolitę”

2024-06-17 18:11:29

Choć „Akolita” zebrał początkowo całkiem niezłe recenzje, a co więcej także ściągnął widzów na Disney+, jednak jest budzi on raczej skrajne odczucia. Jedynym się podoba, innym nie. Natomiast przy okazji wystawianiu negatywnych ocen dostało się zupełnie innej produkcji, czyli filmowi „Acolytes” z Joelem Edgertonem.

Pomijają oczywiście podobny tytuł i fakt, że główną rolę gra tam aktor znany nam jako wujek Owen, film „Acolytes” z 2008 w reżyserii Jona Hewitta nie ma nic wspólnego z produkcją Disneya i Leslye Headland. Ludzie oceniają go negatywnie z powodu tytułu i tyle. Jak widać, części osób „Akolita” chyba zalazł za skórę. O pomyłce pisał Jordan Maison.Obecnie „Akolita” jest najgorzej ocenianym serialem gwiezdno-wojennym przez publiczność. Na Rotten Tomatoes ocena widzów to około 15%, czyli gorzej niż trzeci sezon „The Mandalorian” (50%), „Księga Boby Fetta” (51%), „Ahsoka” (66%), „Andor” (86%), czy drugi sezon „The Mandalorian” (91%). Stawkę zamyka pierwszy sezon „The Mandalorian” z 93%. Jedyne, co warto zauważyć, to fakt, że w przypadku „Akolity” głosuje (często negatywnie) bardzo dużo osób, więcej niż oddało głosy na poprzednie seriale.Powiedzmy sobie wprost, dopiero trzy pierwsze odcinki za nami. Zobaczymy do czego są zdolni fani i twórcy.
KOMENTARZE (13)

Akolita

Premiera odcinka #1x03 serialu „Akolita”

2024-06-12 08:20:41Dzisiaj na platformie Disney+ swoją premierę ma trzeci odcinek pierwszego sezonu serialu „Akolita”. Jego tytuł to Przeznaczenie, a wyreżyserował go Kogonada. Oficjalny opis odcinka brzmi: Na lesistej planecie rozpoczyna się tragiczna historia dwóch sióstr. Osoby, które go obejrzą zachęcamy do pozostawienia swojej oceny pod tym linkiem.Kolejne odcinki będziemy dostawać co tydzień, aż do 17.07.

 • Akolita 1x04 - 19.06.2024, reżyseria: Alex Garcia Lopez
 • Akolita 1x05 - 26.06.2024, reżyseria: Alex Garcia Lopez
 • Akolita 1x06 - 03.07.2024, reżyseria: Hanelle Culpepper
 • Akolita 1x07 - 10.07.2024, reżyseria: Kogonada
 • Akolita 1x08 - 17.07.2024, reżyseria: Hanelle Culpepper


Temat na forum.
KOMENTARZE (35)

Akolita

„Akolita” hitem Disneya

2024-06-11 19:12:44Wygląda na to, że serial „Akolita” zaskarbił sobie zainteresowanie widzów. W pierwszy dzień obejrzało go 4,8 miliona widzów, zaś globalnie w ciągu pierwszych 5 dni aż 11,1 milionów (właściwie to nie widzów, a wyświetleń). To zdecydowanie największa premiera Disney+ w tym roku.

Te liczby mogą robić wrażenie, ale tak gwoli uściślenia, „Ahsokę” w ciągu pierwszych 5 dni odtworzono aż 14 milionów razy. Choć prawdopodobnie pierwszy dzień „Akolita” miał lepszy.

Trochę inaczej wygląda kwestia ocen serialu. Na RottenTomatoes krytycy ocenili serial na 90%, ale widzowie zaledwie na 26%. Niestety również na IMDB ocena serialu to raczej 4,3 na 10. Patrząc na oceny, serial raczej polaryzuje, albo ludzie oceniają go wysoko, albo bardzo nisko.

Kolejny odcinek serialu już jutro.
KOMENTARZE (14)

Akolita

Premiera serialu „Akolita”

2024-06-05 07:14:02Dzisiaj na platformie Disney+ swoją premierę ma najnowszy serial z Gwiezdnych Wojen - „Akolita”. Jest to już szósty serial aktorski z naszego ulubionego uniwersum, ale pierwszy którego akcja rozgrywa się na długo przed filmami. „Akolita” przenosi nas w okres schyłku Wielkiej Republiki na 132 lata przed bitwą o Yavin.

Showrunnerką serialu jest Lesyle Headland, za muzykę odpowiada Michael Abels, a na ekranie zobaczymy m.in.:
 • Amandla Stenberg - Mae
 • Lee Jung-jae - Sol
 • Manny Jacinto - Qimir
 • Dafne Keen - Jecki Lon
 • Charlie Barnett - Yord Fandar
 • Jodie Turner-Smith - Aniseya
 • Joonas Suotamo - Kelnacca
 • Rebecca Henderson - Vernestra Rwoh
 • Carrie-Anne Moss - Indara
 • Dean-Charles Chapman - Torbin


Pierwszy odcinek nosi tytuł Zaginiona/Znaleziona, a jego reżyserką jest sama Lesyle Headland. Opis odcinka to: Po tajemniczym morderstwie, Jedi tropią podejrzaną. Osoby które go obejrzą zachęcamy do zostawienia swojej oceny w tym miejscu.

Drugi z dzisiaj zaprezentowanych odcinków również został wyreżyserowany przez Lesyle Headland. Jego tytuł to Zemsta/Sprawiedliwość, a jego opis brzmi: Zabójczyni uderza ponownie, ale tym razem Jedi depczą jej po piętach. Odcinek można ocenić tutaj.Kolejne odcinki będą wychodziły co tydzień, aż do 16.07.

Temat na forum.
KOMENTARZE (19)

Akolita

Czasy trwania odcinków „Akolity” i kolejne materiały promocyjne

2024-06-02 18:35:00

Do premiery serialu „Akolita” zostały już niecałe trzy dni - na platformie Disney+ pojawi się bowiem w nocy z wtorku na środę (dokładniej o 3 w nocy, jeśli ktoś chciałby nastawić sobie budzik). Pozostaje nam więc tylko do tego czasu oglądać nowe materiały promocyjne i informacje, które się pojawiają. A co do nowych wiadomości to Bespin Bulletin dostał informację odnośnie czasów trwania czterech pierwszych odcinków:

 • Odcinek 1: 41 minut
 • Odcinek 2: 36 minut
 • Odcinek 3: 42 minut
 • Odcinek 4: 32 minut


Niestety nawet zakładając, że powyższa informacja się potwierdzi to nie wiadomo czy czasy te dotyczą samego odcinka czy uwzględniają otwarcie, powtórki i napisy końcowe. Tymczasem z na pewno potwierdzonych rzeczy mamy trzy kolejne materiały promocyjne.Na koniec jeszcze mamy dla Was wywiad w którym Leslye Headland zapowiada się pojawienie się w serialu nowego miecza i nie jest to bicz świetlny, który już widzieliśmy w materiałach.


KOMENTARZE (7)
Loading..