TWÓJ KOKPIT
0

Bastion

Bastion 4.0

2013-10-22 18:56:12W imieniu Redakcji mam przyjemność powitać Was na nowej wersji naszego serwisu. Bastion Polskich Fanów Star Wars ma niecałe dwanaście lat, w tym czasie portal przeszedł wiele modyfikacji, które w mniejszym lub większym stopniu zmieniały jego funkcjonalność i wygląd. Pierwsza wersja zaprezentowana w styczniu 2002 roku działała przez rok, druga odsłona znajdowała się w internecie przez niecałe pięć lat, a trzecia ponad sześć lat. Cały czas był to jednak ten sam serwis, rozbudowywany o nowe funkcjonalności i ze zmieniającym się layoutem.

Miesiąc temu, gdy wieloletnia współpraca ze Stopklatką zaczęła dobiegać końca, stanęliśmy przed pytaniem o to co dalej. Mogliśmy przenieść portal na inny serwer i spokojnie pracować nad zmianami, ale i mogliśmy od razu spróbować ich dokonać. Jak już widzicie wybraliśmy drugą ścieżkę. Zdecydowaliśmy się na napisanie całego serwisu od podstaw, przy wykorzystaniu innych technologii oraz zmianę layoutu. Serwis mimo iż był rozwijany bowiem przez te wszystkie lata, to wciąż w dużej części był niezmieniony w stosunku do tego co powstało dekadę temu – a to się wiązało z dużymi ograniczeniami. Przechodząc na nowy serwer, chcieliśmy dać Bastionowi nowy start, większe możliwości rozwoju. Nowa wersja to również nowe działy, przygotowujące nas na nadchodzące epizody i seriale.

Decyzja, którą podjęliśmy ma jednak też swoje minusy. Miesiąc czasu, który poświęciliśmy na pracę nad wersją 4.0 pozwolił na uruchomienie serwisu z podstawowymi funkcjonalnościami. Wiele opcji wciąż czeka jednak na napisanie od nowa. Ze swojej strony obiecujemy systematycznie je dodawać w kolejnych tygodniach i prosimy o trochę cierpliwości i wyrozumiałości zanim nie przywrócimy pełnej funkcjonalności serwisu.

Chcieliśmy również zapewnić, że mimo iż Bastion jest tworzony od nowa to nie odcinamy się od tego co przez te wszystkie lata na nim się działo. Wszystkie materiały, teksty, newsy, posty na forum, komentarze czy inne rzeczy zostały zachowane i albo już uruchomione w nowej wersji, albo będą dostępne w ciągu następnych tygodni. Również ludzie tworzący serwis pozostali Ci sami. Mamy nadzieję, że i Wy pozostaniecie z nami w nowej wersji i będziecie korzystać z portalu przez kolejne lata.

Zachęcamy do dyskusji o Bastionie 4.0 w tym temacie

W przypadku problemów z logowaniem prosimy o dokonanie resetu hasła. Jeśli to nie pomoże prosimy o kontakt.
KOMENTARZE (8)

Bastion

No to kończymy ...

2013-10-22 17:00:00Nic nie trwa wiecznie. Prawie dwanaście lat temu zaczęliśmy pracę nad Bastionem, nie ruszylibyśmy pewnie 6 stycznia 2002 i nie rozwinęlibyśmy się ten sposób, gdyby nie partnerstwo ze Stopklatką. Partnerstwo personalne ludzi pasji. Tu największe podziękowania należą się panom Krzysztofowi Spórowi, Przemysławowi Basiakowi oraz Adamowi Bortnikowi. Stopklatka nie tylko hostowała nas przez wiele lat, ale często pomagała w rozwiązaniu wielu problemów technicznych, gwarantowała nam bezpieczeństwo, czasem wspomagała nas merytorycznie, a przede wszystkim mieli do nas dużo cierpliwości, życzliwości i przyjacielskiego nastawienia. Bez tego nie znajdowalibyśmy się dziś w tym miejscu, w którym się znajdujemy. Za to wszystko, za te dwanaście lat bardzo dziękujemy wszystkim, którzy nam pomogli. Dziękujemy.

Dziś jednak drogi naszych przyjaciół i Stopklatki już się rozeszły lub właśnie się rozchodzą. Nowi właściciele patrzą na swój serwis dużo bardziej biznesowo, co oczywiście nie jest złe, ale jednocześnie tu kończy się nasza wspólna droga. A już na pewno nie w takiej formie jak to miało miejsce dotychczas. Dla Bastionu oznacza to nowy kierunek i wiele zmian. Pierwsza z nich to zmiana serwera, co może być odczuwalne przez najbliższych kilka dni. Druga, jeszcze bardziej istotna zmiana to silnik Bastionu. Stary Bastion zostanie wyłączony, nowy silnik w wersji 4.0 nie jest jeszcze gotowy w pełni, więc oznacza to pewne niedogodności, w tym także brak niektórych funkcji. Bastion będzie działał przez jakiś czas w wersji beta, ponownie będziemy się rozwijać technicznie, Wy zaś będziecie mogli obserwować ten proces.

Silnik Bastionu w wersji 1.0 powstał dwanaście lat temu. Pomimo wielu lat rozbudowy, kolejnych wersji, jądro pozostało właściwie niezmienne. Od wersji 2.0 zostało zintegrowane z Forum. Potem kolejne zmiany miały charakter przyrostowy. Wersja 4.0 tworzona jest w innej technologii, zaczynamy praktycznie od zera. To znaczy, że nie wszystko będzie wyglądać tak jak wyglądało. Nie wszystko też pojawi się od razu, na przepisanie niektórych funkcji będziecie musieli trochę poczekać, ale to nie znaczy, że to co było zginie. Jedne rzeczy pojawią się szybciej, inne później, czasem pojawią się też nowości, jeszcze inne pojawią się w zmienionej formie. Na wszystko przyjdzie swój czas. Choćby komentarze do newsów czy tekstów, one wszystkie są zabezpieczone i wrócą za jakiś czas. Tu jedynie prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

W związku z zamknięciem obecnego Bastionu, we wtorek po godzinie 17:00 zablokujemy tu wszystkie konta. Nie będą się tutaj także pojawiać żadne nowe treści. Serwis w tej formie zniknie z sieci w ciągu kilku dni. Nowy pojawi się pod tym samym adresem, który znacie – www.gwiezdne-wojny.pl (lub alternatywnym www.star-wars.pl, warto sprawdzać oba). Tam dalej będziemy starali się serwować najświeższe informacje o sadze, tam dalej będzie funkcjonować nowe forum. „Gwiezdne Wojny” czeka teraz nowa przyszłość, mamy nadzieję, że nowy Bastion będzie na nią lepiej przygotowany. Przy tej okazji dziękujemy Wam wszystkim za wsparcie, za ciepłe słowa, za zaangażowanie w społeczność i za to że nas czytacie. Do zobaczenia w wersji 4.0 na nowym serwerze.

Temat na forum
KOMENTARZE (79)

Bastion

Wyniki komiksowego konkursu dymkowego

2013-10-20 19:32:01Nie jest, bowiem uważam że pierwsza edycja była udana. W ogóle i jak na pierwszą. Swoją drogą kolejna czerwień w newsach i to czerwień kończąca, chociaż dopiero co przejąłem ten dział... Bastion zawsze miał taki kolor (choć imperialna jest czerń), chociaż to może się zmienić. Ale nie uprzedzajmy faktów.

Dla przypomnienia sponsorem nagród jest firma ATOM Comics.

Ośmioosobowe jury zebrało się, podebatowało, oceniło i oto wyniki. Z nieukrywaną satysfakcją mogę stwierdzić iż praca mojego osobistego faworyta zwyciężyła, a jest nim Marcin "Murdock" Szczepaniak oraz jego Boba.


Nagrodą za I miejsce jest komiks Star Wars: Dark Times Volume #2: Parallels

Drugie miejsce zdobyła Anna "Mysteriala" Szymkowiak i wieść o tym, że Jar Jar dostał kategorię A w wojsku Republiki. Zbyt szybko...


Nagrodą za II miejsce jest komiks Star Wars: Darth Vader and the Ninth Assassin (#2-4)

Trzecie miejsce zdobył Kamil "Darth Kamil" Wieczorek z uczciwym stwierdzenie, że na 'głodniaka' słabo się myśli.


Nagrodą za III miejsce jest komiks Star Wars: Dark Times - Fire Carrier #4


Oprócz pomysłów nagrodzonych prezentujemy Wam również najlepsze/-ciekawsze/-śmieszniejsze prace zebrane w tej oto galerii:


Górna piątka od lewej: MajkPascal, Rex Vao, sithnazgul, Darth Kamil i Lord Budziol.
Dolna piątka od lewej: braszkonator, Quarior, Slavek_8, sithnazgul, hashhana.


Sponsorem nagród jest firma ATOM Comics.

ATOM Comics to internetowy sklep z amerykańskimi komiksami. W naszej ofercie znajdziecie najnowsze tytuły z USA, którzy jako jedyni w Polsce przez cały rok wysyłamy do naszych klientów dzień po premierze za Oceanem! Nie brakuje u nas wydań zbiorczych jak i "zeszytówek" z Uniwersum Star Wars.

Zajmujemy się także sprowadzaniem archiwalnych komiksów, również ze świata Gwiezdnych Wojen. Zachęcamy do kontaktu i składania zapytań o poszczególne tytuły!

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom oraz uczestnikom i jeśli format się spodobał - wyglądajcie następnej edycji!


KOMENTARZE (20)

Bastion

Bastionowe konkursy trwają...

2013-10-07 20:54:28
Witajcie! News ten oznacza, że chciałem przypomnieć o bieżących konkursach, które powoli acz nieubłaganie zbliżają się do końca. Na pierwszy ogień puśćmy małego dymka ;)A to oznacza, że Komiksowy konkurs dymkowy trwa do końca tego tygodnia tj. do (miejmy nadzieję) szczęśliwego 13.10.2013 roku. Wszystkie niezbędne informacje znajdziecie w tym newsie a pytania możecie zadawać na Forum.

Natomiast jeśli ktoś woli bardziej literacko (chociaż przecież i w komiksach można znaleźć wiele ciekawy tekstów) i opisowo - też coś mamy: Konkurs literacki: Jedi vs. Sith!Czekamy na waszą twórczość, świetną fabułę, wciągające dialogi, epickie opisy... tak, brzmię jak Watto zachwalający szmelcowaty towar na za...końcu Galaktyki? Możliwe, ale liczę że odwieczny konflikt Jedi i Sithów natchnie was do pisania. Termin wyjątkowo poniedziałkowy, do 21.10.2013 roku. Dlaczego tak? By po pisarskim weekendzie rzucić jeszcze na tekst trzeźwym (heh!) okiem. Głównego newsa znajdziecie tutaj a pytania w tym temacie na Forum.

Życzymy powodzenia oraz kreatywnej radości tworzenia! Jakkolwiek to brzmi ;)
KOMENTARZE (4)
Loading..