TWÓJ KOKPIT
0

Mroczne widmo

Odświeżony zwiastun „Mrocznego widma” na 25-lecie premiery

2024-05-19 21:26:46

Od oficjalnej premiery „Mrocznego widma” za oceanem minęło już 25 lat (w Polsce premiera była kilka miesięcy później, bowiem dopiero we wrześniu). Tę okazję oficjalna postanowiła uczcić wypuszczając odświeżoną wersję zwiastuna, którym się emocjonowali widzowie w 1999 roku. Zwiastun możecie obejrzeć poniżej oddając się odrobinie nostalgii.


KOMENTARZE (23)

Mroczne widmo

„Mroczne widmo” zgarnęło prawie 14,5 miliona USD w weekend

2024-05-06 18:02:15

3 maja do wybranych kin na świecie wróciło „Mroczne widmo” z okazji 25-lecia filmu. W Stanach film poradził sobie bardzo dobrze. Był wyświetlany 2700 kinach i zarobił w trzy dni 8,08 miliona USD, co daje jakieś 2992 USD na kopię. Tym samym trafił na drugą pozycję na podium. W dużej mierze to zasługa aktualnego repertuaru, który nie zdobył sympatii widzów. Na pierwszym miejscu znalazł się „Kaskader”, który według opinii krytyków raczej zaliczył wtopę, choć zarobił 28 milionów USD.Poza Stanami „Gwiezdne Wojny” poradziły sobie zdecydowanie gorzej. Zrobiły 6,4 miliona USD, ale to okazało się za mało, by trafić do pierwszej dziesiątki. Głównie z dwóch powodów. Po pierwsze film nie był wyświetlany na wszystkich rynkach (w tym nie było go choćby w Polsce). Drugi to oczywiście rynek chiński, który w przeciwieństwie do amerykańskiego, zaliczył bardzo dobry weekend z lokalnymi premierami.

Niestety na tę chwilę nie ma informacji jak poradziły sobie maratony.
KOMENTARZE (10)

Mroczne widmo

P&O 591: Kim są uciekający gunganie?

2024-05-05 06:03:59Znów wracamy do pytań o “Moczne widmo”.

P: W Epizodzie I gdy Wielka Armia Gungan zamierza zaatakować Federację Handlową, zauważyłem dwóch lub trzech gungan na kaadu. Czy oni zwiewają z pola bitwy, czy robią coś istotnego?

O: Zapewne chodzi ci o gungan, którzy poruszają się w innym kierunku (przeciwnym) niż armia. To są posłańcy, którzy przekazują wiadomości na froncie. Gunganie nie mają comlinków, więc posłańcy są bardzo istotni by przekazywać rozkazy.
KOMENTARZE (2)

Mroczne widmo

„Mroczne widmo” w kinach z okazji 25-lecia

2024-05-03 06:04:20

Zgodnie z zapowiedzią, dziś, to jest 3 maja, w USA „Mroczne widmo” wraca do kin. Z okazji 25-lecia premiery przez krótki okres będzie można obejrzeć film w kinach. Został on wzbogacony o krótki fragment promujący serial „Akolita”.Oprócz normalnej premiery, można też obejrzeć maraton „Gwiezdnych Wojen”, czyli 9 epizodów. W tym wypadku zorganizowano dodatkową ciekawą akcję. Otóż portal Finance Buzz przygotował promocję „Wookie Rookie”. Płaci ludziom 1000 USD (+ 100 USD na bilety i przekąski) za wzięcie udział w maratonie. Warunek, nie wolno znać żadnej z części „Gwiezdnych Wojen”.

Niestety „Mroczne widmo” nie trafi do polskich kin.
KOMENTARZE (4)

Mroczne widmo

Krótki dokument z okazji 25-lecia „Mrocznego widma”

2024-04-23 21:05:12

Zbliża się 25-lecie „Mrocznego widma”. Jak wiemy z tej okazji w USA film wraca do kin (razem z maratonami całej 9 częściowej sagi). Jednak główny nacisk jest skierowany na I Epizod. Między innymi dlatego Lucasfilm przygotował krótki, bo zaledwie 2 minutowy dokument poświęcony filmowi, który otworzył sagę.Więcej o powrocie Epizodu I do kin pisaliśmy tutaj.
KOMENTARZE (2)

Mroczne widmo

P&O 589: Skąd Yoda wiedział o zasadzie dwóch?

2024-04-21 08:23:14Jak dokłada się kontekst do tego, co widzimy w filmach, potem trzeba ten kontekst poprawiać. Dziś o tym jak wprowadzono opowieść do EU by wyjaśnić „Mroczne widmo”, ale w rezultacie spowodowała ona kolejne pytania.

P: Skoro Darth Bane ukrył zakon Sithów przed Jedi tysiąc lat wcześniej, skąd Yoda wiedział o zasadzie dwóch? Przecież Jedi wierzyli, że Sithowie wymarli, w praktyce byli tak dobrze ukryci. Więc wiedza Yody na ten temat jest dość dziwna.

O: Fakt, że wiedza o zasadzie dwóch wyszła na jaw sugerowano jeszcze w 2003 w magazynie „Star Wars Insider” numer 72 (wydany w grudniu 2003). W skrócie chodzi o to, że Bane pozwolił Jedi wiedzieć, że Sithowie przyjęli nową metodologię, ale Jedi byli przekonani, że ta metodologia zawiodła. Stąd w Epizodzie I zakładają, że Sithowie wyginęli.

Natomiast później, w artykule „Evil Never Dies” Abel G. Pena dopisał jeszcze jedną teorię. Według niej szalony kultysta Kibh Jeen podczas konfliktu z Mrocznymi Jedi (jakieś 150 lat przed „Mrocznym widmem”) mamrotał coś o tym, że nie może być więcej niż dwóch Sithów na raz. Jedi myśleli, że to jakieś dyrdymały wygadywane przez fanatyka, ale Yoda zapamiętał te słowa i cały incydent. Połączył kropki po śmierci Dartha Maula.
KOMENTARZE (3)

Mroczne widmo

P&O 586: Czy Maul mógł używać błyskawice Mocy?

2024-03-31 07:31:38Dzisiaj pytanie trochę o “Mroczne widmo”, ale wychodzące poza nie.

P: Dlaczego hrabia Dooku (czyli Darth Tyrannus) używał błyskawic Mocy, a Darth Maul nie? Czy to z powodu, że Maul nie był człowiekiem? I czy Darth Vader miał tę umiejętność? I czy mógł nią blokować strzały z blastera?

K: Nie ma powodów by uważać, że Darth Maul nie mógł używać błyskawic Mocy. Miał gniew i skupienie, ale może to nie była jego siła czy preferowana taktyka. Raczej jako perfekcyjny szermierz wolał przyćmić przeciwnika szybkim i zwinnym atakiem. Dooku z drugiej strony to bardziej tradycyjny szermierz, który woli trzymać wrogów na dystans, sam zaś używa wyliczonych, ekonomicznych ruchów. Błyskawice Mocy bardzo pasują Dooku do tej taktyki. Natomiast to, że Maul jest zabrakiem nie ma tu nic do rzeczy, nie ograniczało go to w żaden sposób.

W przypadku Vadera, jak wiemy, ograniczały go jego mechaniczne kończyny. Sam George Lucas określił, że natura błyskawic Mocy wymaga kierowania ich żywymi rękoma. Vader więc jest niejako wykluczony. Mimo to w kilku grach mógł ich używać, ale dodano to po to, by poprawić grywalność.

Zaś blokowanie strzałów z blastera to inna umiejętność, którą mogą osiągnąć wprawieni użytkownicy Mocy. Choć jest trudna i ryzykowna. To choćby umiejętność absorpcji energii. Niektórzy Jedi wykorzystywali ją by przetrwać burze radiacyjne. Łatwiej to osiągnąć, gdy promieniowanie jest w jakiś sposób kontrolowane, ale akurat w przypadku blastera jest mało przewidywalne. Vader to zrobił, pomogły mu tym ręce i rękawice, ale zniwelował strzał z blastera.
KOMENTARZE (4)

Mroczne widmo

P&O 583: Czy cyfrowy Yoda to wersja z Epizodu III?

2024-03-10 08:41:52Dziś jedna z tajemnic kolejnych wersji “Mrocznego widma”.

P:Czytałem gdzieś, że ILM podmienił kukiełkowego Yodę z Epizodu I na animowaną wersję z Epizodu III. Czy to prawda?

O: To prawda. Stało się to w dużej mierze za sprawą dyrektora animacji Roba Colemana, który zebrał swą ekipę do pracy nad Epizodem III podczas wstępnej postprodukcji. Tyle, że nie mieli wówczas gotowych, zmontowanych scen w których ILM miało pracować nad Yodą. Coleman nie chciał by jego ekipa została rozbita i przydzielona do innych zadań, jednocześnie chciał przetestować i ulepszyć cyfrowy model Yody stworzony na potrzeby Epizodu III. Więc ILM wróciło do Epizodu I, gdzie praktycznie wymienili kukiełkowego Yodę na jego cyfrową inkarnację we wszystkich ujęciach. Fragment tych ujęć zadebiutował na dodatkach do DVD z „Zemstą Sithów”.K: Warto dodać, że te przecieki z cyfrowym Yodą wywołały w swoim czasie sporo zamieszania. Ostatecznie nowsze wersje filmu mają już cyfrowego Yodę, acz oczywiście model ten został znając życie jeszcze raz poprawiony i ulepszony.
KOMENTARZE (3)

Mroczne widmo

„Mroczne widmo” wraca do kin

2024-02-12 07:33:24

Po 25 latach od premiery, „Mroczne widmo” wraca do kin. Jak ogłosiła oficjalna film zagości na wielkich ekranach 3 maja 2024. Przygotowano też specjalny rocznicowy plakat, którego autorem jest Matt Ferguson. Nie podano innych szczegółów.Ten brak szczegółów niestety sugeruje jedno, że film raczej trafi do limitowanej dystrybucji, czyli kilka kin w Stanach, może w Wielkiej Brytanii i kilku innych miejscach, na bardzo krótki okres i to wszystko. Podobnie jak miało to miejsce w zeszłym roku z „Powrotem Jedi”. Niestety wówczas, pewnie tak też będzie teraz, film nie pojawił się w polskich kinach.

Nie ma też informacji, czy „Mroczne widmo” trafi w wersji 2D czy 3D. W wersji 3D film trafił do kin w 2012. Kolejne dwa epizody zostały skonwertowane na 3D, ale nowy właściciel, czyli Disney nie był zainteresowany tym by trafiły do szerszej dystrybucji. Można je czasem oglądać na konwentach.

Jako pierwsi informację o powrocie „Mrocznego widma” podali redaktorzy magazynu „Empire”, który świętuje 25-lece filmu.
KOMENTARZE (21)

Mroczne widmo

P&O 575: Czemu na Naboo mają tylko młode królowe?

2024-01-14 09:14:13Dziś zajmiemy się tłem historii “Mrocznego widma”.

P: Czemu królowe Naboo są takie młode i czemu zawsze są to kobiety? Nigdy nie mają króla?

O: Potencjalni przywódcy Naboo są wykrywani w bardzo młodym wieku i szkoleni do sprawowania politycznych funkcji. Więc w wieku 12 lat Padme Naberrie została wybrana na księżniczkę Theed. Podczas, gdy prawdą jest, że pokazani w filmie suwereni Naboo to młode kobiety (Amidala, Jamilia w Epizodzie II i Apailana w Epizodzie III), to bezpośrednim poprzednikiem Amidali był król Veruna, czyli mężczyzna.

Veruna był zmuszony zrzec się swojej funkcji, co spowodowało konieczność wyboru Padme. Ukrył się, ale wkrótce przydarzył mu się śmiertelny i tajemniczy „wypadek”. Nigdy nie połączono z nim senatora Palpatine’a, ale jest pewne, że w tym okresie, czyli blokady Naboo, Palpatine spodziewał się, że Amidala wykaże się pasywną postawą. Więc silna postawa Amidali i jej spryt zaskoczyły Palpatine’a, acz ten i tak potrafił wykorzystać sytuację, by zostać wybranym na urząd Najwyższego Kanclerza.

Postawa Amidali podczas konfliktu z Federacją Handlową sprawiła, że zyskała ona dużą popularność jako Królowa. Nic dziwnego, że wybór ludu Naboo na to stanowisko w kolejnych wyborach opierał się na tym by mieć suwerena, trochę na modłę Amidali. Więc jej następczynie to kobiety. No i charakteryzacja królowej lepiej wygląda na kobietach.

A tak dodając, to przywódczynie to nie jest żadna nowość w „Gwiezdnych Wojnach”. Księżniczka Leia była najmłodszą osobą wybraną do Senatu, wcześniej udało się to zrobić Mon Mothmie.
KOMENTARZE (8)
Loading..