TWÓJ KOKPIT
0

Mroczne widmo

P&O 3: Rasa Dartha Maula?

2013-01-27 12:27:35Znów mamy do czynienia z bardzo starym pytaniem, pochodzącym jeszcze z poprzedniego stulecia, kiedy o Darthie Maulu niewiele było wiadomo. Dziś rasa Maula to już oczywista oczywistość.

P: Jakiej rasy był Darth Maul i czy ktoś pomścił jego śmierć?

O: Zgodnie z wydaną przez Random House książeczką „Star Wars: Secrets of the Sith”, Darth Maul urodził się na planecie Iridonia. Z tej samej planety pochodzi członek Rady Jedi, Eeth Koth, z gatunku zwanego Iridoniańskimi Zabrakami. Niewiele natomiast wiadomo o samej przeszłości wytatuowanego Maula, zanim stał się uczniem Dartha Sidiousa. Ale dla Sidiousa jego plan przejęcia kontroli nad galaktyką był ważniejszy, niż chęć pomszczenia śmierci jego ucznia.

K: Dzisiaj wiemy o Maulu dużo więcej. Darth Plagueis, The Warth of Darth Maul czy „Wojny klonów” całkowicie zmieniły obraz tej postaci, włącznie z sensem drugiej części oryginalnego pytania. Natomiast samo pytanie pochodzi z czasów, kiedy fakt, że Eeth Koth i Agen Kolar (którego jeszcze nie było w planach) pochodzą z tej samej rasy, co Darth Maul, nie było wcale takie oczywiste. Wspomniał o tym w jednym z wywiadów Ryder Windham. To on wymyślił nazwę zabrak, opisując rasę Eetha Kotha, dopiero potem inny pisarz uznał, że Maul jest do niego bardzo podobny. Na koniec warto dodać, że fani Maula jeszcze w tym roku dostaną kolejną książkę o swoim bohaterze - Darth Maul: Lockdown Joe Schreibera.
KOMENTARZE (34)

Mroczne widmo

P&O 2: Dwóch Bailów?

2013-01-20 14:22:53Pytanie dotyczy „Mrocznego widma” i „Ataku klonów”, odpowiada redakcja StarWars.Com. Samo pytanie jest powiązane z newsem z 2000 roku, także odpowiedź bazuje na wiedzy z tamtego okresu.

P: Czy Bail Antilles i Bail Organa to jedna i ta sama postać?

O: Niedawno ogłoszono, że Jimmy Smits zagra Baila Organę w Epizodzie II. Wcześniej postać ta nigdy się nie pojawiła w filmach, ale było wokół niej trochę zamieszania. Bail Organa jest ojcem księżniczki Lei, przybranym ojcem, który reprezentuje w Senacie Alderaan. Zginął, gdy Gwiazda Śmierci zniszczyła ten świat w „Nowej nadziei”.
Bail Antilles jest natomiast alderaańskim politykiem. Kiedy Kanclerz Valorum został odwołany ze swego urzędu, przez głosowanie nad wotum nieufności, nominowano na jego miejsce trzy osoby. Byli to senator Ainlee Teem z Malastare (w książce był to Ask Moe), senator Palpatine z Naboo oraz senator Bail Antilles z Alderaanu. W scenariuszu do Epizodu I była scena, która podkreślała, że są to osobne postaci, obaj byli wymienieni. Bail Organa miał debatować w sprawie wotum nieufności, a Antilles miał ubiegać się o stanowisko po Valorumie. Scena została jednak wycięta.
I choć dwóch Bailów to dwie różne postaci, należy odnotować, że „Antilles” to w „Gwiezdnych Wojnach” nazwisko równie popularne jak w USA „Jones” czy „Smith” (a u nas „Kowalski” czy „Nowak”). W filmach, książkach i komiksach pojawia się kilku różnych Antillesów, którzy nie są ze sobą związani rodzinnymi więziami. Jednym z nich jest Wedge Antilles, a innym kapitan Antilles (który był jakoby właścicielem C-3PO i R2-D2 i którego udusił Vader w Nowej Nadziei).
Na koniec warto dodać, że rolę Baila Organy, a potem Baila Antillesa miał grać Adrian Dunbar, ale sceny z jego udziałem zostały wycięte.

K: W tym pytaniu najwięcej zamieszała kwestia zmian w scenariuszu do „Mrocznego widma”, gdzie część scen z Bailem Organą, zamieniono potem na Baila Antillesa. Prawdę mówiąc wątpliwe by nawet Adrian Dunbar dokładnie wiedział, kogo zagrał. Choć czasem można (także na BD) znaleźć fragmenty, które ocalały. W tym Dunbara w roli Baila, kanonicznie to już pewnie Antillesa.Kanonicznie po latach wszystko wyjaśniono. Ale czy Bail Organa i Bail Antilles mieli pojawić się w jednej scenie w senacie, tego nie wiemy. Nawet zakładając, że Dunbar miałby zagrać Antillesa, nie wiadomo, kto miałby w „Mrocznym widmie” zagrać Organę i czy w ogóle sceny z nim zostały nakręcone. Natomiast całej sprawie pikanterii dodaje fakt jednego z wczesnych zdjęć promocyjnych, które pojawiło się jeszcze przed premierą filmu, na różnych produktach. Tam postać grana przez Adriana Dunbara była opisana jako Bail Organa. Bliżej premiery filmu już to samo zdjęcie pojawiało się z podpisem Bail Antilles. Po tych zdjęciach, trudno się dziwić ludziom, pytającym, czy Bail Antilles i Bail Organa to jedna i ta sama osoba.
KOMENTARZE (6)
Loading..