TWÓJ KOKPIT
0

Mroczne widmo

P&O 64: Czemu Quarrenowie występują w prequelach?

2014-03-30 14:41:02O tym, że o kanonie doskonale pamiętają fani, już wiemy. Czasem jednak twórcom, zarówno filmowym jak i książkowym, zdarzają się wpadki, o których nawet nie wiedzą. Tu mamy dokładnie taki przypadek i szczere tłumaczenie z oficjalnej.

P: W Epizodzie I widzimy Quarrena w Mos Espie, a jest jeszcze jeden w Senacie. Na dodatek Kalamarianka Bant jest Padawanem w serii „Uczeń Jedi”. Tymczasem w podręczniku do Gwiezdnych Wojen RPG jest napisane, że Kalamar został odkryty przez Imperium. Jak to ze sobą połączyć?

O: Historia Mon Calamari została napisana w roku 1987, długo przed prequelami, a nawet marzeniami o nich. Stała się ona „ofiarą” prequeli, gdyż tu postanowiono użyć Quarrenów jako kosmitów z tła, nie zastanawiając się nad ich historią opisaną w źródłach drukowanych. Użyto ich pewnie dlatego, że uznano, że wyglądający jak kałamarnice obcy wyglądają fajnie.

Przez ćwierćwiecze istnienia EU, ilość przypadków w których z winy twórców trzeba by zmieniać coś w magii jest naprawdę niewielka (Jak porównacie z innymi EU, to fani SW mają wielkie szczęście). Ale trzeba pamiętać, że jeśli saga ciągle powstaje, to trzeba być elastycznym i godzić się z takimi rzeczami.

Wygląda jednak na to, że historia Kalamaru wymaga pewnych dopowiedzeń. Bo pomimo że planeta ta jest aktywnym członkiem Republiki, Kalamarianie pozostawili rządy Quarrenom. Dlaczego? Czy ma to jakiś związek z biznesem, w końcu senator Tikkes jest powiązany z Federacją Handlową, Gildią Kupiecką, Unią Technokratyczną i innymi organizacjami. A może ma to związek z nowo powstałym Imperium?

Ale P&O to nie miejsce na tworzenie historii. Tę domeną zajmują się Dark Horse, Del Rey czy Wizardzi.

K: Jak widać problem z kanonicznością istniał od dawna. W przypadku Kalamaru użyto go później jako pola bitwy w Wojnach klonów i to w różnych źródłach. Natomiast pewne niespójności w kanonie zawsze irytowały fanów, nawet z 10 lat temu.
KOMENTARZE (5)
Loading..