TWÓJ KOKPIT
0

Mroczne widmo

P&O 85: Jak zmieniła się twoja praca

2014-08-24 09:00:28Część pytań technicznych, jeszcze w ramach serii „Zapytaj Radę Jedi” była bezpośrednio kierowana do konkretnych osób w ekipie. Tym razem padło na głównego scenografa prequeli Gavina Bocqueta. Mało kto pamięta, że Bocquet pracował także przy „Powrocie Jedi”, ale rzemieślnik budujący już scenografię i przerysowujący projekty. Pracował także przy „Kronikach młodego Indiany Jonesa”.P: Czy odkąd zacząłeś pracę przy Epizodzie I, pojawiły się jakieś nowe materiały budowlane lub rozwinięto procesy, które ułatwiają Ci pracę?

O: Przez te dziesięć lat nie mieliśmy żadnego wielkiego przełomu zarówno w technologii materiałów budowlanych, jak i procesach, ale z każdym rokiem pojawiają się drobne poprawki i zmiany we wszystkich dziedzinach. Zakres jest różny, ale pojawiły się lepsze materiały odlewnicze, mamy większe MDFy (płyty pilśniowe średniej gęstości, wykorzystywane np. w produkcji mebli), ale też obserwujemy rozwój w narzędziach czy technologii maszynowej.

Biznes filmowy z samej natury jest raczej produkcją niskiej jakości i niskich nakładów, więc nie możemy pozwolić sobie na wykorzystywanie technik, których normalnie używa przemysł. Gdybyśmy robili tysiąc sztuk tego samego obiektu, wtedy byłoby łatwiej, ale my zazwyczaj tworzymy elementy w sposób rzemieślniczy, unikając masowej produkcji, w końcu najczęściej potrzebujemy tylko kilku sztuk danej rzeczy. To zmienia perspektywę.

Za to w świecie rysunków CAD w Departamencie Projektów dokonał się prawdziwy postęp w ciągu ostatnich dziesięciu lat, i to ma bezpośredni wpływ na dział konstrukcji. Zwłaszcza, że często możemy przekazać informacje CAD bezpośrednio do danej maszyny, routera czy wycinarki, które wycinają nam kształty i elementy bezpośrednio z cyfrowej formy na różnej jakości materiałach.

K: Przez kolejne piętnaście lat, pomijając postęp komputerów, chyba największą innowacją są drukarki 3D, dzięki którym niektóre elementy można właściwie zaprojektować i wydrukować, nie potrzeba rzeźbiarza czy innego rzemieślnika, który je przygotuje. Ciekawe na ile są i będą one wykorzystywane przy produkcji kolejnych filmów.
KOMENTARZE (0)
Loading..