TWÓJ KOKPIT
0

Mroczne widmo

P&O 159: Skąd Yoda znał regułę Dartha Bane’a?

2016-01-24 08:29:51Kolejne pytanie o „Mroczne widmo” i znajomość zasady dwóch przez Yodę. W starym EU gdzieś próbowano nawet to tłumaczyć.

P: Pod koniec „Mrocznego widma”, Yoda mówi do Mace’a Windu, „zawsze dwóch ich jest, mistrz i uczeń”. Myślałem, że gdy Darth Bane wprowadzał tę zasadę, sprawił, też że zakon Sithów pozostał w ukryciu. Więc jak Yoda mógł się o niej dowiedzieć, skoro wcześniej myśleli, że Sithowie wyginęli.

O: Wiele dzieli pełne przemocy rządy Sithów od ich potajemnego długotrwałego planowania zemsty, które nastało po czasach Dartha Bane’a. Ale to, że Bane chciał by Sithowie pozostali w cieniu, niekoniecznie oznacza, że mu się to udało. Przez cale millennium, które dzieliło te dwa wydarzenia, prawdopodobnie zdarzyły się dwie rzeczy. Nowa metodologia Sithów została ujawniona Jedi, ale Jedi myśleli, że nie odniosła ona sukcesu. Być może Jedi nawet zabili dwóch, jak myśleli ostatnich Sithów. A może znaleźli dowód, sugerujący, że Sithowie wyniszczyli się nawzajem? W archiwach Świątyni Jedi znajdują się fragmenty dziedzictwa Sithów, także te przypisywane Bane’owi. Łatwo sobie wyobrazić, że Bane lub jeden z jego następców udał swą śmierć by oszukać Jedi, upewniając ich, iż Sithów już ostatecznie nie będzie, pozostawiając jednocześnie prawdziwy sekret Mrocznych Lordów ukryty.

K: Tak swoją drogą nie jest to pierwsze pytanie o zasadę dwóch. Wcześniej tłumaczono ją tutaj.
KOMENTARZE (16)

Mroczne widmo

„Mroczne widmo” w TVN

2016-01-02 08:07:52W niedzielę 3 stycznia o 20:00 na TVNie zostanie pokazane „Mroczne widmo”. Powtórka odbędzie się w środę, 6 stycznia o 16:15, także na TVN. W obu przypadkach filmy będą też wyświetlane na kanale TVN HD. Kolejny epizod pojawi się w następną niedzielę, czyli 10 stycznia.

Po uratowaniu królowej Naboo, Amidali (Natalie Portman), uczeń Jedi, Obi-Wan Kenobi (Ewan McGregor) i jego Mistrz Jedi, Qui-Gon Jinn (Liam Neeson), unieruchomieni na planecie Tatooine, poznają młodego niewolnika, dziewięcioletniego Anakina Skywalkera. Obdarzony Mocą Anakin (Jake Lloyd), wygrywa swoją wolność w wyścigu i opuszcza dom, by szkolić się na rycerza Jedi. Po powrocie na Naboo, Anakin i królowa Amidala stawiają czoła groźnej inwazji, a dwaj Jedi walczą ze śmiertelnym wrogiem znanym jako Darth Maul. Wkrótce zdają sobie sprawę, że atak jest częścią złowrogiego planu przygotowanego przez Sithów i siły ciemnej strony mocy.

„Mroczne widmo” to pierwszy chronologicznie film otwierający sagę. Wyreżyserowany przez George’a Lucasa miał premierę w 1999. W pozostałych rolach występują: Keira Knightley, Frank Oz, Samuel L. Jackson, Pernilla August, Anthony Daniels, Kenny Baker, Ahmed Best i Ian McDiardmid.
KOMENTARZE (28)
Loading..