TWÓJ KOKPIT
0

Mroczne widmo

P&O 167: Dlaczego Federacja Handlowa blokowała Naboo?

2016-03-20 08:21:58Dzisiejsze pytanie dowodzi, że czasem przydaje się kanon i przede wszystkim książki wprowadzające do filmu, budujące sytuację polityczną.

P: Oglądając Epizod I zastanawiam się, dlaczego Federacja Handlowa blokowała Naboo?

O: W pytaniu tym mamy dwa ukryte w jednym. Pierwsze „Dlaczego blokada?” a drugie „Dlaczego Naboo?”.
Blokada była zaskakująco agresywną reakcją jak na działanie Federacji Handlowej. Był to wykalkulowany protest przeciw zwiększeniu podatków za odległe szlaki handlowe, które Republika wprowadzając ograniczyła zyski Federacji. Neimoidianie, którzy posiadali większość statków handlowych w galaktyce, chcieli napiąć i pokazać swoje muskuły Republice, wybierając sobie odległy świat zależny od ich dostaw. Mogli wybrać większą i ważniejszą planetę, ale obawiali się odwetu i reakcji Republiki.
A dlaczego Naboo? Bo była mała, ale wciąż znana, ale z daleka od publicznego zainteresowania. A jej reprezentant w Senacie, Palpatine, maczał palce w ustawie podatkowej. Zaś potajemny beneficjent całej operacji Darth Sidious, tak pokierował informacjami dochodzącymi do Federacji, że uznali Naboo za idealne miejsce do uderzenia, gdyż nie było właściwie żadnego ryzyka.
Ale ten plan został zniweczony przez Anakina i Amidalę.

K: Całą historię o tym dlaczego Naboo i kolei opodatkowania szlaków handlowych do odległych systemów opisuje powieść Jamesa Luceno Maska kłamstw.
KOMENTARZE (15)
Loading..