TWÓJ KOKPIT
0

Mroczne widmo

P&O 586: Czy Maul mógł używać błyskawice Mocy?

2024-03-31 07:31:38Dzisiaj pytanie trochę o “Mroczne widmo”, ale wychodzące poza nie.

P: Dlaczego hrabia Dooku (czyli Darth Tyrannus) używał błyskawic Mocy, a Darth Maul nie? Czy to z powodu, że Maul nie był człowiekiem? I czy Darth Vader miał tę umiejętność? I czy mógł nią blokować strzały z blastera?

K: Nie ma powodów by uważać, że Darth Maul nie mógł używać błyskawic Mocy. Miał gniew i skupienie, ale może to nie była jego siła czy preferowana taktyka. Raczej jako perfekcyjny szermierz wolał przyćmić przeciwnika szybkim i zwinnym atakiem. Dooku z drugiej strony to bardziej tradycyjny szermierz, który woli trzymać wrogów na dystans, sam zaś używa wyliczonych, ekonomicznych ruchów. Błyskawice Mocy bardzo pasują Dooku do tej taktyki. Natomiast to, że Maul jest zabrakiem nie ma tu nic do rzeczy, nie ograniczało go to w żaden sposób.

W przypadku Vadera, jak wiemy, ograniczały go jego mechaniczne kończyny. Sam George Lucas określił, że natura błyskawic Mocy wymaga kierowania ich żywymi rękoma. Vader więc jest niejako wykluczony. Mimo to w kilku grach mógł ich używać, ale dodano to po to, by poprawić grywalność.

Zaś blokowanie strzałów z blastera to inna umiejętność, którą mogą osiągnąć wprawieni użytkownicy Mocy. Choć jest trudna i ryzykowna. To choćby umiejętność absorpcji energii. Niektórzy Jedi wykorzystywali ją by przetrwać burze radiacyjne. Łatwiej to osiągnąć, gdy promieniowanie jest w jakiś sposób kontrolowane, ale akurat w przypadku blastera jest mało przewidywalne. Vader to zrobił, pomogły mu tym ręce i rękawice, ale zniwelował strzał z blastera.
KOMENTARZE (4)

Mroczne widmo

P&O 583: Czy cyfrowy Yoda to wersja z Epizodu III?

2024-03-10 08:41:52Dziś jedna z tajemnic kolejnych wersji “Mrocznego widma”.

P:Czytałem gdzieś, że ILM podmienił kukiełkowego Yodę z Epizodu I na animowaną wersję z Epizodu III. Czy to prawda?

O: To prawda. Stało się to w dużej mierze za sprawą dyrektora animacji Roba Colemana, który zebrał swą ekipę do pracy nad Epizodem III podczas wstępnej postprodukcji. Tyle, że nie mieli wówczas gotowych, zmontowanych scen w których ILM miało pracować nad Yodą. Coleman nie chciał by jego ekipa została rozbita i przydzielona do innych zadań, jednocześnie chciał przetestować i ulepszyć cyfrowy model Yody stworzony na potrzeby Epizodu III. Więc ILM wróciło do Epizodu I, gdzie praktycznie wymienili kukiełkowego Yodę na jego cyfrową inkarnację we wszystkich ujęciach. Fragment tych ujęć zadebiutował na dodatkach do DVD z „Zemstą Sithów”.K: Warto dodać, że te przecieki z cyfrowym Yodą wywołały w swoim czasie sporo zamieszania. Ostatecznie nowsze wersje filmu mają już cyfrowego Yodę, acz oczywiście model ten został znając życie jeszcze raz poprawiony i ulepszony.
KOMENTARZE (3)
Loading..