TWÓJ KOKPIT
0

Mroczne widmo

Krótki dokument z okazji 25-lecia „Mrocznego widma”

2024-04-23 21:05:12

Zbliża się 25-lecie „Mrocznego widma”. Jak wiemy z tej okazji w USA film wraca do kin (razem z maratonami całej 9 częściowej sagi). Jednak główny nacisk jest skierowany na I Epizod. Między innymi dlatego Lucasfilm przygotował krótki, bo zaledwie 2 minutowy dokument poświęcony filmowi, który otworzył sagę.Więcej o powrocie Epizodu I do kin pisaliśmy tutaj.
KOMENTARZE (2)

Mroczne widmo

P&O 589: Skąd Yoda wiedział o zasadzie dwóch?

2024-04-21 08:23:14Jak dokłada się kontekst do tego, co widzimy w filmach, potem trzeba ten kontekst poprawiać. Dziś o tym jak wprowadzono opowieść do EU by wyjaśnić „Mroczne widmo”, ale w rezultacie spowodowała ona kolejne pytania.

P: Skoro Darth Bane ukrył zakon Sithów przed Jedi tysiąc lat wcześniej, skąd Yoda wiedział o zasadzie dwóch? Przecież Jedi wierzyli, że Sithowie wymarli, w praktyce byli tak dobrze ukryci. Więc wiedza Yody na ten temat jest dość dziwna.

O: Fakt, że wiedza o zasadzie dwóch wyszła na jaw sugerowano jeszcze w 2003 w magazynie „Star Wars Insider” numer 72 (wydany w grudniu 2003). W skrócie chodzi o to, że Bane pozwolił Jedi wiedzieć, że Sithowie przyjęli nową metodologię, ale Jedi byli przekonani, że ta metodologia zawiodła. Stąd w Epizodzie I zakładają, że Sithowie wyginęli.

Natomiast później, w artykule „Evil Never Dies” Abel G. Pena dopisał jeszcze jedną teorię. Według niej szalony kultysta Kibh Jeen podczas konfliktu z Mrocznymi Jedi (jakieś 150 lat przed „Mrocznym widmem”) mamrotał coś o tym, że nie może być więcej niż dwóch Sithów na raz. Jedi myśleli, że to jakieś dyrdymały wygadywane przez fanatyka, ale Yoda zapamiętał te słowa i cały incydent. Połączył kropki po śmierci Dartha Maula.
KOMENTARZE (3)
Loading..