TWÓJ KOKPIT
0

Atak klonów

P&O 24: Kaminoanie a UFO

2013-06-23 09:44:30


Tym razem Doug Chiang się tłumaczy ze swoich pomysłów związanych z „Atakiem klonów”. Pytanie padło krótko po premierze filmu.P: Kaminoanie przypominają mi bardzo wielu innych filmowych obcych. Czy to był ukłon w ich stronę?

O: Kaminoanie są syntezą wszystkich klasycznych obcych UFO z lat 50. Chcleiśmy stworzyć najbardziej ostateczną formę pasażera UFO.

K: Jedno jest pewne, Bryan Young byłby zadowolony.
KOMENTARZE (2)

Atak klonów

P&O 21: Czemu Zam mówi w huttese umierając?

2013-06-02 13:16:52


Tym razem pytanie z „Ataku klonów” niezbyt wyszukane.

P: Czemu Zam Wessel gdy umiera, mówi w języku huttów?

O: Huttyjski (Huttese) jest jednym z najbardziej popularnych języków w galaktyce Gwiezdnych Wojen. Huttowie podróżowali po galaktyce zanim Republika powstała, a ich język stał się jedną z podstaw starożytnych języków handlowych. Gdy Republika powstała i Wspólny (Basic) stał się podstawowym językiem galaktyki, Huttese wciąż się rozwijał, zwłaszcza w odległych światach Zewnętrznych Rubieży. Jeśli chcesz pracować dla półświatka, lepiej naucz się języka Huttów. Stąd nie dziwi fakt, że Zam w nim mówiła. A dlaczego powiedziała w nim ostatnie słowa? To już jej osobista decyzja, być może ze względu, że w języku tym o wiele łatwiej się klnie.

K: Przeklinanie w języku huttów w filmie jest o tyle przydatne, że formalnie nie jest to przekleństwo, więc film nie dostanie wyższego ratingu, ergo zobaczy go więcej osób. Wymyślanie własnych przekleństw, które formalnie nimi nie są, jest domeną nie tylko „Gwiezdnych Wojen”, ale i wielu innych produkcji SF. Swoją drogą początkowo sam język Huttese został stworzony bardziej jako coś, co ma przypominać język. Nie tworzono sztucznego języka. Chciano jedynie by Greedo mówił coś w obcym języku. Wynajęto do tego Allena Sonafranka, który skontaktował się z asystentem profesora Wydziału Antropologii Uniwersytetu Północnej Arizony, niejakim Jimem Wilcem. Razem uznali i stworzyli kwestie, które bazowały na języku keczua (język Indian z Peru). Dopiero po latach, gdzieś przy wersji specjalnej i nagrywaniu nowych dialogów, postanowiono rozbudować ten język. Obecnie istnieje całkiem pokaźna liczba słówek, w tym przekleństw, w języku Huttów, ale wciąż nie istnieje żadna gramatyka, czy zasady pisowni. Słówek zaś można nauczyć się choćby z Słowniczka Bena Burtta.
KOMENTARZE (7)
Loading..